DôchodokPoradňa

Aký vysoký bude rodičovský dôchodok?

Rodičovský bonus by mal byť najmenej 9,35 eur za jedno dieťa

Seniori v dôchodkovom veku by mali začať dostávať rodičovský dôchodok od svojich detí už od začiatku budúceho roka. Na každého rodiča bude môcť dieťa zo svojich odvodov dobrovoľne prispieť finančným bonusom 1,5 percenta z jednej dvanástiny ročného úhrnu vymeriavacích základov.

Pri priemernej mzde, ktorá vlani dosiahla hranicu 1171 eur, by to znamenalo nárast dôchodkovej dávky o takmer 18 eur mesačne na každého rodiča. Pri dvoch vychovaných deťoch sa rodičovský dôchodok zdvojnásobí a dôchodcovi zdvihne penziu o viac ako 35 eur.

Vláda však vo svojom návrhu určila tiež strop na maximálnu výšku rodičovského dôchodku. Ten sa má počítať najviac z 1,2–násobku priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Pri jej hodnote za rok 2021 (1171 eur) by teda maximálny rodičovský dôchodok pre jedného seniora a za jedno dieťa mal byť nanajvýš 21 eur.

Naopak, rodičia v dôchodkovom veku, ktorých dieťa zarábalo v roku 2021 minimálnu mzdu, a teda 623 eur, môžu počítať s nižším rodičovským dôchodkom vo výške najmenej 9,35 eur.

Komu vznikne nárok na rodičovský dôchodok?

Čítaj tu

Navrhovaná výška rodičovského dôchodku 2023*

Výška vymeriavacieho základu v roku 2021 v eur (mesačná)

Výška rodičovského dôchodku v eur / mesiac / 1 dieťa

Minimálna mzda 623 9,35
Priemerná mzda 1171 17,57
Maximálny vymeriavací základ 1405,20 21,10

*Údaje v tabuľke majú orientačný charakter

rodičovský bonus
Maximálna výška rodičovského bonusu by mala byť 21,10 eur

Rodičovský bonus

Rodičovský bonus bude ďalší dôchodok, ktorý môžu seniori poberať popri starobnom dôchodku. Vyplácať ho bude Sociálna poisťovňa automaticky už od roku 2023, a to podľa údajov v registri fyzických osôb pre biologického rodiča a osvojiteľa.

Pokiaľ si dieťa vyberie, že chce rodičovský bonus dávať svojím pestúnom, bude mať možnosť oznámiť to do konca októbra 2022.

Do penzie odchádzajú ročníky 1959 a 1960

Čítaj tu

Treba však pripomenúť, že dôchodková reforma, ktorá má priniesť žiadané a pozitívne zmeny do oblasti dôchodkov, bola síce vládou schválená, no do druhého čítania prešla so značnými pripomienkami, ktorými sa budú podrobnejšie zaoberať v júni 2022. Presne zadefinované nie sú zatiaľ ani zdroje finacovania rodičovských dôchodkov.

Aký bude predčasný dôchodok po novom?

Čítaj tu

Text: Alena Kytková
Foto: Freepik.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button