DôchodokFinančné okienkoPoradňaSociálna poisťovňa

13. dôchodok zdvihol seniorom stravnú jednotku o 1,60 eura

JDS preto začala so zbieraním podpisov za konkrétne a systémové riešenia

Sociálna poisťovňa v júli mimoriadne vyplatila trináste dôchodky s polročným predstihom viac ako 1 432 000 dôchodcom ako prvú pomoc v boji s enormným zdražovaním. Štátny rozpočet stálo vyplatenie trinástej dávky približne 294 miliónov. Zástupcovia Jednoty dôchodcov Slovenska (JDS) však po prevedení trinásteho dôchodku do konkrétnych čísel a do praxe prišli s nelichotivým výsledkom. Trinásta penzia zvýšila priemernému dôchodcovi beztak nízku stravnú jednotku o 1,60 eura na deň. O kompenzácii nárastu cien tovarov a služieb preto nemôže byť reč.

Podľa JDS totiž pri dôchodkoch na a pod hranicou chudoby, ktorú predstavuje 424 eur bez vyplateného 13. dôchodku, má senior na potraviny 87,39 eura mesačne, čo je 2,91 eura denne.

S vyplateným 13. dôchodkom vo výške 231,76 eura má senior na potraviny 135,16 eura mesačne, čo je 4,51 eura denne. Prvá pomoc v podobe trinástej penzie teda zvýšila stravnú jednotku bežného seniora o 1,60 eura na deň.

Avšak ani poberatelia priemerného starobného dôchodku sa nemajú oveľa lepšie. Jeho výška je v súčasnosti 515 eur mesačne a dostáva ho viac ako 55 % všetkých seniorov. Bez započítania trinásteho dôchodku zostáva aj „priemerným“ seniorom na potraviny na deň len 3,6 eura.

Zvyšovanie dôchodkov 2022 a 2023

 Čítaj tu

Aj seniori chcú dôstojne žiť

JDS sa preto rozhodla za pomoci vlastných štruktúr v jednotlivých mestách a obciach spustiť petíciu pod názvom „Aj seniori chcú dôstojne žiť“. Jej cieľom je získať dostatok podpisov, na základe ktorých sa budú môcť obrátiť na ústavných činiteľov a presadiť tak konkrétnu pomoc pre všetkých seniorov, pretože vyplatenie 13. dôchodkov bolo, podľa predstaviteľky JDS Valérie Pokornej, len symbolické.

„Už viac ako pol roka požadujeme a očakávame okamžitú systematickú pomoc vo forme mimoriadnej valorizácie na úrovni 8 % a schválenia a vyplatenia 14. dôchodku pred Vianocami. K tomu sme teraz pridali aj rozmrazenie minimálnych dôchodkov“, uviedla k téme Pokorná.

mimoriadna valorizácia dôchodkov
Trinásty dôchodok zdvihol stravnú jednotku seniora o 1,60 eura na deň

Petícia žiada konkrétne ciele

Petícia poukazuje na viacero dôležitých problémov, s ktorými sa, nielen seniori, ale všetci dôchodcovia za ostatný rok potykajú. Nejde pritom iba o dlhodobo skloňovanú mimoriadnu valorizáciu penzií, ale žiadajú tiež rozmrazenie minimálnych dôchodkov či schválenie nulových doplatkov na lieky pre všetkých seniorov rovnako.

Niektoré minimálne dôchodky sa zvyšovať budú

 Čítaj tu

Od vlády chcú, aby sa riešila:

  • mimoriadna valorizácia dôchodkov o 8 % do konca roka 2022,
  • rozmrazenie minimálnych starobných dôchodkov,
  • vyplatenie tzv. 14. dôchodku v novembri 2022,
  • schválenie 13. dôchodku vo výške mesačného dôchodku namiesto vianočného príspevku,
  • zvýšenie štátneho príspevku na rehabilitačno-liečebné pobyty v kúpeľoch z 50 na 100 €,
  • a schválenie nulových doplatkov za lieky pre každého seniora, a to na všetky lieky, nielen na najlacnejšie generiká.

Penzie sa budú valorizovať o takmer 12%

 Čítaj tu

Podpisy na petícii sa chystajú doručiť k septembrovému rokovaniu NR SR. Podporu získali už teraz od mnohých občianskych združení, ako napríklad od ZMOS-u či Asociácie slovenských kúpeľov, no v súčasnosti tiež prebiehajú rokovania o podpore aj s OZ KOVO, Konfederáciou odborových zväzov, Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov a so Združením kresťanských seniorov.

Text: Alena Kytková
Zdroj: JDS, Socpoist.sk
Foto: Freepik.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button