VšeobecnéZdravie

Pár osvedčených trikov unaví aj jarnú únavu

Prílev energie na dosah ruky

Jar (ktorá sa opäť akosi prirýchlo zmenila na leto) je obdobím krásy a čerstvosti, kedy sa príroda prebúdza zo zimného spánku – stromy kvitnú, vtáky štebocú a slnko nás obdarúva plnými dávkami životodarných lúčov.  Ak sa vám ale napriek všetkej tej energii naokolo chce neustále len spať (alebo aspoň ležať na gauči), je načase nechať ju vpustiť aj do seba a zažiť skutočný príval novej sily.

Kým sme sa ešte pred pár týždňami mohli bez obáv korčuľovať na miestnom rybníku, dnes v tričku s krátkym rukávom sadíme v záhrade zeleninu. Zmena počasia bola taká prudká a nečakaná, že sa zdá, akoby zo dňa na deň preskočila niekoľko mesiacov. Náš organizmus teda mohla načas zmiasť a ten, namiesto toho, aby sa tešil zo slniečka a tepla, zareagoval vyčerpanosťou. To však neznamená, že sa mu musíme podriadiť a celé týždne iba prespať v posteli. Ako teda zatočiť s únavou?

Spánok, slnečné lúče, vitamíny a… Uhádli ste – pohyb

Pravidelný denný režim zahŕňajúci dostatok spánku spojený s dobrou životosprávou – to je v súvislosti so zdravím alfou a omegou, od ktorej ďalej odvodzujeme ďalšie aktivity, napríklad pohyb na čerstvom vzduchu. Ten je mimoriadne dôležitý pri boji s jarnou únavou, ale aj celkovo pre spokojnosť nášho tela i duše. Aby sme dosiahli dokonalý energický efekt, musíme sa však zbaviť aj stresov – čo je vždy ľahšie povedať, než urobiť. Frázy ako „hoďte minulosť za hlavu“ či „neberte život tak vážne“ však v sebe skrývajú múdrosť stáročí. Jednoduchým tipom na dobrú náladu, ktorý zaručene zaberie, je na chvíľu sa zastaviť, zhlboka sa nadýchnuť a počas tejto krátkej pauzy v duchu poďakovať za tri dobré veci, ktoré vás tešia. Či už ide o veľké záležitosti, ako sú rodina a zdravie, „samozrejmosti“ typu čistá voda a teplá posteľ alebo tie najmenšie drobnosti (vďační môžeme byť predsa aj za to, že tanier prežil našu poslednú neopatrnú manipuláciu), vďačnosť pôsobí ako lúč svetla so schopnosťou predrať si svoju cestu cez akékoľvek mračná. Ku šťastiu niekedy stačí naozaj málo!

Aktivita plodí chuť na aktivitu

Keď sme unavení, vysadnúť na bicykel či donútiť sa obuť topánky a vyraziť na krátku prechádzku do lesa nám pripadá ako obrovský kus práce. Napriek tomu sa oplatí sa premôcť. Aktivita totiž plodí ďalšiu aktivitu, a to doslova – čím viac sme za deň urobili (niekedy je dobré napísať si ráno zoznam vecí, ktoré by ste chceli stihnúť), tým viac máte chuť zvládnuť ešte viac. Alebo sa vám nestáva, že máte dni, keď ste plní energie – a potom zas také, keď nepohnete ani prstom a už len to vedomie vás totálne unavuje?

kolorterapia
Omaľovánky pre dospelých vzpružia vašu náladu

Aj malé krôčiky zavážia

Ak sa ale naozaj necítite ani na krátku prechádzku, pomôcť môžu aj maličkosti – koniec koncov, aj malé kroky nás kamsi posúvajú, dôležité je úplne nezastaviť. Drobnosťami, ktoré nám prospejú, sú napríklad:

  • Pauza od telefónu, notebooku či televízora. Elektronika zo seba vydáva žiarenie, ktoré pre nás dlhodobo nie je veľmi prospešné – dvojnásobne to platí o čase pred spánkom. Omnoho lepším spoločníkom pre náš mozog je teda kniha alebo spoločenská hra. (Mimochodom, aj kontakt s inými ľuďmi je dokonalým nabíjačom energie.)
  • Kolorterapia (vychádzajúca z faktu, že farby pomáhajú zmierňovať fyzické i psychické problémy) alebo dobrý, voňavý kúpeľ, z nás dokážu efektívne vybiť príznaky únavy. Omaľovánka a pastelky veselých farieb či soľ do vane s vôňou citrusov sú teda nenahraditeľnými pomocníkmi a zároveň skvelým spôsobom relaxu.
  • Úsmev – aj keď možno práve nemáte chuť sa usmievať, skúste prinútiť svaly okolo úst, aby sa nadvihli! Smiech či úsmev teda nemusia byť iba dôsledkami dobrej nálady. Vedci dokázali, že to funguje aj opačne, a teda aj vynútený úsmev môže prebudiť spiace hormóny šťastia.
  • Voda lieči a prebúdza. Nezabúdajte denne vypiť minimálne dva litre! Mnoho problémov s únavou má pôvod v prostej, no nezanedbateľnej dehydratácii.

Prebuďte v sebe šťastného človeka

Únava a depresia spolu veľmi úzko súvisia – a je jedno, ktorá z týchto dvoch bosoriek nám zaklopala na dvere ako prvá. Aby sme to teda zhrnuli a vyhnali neželané návštevníčky z domu: Usmievajte sa, hýbte sa, pite veľa vody, buďte so svojimi blízkymi a robte to, čo vás robí šťastnými. To je recept nielen na boj s únavou, ale aj na harmonický život. Skutočne nie je dôvod sa stresovať – v žiadnom prípade sami seba neutvrdzujte v tom, že je to naopak. Koniec koncov, šťastie spočíva v jednoduchosti. Ako povedal John Ruskin: „Dívať sa, ako rastie obilie, ako naskakujú pupene; zhlboka sa nadýchnuť za pluhom či rýľom; čítať, myslieť, milovať, dúfať, modliť sa – toto robí ľudí šťastnými.“

Text: Martina Píšová
Foto: Pixabay.com, 123rf.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button