Záhrada

Profesor Ivan Hričovský: Odišla legenda slovenského ovocinárstva

Celý život motivoval k vytvoreniu ovocnej záhrady

S hlbokým zármutkom sme prijali správu o úmrtí prof. Ing. Ivana Hričovského, DrSc., uznávaného slovenského pomológa, nestora ovocinárstva a záhradníctva, pedagóga a neúnavného propagátora zelene.

„Nebudujte iba okrasné záhony,“ vravieval. „Vytvárajte okrasno-úžitkové záhrady. Okrem estetickej stránky získate vlastnú produkciu zdravého ovocia pre celú rodinu.“ Strávili sme s profesorom niekoľko nezabudnuteľných chvíľ a jeho radami sa riadime dodnes. Aj vďaka nemu majú mnohí z nás dnes už funkčnú a bohato rodiacu záhradu s dômyselnými okrasnými prvkami.

Život zasvätil ovocinám

Ivan Hričovský sa narodil v Hornom Hričove, kde sa už od detstva venoval práci v sade. Po absolvovaní Vysokej školy poľnohospodárskej v Brne pracoval vo Výskumnom ústave rastlinnej výroby v Piešťanoch a neskôr deväť rokov pôsobil ako vedúci plantáže v Okoličnom. V roku 1964 sa stal pedagógom na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre, kde sa s plným nasadením venoval výučbe a výskumu v oblasti ovocinárstva.

Počas svojej pôsobnosti na univerzite vychoval celé generácie ovocinárov a záhradníkov. Svoje bohaté vedomosti a skúsenosti štedro zdieľal aj s laickou verejnosťou. Pravidelne prednášal, písal odborné články a knihy a stal sa obľúbeným televíznym poradcom v mnohých televíznych reláciách.

Dve jablká denne znížia cholesterol

Profesor Hričovský dokonalo ovládal nielen zásady pestovania všetkých druhov ovocia. Výborne sa vyznal aj v ich účinkoch na zdravie človeka a neprestával propagovať a motivovať ľudí k pestovaniu ovocných stromov. Pripomeňme si niekoľko jeho názorov na konzumáciu najznámejších plodov, ktoré možno už zľudoveli a nechýba im ani humor.

Profesor Hričovský radí, prečo jesť jablká, orechy či med

 Čítaj tu

Na prvom mieste sú jablká

„Denne by sme mali skonzumovať aspoň dve jablká. Na zníženie cholesterolu v krvi sa dokonca odporúča jesť dve jablká až trikrát denne. Jablká by nemali chýbať v kuchyni ani v záhrade žiadneho človeka, ktorý myslí na svoje zdravie.“

Hričovský: Ako zostať fit do vysokého veku?

Čítaj tu

Profesor Hričovský
Slivky pôsobia výnimočne antistresovo

Prečo obľubujem slivky?

„Okrem jabĺk, hrušiek a orechov, obľubujem slivky. Majú obrovsky význam pre zdravie človeka, a to hneď z viacerých dôvodov. Je lekársky dokázané, že pôsobia výnimočne antistresovo a výborne zlepšujú pamäť. Ľuďom, ktorí sú dlhodobo odkázaní na pobyt na lôžku, prestáva správne pracovať peristatika čriev a často trpia zápchou. Dajte im však slivku, či už sušenú, konzervovanú alebo v podobe slivkového lekváru. Zdravie čriev sa rýchlo obnoví.“

Ktoré ovocné stromy by v záhrade nemali chýbať? Odpovedá profesor Hričovský

 Čítaj tu

Čierne ríbezle sú zlatom medzi ovocím

„Z hľadiska obsahu vitamínu C vedie určite drobné ovocie, najmä však čierne ríbezle s obsahom až 120 mg v 100 gramov ovocia. Majú veľký význam pre tehotné ženy. Ríbezľa čierna je vskutku zlatom medzi ovocím. Vysokým obsahom vitamínu C sa môžu pochváliť nielen plody ale aj listy. Tie sú obzvlášť vhodné na prípravu čajov.“

Jahody a hrušky namiesto čokolády

„Pestovanie jahôd som si nechal nakoniec. Ženy a deti ich milujú. Na každú štvorčlennú rodinu je potrebných aspoň 30 sadeníc. Ja vždy hovorievam, dajte svojej žene a deťom šťavnatú hrušku alebo jahody. Potešia sa, pretože je to sladké ovocie a na čokoládu si už nespomenú, nebude treba.“

Môj život je záhrada, opisuje svoju vášeň profesor Hričovský

Čítaj tu

Odkaz profesora Hričovského

Profesor Ivan Hričovský zanechal hlbokú stopu v slovenskom ovocinárstve a záhradníctve. Jeho odborná práca, pedagogické pôsobenie a neúnavná propagačná činnosť mali obrovský vplyv na rozvoj týchto oblastí na Slovensku. Profesor Hričovský bude vždy spomínaný ako legenda slovenského ovocinárstva, inšpiratívny pedagóg a milovník zelene, ktorý s láskou a úctou pristupoval k prírode a štedro zdieľal svoje vedomosti s ostatnými.

Česť jeho pamiatke!

Profesor Hričovský nás opustil 2. júla 2024 vo veku 92 rokov.

Takto vysádzal stromy profesor Hričovský

Čítaj tu

Text: Alena Kytková
Foto: Seo media

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button