Finančné okienkoPoradňaZo života

Ako míňať a občas si aj dopriať – z dôchodku

Aj keď nebolo veľmi z čoho, naši rodičia vedeli, ako na to

Dokážete pri spravovaní rodinných financií hospodáriť tak, aby ste si občas mohli dopriať, aj keď je váš dôchodkový príjem mizerný?

Žiť nákladovo efektívne v súčasnej konzumnej spoločnosti nie je jednoduché pre mladých, ani pre ľudí v dôchodkovom veku. Pri usporiadaní, skvalitňovaní a vychutnávaní si života, sú práve seniori najviac strádajúcou sociálnou kategóriou. Že sa im „darí“ z nízkeho dôchodku slušne prežiť zrejme znamená, že čo to pochytili zo školy života svojich rodičov. A tí predsa vedeli, že:

Skromnosť a pripravenosť je cesta

Efektívne míňanie začína v našom vnútri. Odvíja sa od (ne)náročnosti, resp. skromnosti konkrétneho človeka, od jeho pripravenosti. Sú to vzácne, kvalitatívne vysoko hodnotené prejavy v správaní človeka, prepojené pokorou a vnútornou silou. Na nich sa ďalej viaže opatrnosť, zdržanlivosť i schopnosť plánovať. A tieto črty sa bijú s márnotratnosťou a zbytočným rozhadzovaním peňazí.

Prehľad seniorských zliav

Čítaj tu

Ušetriť sa dá už pri nakupovaní

Ideálne je nezabehnúť si do obchodu „len tak“ a už vôbec nie každý deň. Nakupovať sa oplatí po dôkladnom zvážení, po otvorení chladničky a určite i špajze. Bez zoznamu, ktorý sa vyplatí postupne kompletizovať, človek riskuje, že minie za zbytočnosti. Čo tak vyskúšať väčší nákup jeden – dvakrát do mesiaca? Naši rodičia a starí rodičia to praktizovali. Nečítali žiadne recenzie, ale držali sa zdravého rozumu. Utrácali za nevyhnutnosti, za kvalitu, utrácali striedmo, a preto sa im darilo trochu peňazí aj „zašanovať“.

Usporiť sa dá v domácnosti, resp. na domácej strave

Samozrejme za predpokladu, že nebudeme plytvať svetlom, vodou a podobne. Zuby si kvalitne vyčistíme minimálne dva krát za deň. Radšej s pohárom vody, ako pod tečúcou vodou. Tam je únik peňazí evidentný a zbytočný. Podobne so sprchou. Je lacnejšia, než napustená vaňa. Namiesto prehreškov prejedania a utrácania v reštauráciách a fastfoodoch sa viac oplatí byť labužníkom domácej stravy. Pri obmedzení zbytočných výdajov na cigarety a alkohol, určite zvýši raz za čas aj na nie lacného lososa.

nízky dôchodok
Pri platbe kartou minieme poľahky viac, ako si môžeme dovoliť

Zaručeným lákadlom pre kupujúcich sú výpredaje

Od potravín, cez drogériu, až po oblečenie. Čo máme z toho, ak si kúpime do zásoby ovocie alebo zlacnený jogurt, prípadne iný produkt, na ktorý síce momentálne dnes, zajtra nemáme chuť. Ak zostane zabudnutý a nespotrebovaný, po pár dňoch pre dátum spotreby skončí v koši a s ním aj nami „ušetrené“ peniaze. Podobne je to s oblečením. Pred kúpou sa vyplatí revízia skrine. A až po vytriedení obohatíme aktuálnu zostavu šatníka novým módnym alebo farebným doplnkom. A vôbec to nemusí byť značkový produkt. Zladiť sa farebne a kvalitne možno aj za dobré ceny.

Ako zmeniť formu vyplácania dôchodku

Čítaj tu

Prievan v peňaženke môže vyvolať spôsob platby

So skutočnými peniazmi v peňaženke vraj pochodíme lepšie. Áno, pretože okrem príznačnej anonymity, sme pri platbe hotovosťou limitovaní určitou čiastkou. Minieme iba toľko, koľko peňazí máme v danej chvíli v peňaženke. Aj podľa Európskej centrálnej banky (ECB in www. ecb.europa.eu) má hotovostné euro (bankovky a mince) ako platidlo, viaceré jedinečné vlastnosti. Je to najrýchlejší, najlacnejší, univerzálny a bezpečný nástroj na realizáciu platieb. Z hľadiska utrácania iste užitočnejšie, prospešnejšie a lacnejšie, ako platba kartou. Pri platení debetnou alebo kreditnou kartou sa nás skôr zmocní pokušenie plytvať. A mimochodom, vieme o tom, že možnosť povoleného prečerpania (tzv. kontokorent) nie je zadarmo?

Ako získať potvrdenie o dôchodku na bezplatné cestovanie vlakom

Čítaj tu

Na darčeky a cestovanie sa oplatí míňať

A pri tom, ani jedno, ani druhé nemusí byť predražené. Darček, i samotný akt obdarovania, majú svoje čaro a dôvod sa vždy nájde. Originálnym zážitkom môže byť darčeková poukážka, ale i nečakaná pošta s kyticou kvetov a kartou od človeka, ktorý si vás uchováva v spomienkach, myšlienkach alebo vo svojom srdci. V prípade lacnejšieho cestovania, dá sa bez cestovnej kancelárie, bez fakultatívnych výletov, mimo hotela a podobne.

Zdá sa, že škola života našich predkov v zmysle výroku „hospodár s tým čo máš a míňaj iba toľko, koľko máš“, je inšpiratívna aj pre nás, ak chceme žiť dôstojne a náležite hospodáriť.

Text: Marika Tomová
Foto: Freepik.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button