Finančné okienkoPoradňa

Cena nákupov v hotovosti sa bude zaokrúhľovať

Zjednodušia sa nákupy, no zmena výrazne pomôže tiež životnému prostrediu

Dlho avizované postupné obmedzenie používania jednocentových a dvojcentových mincí bolo schválené. V utorok (2. novembra 2021) o tom rozhodol parlament, keď odobril novelizáciu zákona o cenách. Jeho účinnosť sa však na základe pozmeňujúceho návrhu z výborov posunula o šesť mesiacov. K samotnému zaokrúhľovaniu výslednej ceny za nákup v hotovosti tak pristúpia namiesto plánovaného januára budúceho roku až od 1. júla 2022. Získaný čas použijú na potrebné zmeny v nastaveniach registračných pokladní.

 

Hodnota nákupov pri platbe v hotovosti sa už budúci rok bude povinne zaokrúhľovať. Používanie jednocentových a dvojcentových mincí sa tým zníži na minimum, no naďalej zostanú zákonným platidlom. Príjemcovia platieb tak budú stále povinní ich akceptovať.

13. dôchodok vyplatia už v novembri

Čítaj tu

Takto sa bude zaokrúhľovať

Ak sa výsledná suma nákupu bude na miestach „centoviek“ končiť sumou 0 až 2, cena sa zaokrúhli smerom nadol. Pri platbe do 5 centov sa navrhlo zaokrúhlenie nahor – na 5 centov. Podľa ministerstva financií sa jedná o neutrálny a spravodlivý spôsob pre obe strany – obchodníka aj kupujúceho.

zaokrúhľovanie nákupov
Povinné zaokrúhľovanie sa netýka platieb kartou ani bankových prevodov z účtu na účet

Zaokrúhľovať sa bude iba hotovosť

Výsledná cena za nákup sa povinne zaokrúhli iba vtedy, ak bude platená v hotovosti, pretože cieľom novely je znížiť počet najdrobnejších mincí v obehu. Bezhotovostné platby kartou alebo prevodom z účtu na účet sa preto zaokrúhľovať nebudú a zákazníci prostredníctvom nich zaplatia reálnu hodnotu nákupu.

Novou úpravou zákona o cenách sa znížia tiež náklady podnikateľov, ktorí platia nemalé poplatky za vloženie hotovosti do banky, respektíve za spracovanie jednocentových a dvojcentových mincí. Zjednoduší sa však aj proces vydávania pri hotovostnom platobnom styku. Podľa rezortu financií pocíti pozitívny efekt nižšieho počtu drobných mincí v obehu aj životné prostredie.

Najnižšie dôchodky sa novoročnej valorizácie nedočkajú

Čítaj tu

Koľko stoja drobné mince

Cena za jednocentové a dvojcentové mince je v skutočnosti vyššia, ako sa na prvý pohľad zdá. Vďaka povinnému zaokrúhľovaniu sa pomaly vytratia z peňaženiek, ale aj prírody, kde mnohokrát končia bez povšimnutia. Zredukuje sa tiež použitie množstva obalovej fólie, do ktorej sa balia, no životné prostredie výrazne získa aj reguláciou počtu transportov a nižšej tvorbe emisií. V rokoch 2017-2019 sa totiž z Kremnice do Národnej banky Slovenka (NBS) prevážali 1- a dvojcentové mince dokopy až štyridsaťpäť ráz.

Aké zmeny dôchodkov sa chystajú?

Čítaj tu

Slovensko tak nasleduje niektoré krajiny eurozóny, ktoré sa pre podobné riešenie rozhodli na národnej úrovni. Jednocentové a dvojcentové mince ale naďalej zostanú zákonným platidlom až do ich celkového zrušenia.

Text: Alena Kytková
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button