DôchodokPoradňa

Dôchodcovia dostanú extra vianočný príspevok

Tešiť sa môžu na 150 eur

Minulý týždeň (7. novembra 2023) oznámil minister rezortu práce Erik Tomáš, že aj napriek enormnej snahe a súčinnosti so Sociálnou poisťovňou nebude tento rok možné vyplatiť 13. dôchodky v sume priemernej penzie. Zároveň však uistil všetkých dôchodcov, že už v roku 2024 môžu počítať s trinástym dôchodkom v plnej výške, v predpokladanej sume 606 eur. Prisľúbil tiež, že s Ministerstvom financií rokujú o extra vianočnom príspevku pre seniorov, ktorý by mal byť vyplatený už tento rok v decembri.

Premiér Róbert Fico dnes prezradil výšku vianočného príspevku. Vo svojom videu na sociálnej sieti sa verejne vyjadril, že jednorazový paušálny príspevok pre všetkých dôchodcov bude ešte tento rok, a to vo výške 150 eur pre každého dôchodcu.

Trinásty dôchodok + príspevok

Mesiace november a december budú pre poberateľov dôchodkov znamenať extra finančné prostriedky. Aktuálne prebieha vyplácanie 13. dôchodku podľa ešte stále platného systému. Jeho maximálna výška je 300 eur a je určená poberateľom penzií vo výške 268,88 eura a menej. Najnižší trinásty dôchodok, v sume 50 eur, dostávajú dôchodcovia s penziou 963,33 eur a viac, pričom jeho presná výška závisí od súčtu všetkých poberaných penzií.

Trináste dôchodky 2023

 Čítaj tu

Keďže sa tento rok nepodarilo zmeniť systém počítania a vyplácania 13. dôchodkov, vláda sa rozhodla zaviesť a vyplatiť dôchodcom ešte jeden príspevok ako kompenzáciu nízkych trinástych penzií. Podľa slov Róberta Fica dostane každý dôchodca do konca roka ďalších 150 eur.

Valorizácia dôchodkov 2024

 Čítaj tu

 

Valorizácia minimálnych dôchodkov 2024

 Čítaj tu

 

Rodičovské dôchodky znížia na minimum

 Čítaj tu

 

Text: Alena Kytková
Zdroj: FB
Foto: Freepik.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button