Srdce a cievyZdravie

Trpia vaše cievy nedostatkom kávy?

Dobré správy pre všetkých milovníkov obľúbeného nápoja

Káva. Vec, o ktorej bolo napísaných už tisíce riadkov – a veľakrát nie práve lichotivých. V súvislosti s ňou sa skloňovali slová ako dehydratácia, vysoký krvný tlak či dokonca závislosť. Mnoho z týchto „kávových mýtov“ však už bolo úspešne vyvrátených, ba čo viac, najnovšie výskumy potvrdzujú mimoriadne pozitívne účinky jej pitia na zdravie.

Káva je viac, než len obľúbený „životabudič“

Tri šálky – to je optimálne denné množstvo kávy, ktoré nám odporúčajú vypiť vedci pôsobiaci na univerzite v brazílskom Sao Paulo. A k čomu nám to – okrem pohodlia a osožného relaxu, ktoré sú obvykle s kávou spojené – bude dobré? Výskumníci zistili, že čo sa týka pozitívnych účinkov kávy na naše zdravie, je ich omnoho viac, než sa môže na prvý pohľad zdať. Zvýšená pozornosť, potlačená únava či ľudovo povedané „nakopnutie“ do nového dňa, tieto vieme vymenovať všetci. Spomínaní vedci však našli aj omnoho dôležitejší dôvod, prečo by sme si mali dopriať obľúbený nápoj v o niečo vyššom množstve, než na aké je väčšina z nás zvyknutá. Tým majú byť práve tepny.

Tepny v zlej kondícii môžu byť životu nebezpečné

Pár faktov o tepnách. Tepna je cieva, ktorá vedie okysličenú krv zo srdca do tkanív. Jej steny sa pri každom údere sťahujú a rozťahujú, čím vzniká krvný pulz. Najväčšou, a zároveň najviac namáhanou, tepnou je aorta, tiež zvaná srdcovnica. Je teda jasné, že kondícia našich tepien je veľmi úzko spojená so zdravím či chorobou nášho srdca, celkovo tak od nej do veľkej miery závisí aj náš život. Síce svoje tepny nemôžeme len tak roztvoriť a skontrolovať, či sú v poriadku, no ako sa ukázalo, k ich zdraviu môžeme výrazne prispievať tým, čo konzumujeme. Cholesterol je jedna vec, no aj prebytok vápnika v cievach môže byť životu nebezpečný – vápenaté usadeniny ich totiž dokážu upchať.

Pitie kávy a zdravie
Pitie kávy pôsobí proti širokému spektru chorôb

Vápnik – priateľ kostí, škodca ciev

Samozrejme, v žiadnom prípade to neznamená, že by sme mali znížiť podiel vápnika v našej dennej strave. Ten je totiž mimoriadne dôležitý pri udržiavaní zdravia našich kostí a kĺbov. Preto je lepšie zvoliť už spomínanú „kávovú metódu“ a o zdravé tepny zabojovať troma šálkami kávy denne. Zaujímavé je, že brazílski vedci neurčili žiadnu hornú hranicu, ktorú by sme nemali prekročiť, no predpokladajú, že by nemala byť príliš vysoká. Priveľké množstvo kofeínu už môže telu z dlhodobého hľadiska viac uškodiť, ako pomôcť.

Pitie kávy pôsobí proti širokému spektru chorôb

Vedci sa zatiaľ nedopátrali k tomu, ktorá zložka má na svedomí toto účinné „čistenie“ našich ciev, s najväčšou pravdepodobnosťou to bude však niektorý z antioxidantov. Tých káva obsahuje viac ako tisíc, pričom mnohé majú na ľudské telo protizápalové, protinádorové alebo terapeutické účinky. Aj vďaka nim teda pravidelné pitie kávy pôsobí ako prevencia nielen proti určitým druhom rakoviny, ale znižuje aj riziko vzniku Parkinsonovej či Alzheimerovej choroby.  A s chválou sme ešte neskončili! Tú si všeobecne uznávaný nápoj zaslúži aj za ochranu pred srdcovými chorobami (s kávou riziko klesá až o 15 %) a hrozbou predčasnej smrti (pravdepodobnosť tej sa znižuje až o 19 %). Keď si teda najbližšie budete pripravovať svoju obľúbenú šálku kávy, či už prvú, druhú alebo tretiu, spomeňte si, v čom všetkom vášmu organizmu prospieva. Hneď vám bude chutiť ešte o niečo viac!

Text: Martina Píšová
Foto: Pixabay.com, 123rf.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button