PoradňaSociálna poisťovňa

Top správa: Vláda schválila 13. dôchodok

Expresné rozhodnutie v prospech poberateľov dôchodku

Vláda dnes (25. februára 2020) schválila na mimoriadnej parlamentnej schôdzi 13. dôchodok. Návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorý sa dostal na stôl tesne pred voľbami, tak dostal v skrátenom legislatívnom konaní zelenú. Za jeho schválenie hlasovalo 88 poslancov a prešiel aj pozmeňujúci návrh, ktorý trinásty dôchodok zavádza už od novembra tohto roku.

Dôchodcovia tak dostanú trinásty dôchodok už v roku 2020. Podľa návrhu bude vo výške súčasného priemerného dôchodku, čo predstavuje pri starobnom dôchodku sumu 460,40 eur a pri predčasnom starobnom dôchodku 433,20 eur.

Takto pôjdu do dôchodku ročníky 1958, 1959 a 1960

Čítaj tu

Dôchodkové dávky sú nepostačujúce

Na trinásty dôchodok majú nárok všetci poberatelia dôchodku, vrátane výsluhových. Jeho výška sa bude pohybovať na úrovni priemeru jednotlivých dôchodkov. Podľa premiéra si ho Slovensko môže dovoliť a toto opatrenie by malo byť financované kombináciou viacerých zdrojov, najmä však z lepšieho výberu daní ako aj škrtaním niektorých výdavkov. Zavedením trinásteho dôchodku sa ďalej definitívne ruší vianočný príspevok, na ktorý boli naši dôchodcovia za minulé roky zvyknutí. Z vyjadrení Ministerstva práce ďalej vyplýva, že účelom snahy o rýchle schválenie trinásteho dôchodku bolo najmä posilnenie práva na primerané hmotné zabezpečenie v starobe, pretože súčasná úroveň dôchodkových dávok je, najmä pri nízkopríjmových poberateľoch, jednoducho nepostačujúca.

trinásty dôchodok
Na trinásty dôchodok majú nárok všetci poberatelia dôchodku. Jeho výška sa bude rovnať jednotlivým priemerným penziám

Iné dôchodky a ich súbeh

Ak dôchodca poberá naraz viacero dôchodkov, vyplatený mu bude iba jeden trinásty, a to ten najvyšší. Vo veci vdovského pôjde najskôr o sumu 263,10 eur, v prípade vdoveckého o 208,80 eur. Zákon neobišiel ani invalidných dôchodcov. Priemerný invalidný dôchodok predstavuje 380 eur. Poberatelia so zníženou pracovnou schopnosťou do 70% si na konci roka prilepšia o 209,90 eur.

Minimálny dôchodok najvyšší za posledné roky

Čítaj tu

Návrh, ktorý sa zdal byť v nedohľadne, dnes nabral reálne kontúry. Každý jeden dôchodca, vďaka jeho schváleniu, dostane už v roku 2020 trinásty dôchodok vo výške jeho súčasného priemeru.

Text: Alena Kytková
Foto: Freepik.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button