Všeobecné infoZdravý život

Pohyb prináša do života pozitívnu energiu

Prvá časť seriálu "Ži zdravšie" s trénerom Michalom Drienikom

Poznáte Michala Drienika? Hviezda YouTube, špičkový tréner, spisovateľ, motivátor a miláčik svojich zverencov aj početných fanúšikov súhlasil s tým, že sa stane naším sprievodcom vo svete zdravého a šťastného životného štýlu. Prostredníctvom série článkov nám odovzdá svoje postrehy, cenné rady a dlhoročné skúsenosti, na základe ktorých si aj on sám postupne vybudoval zdravý život snov.

Hoci Michal na prvý pohľad pôsobí dojmom, že začal cvičiť s činkami skôr, než chodiť, pravda je, že aj on sám svojho času bojoval s prvotnými problémami človeka, ktorý sa rozhodol žiť zdravšie. „Prešiel som si chorou štítnou žľazou, kedy mi doslova trčali rebrá pri výške 183 cm a váhe 62 kg. Nemohol som sa na to ďalej pozerať,“ priznáva sa na webovej stránke svojho projektu Be Different, ktorý pred rokmi odštartoval so svojím kamarátom Kamilom. Práve on podporoval Michalove rozhodnutie začať sa venovať cvičeniu profesionálne. Rozhodne sa to vyplatilo. Vždy pozitívne naladený guru je tu dnes pre všetkých, ktorí chcú žiť zdravšie a bohatšie, no potrebujú poradiť, prípadne sami nevedia, ako na to.

Pohyb na čerstvom vzduchu znamená zdravý život

Pri otázke, čo človeku prináša do života pohyb, sa Michal len pousmeje a poukáže na rozdiel medzi ľuďmi na dedine a tými v meste: „V prvom rade si treba uvedomiť, v akej fyzickej kondícii sa nachádzajú ľudia, ktorí denne pracujú, či už na záhradke alebo okolo domu, a porovnať si to, povedzme, s ľuďmi z paneláku. Tým obvykle chýba pohyb a následne trpia civilizačnými chorobami, sú obéznejší, ich kĺby a kardiovaskulárny systém sú neúmerne zaťažené a celkovo majú málo energie.“

Nejde teda ani tak o to, kde bývame – kľúčovým faktorom je práve to, ako a koľko sa hýbeme. Človek, ktorý trávi čas zdravou fyzickou prácou a cvičením, a to všetko ideálne na čerstvom vzduchu, je v dobrom fyzickom stave, menej náchylnejší na choroby a celkovo omnoho zdravší než niekto, kto celý deň iba presedí.

zdravý život
Žiť zdravšie môžete začať v akomkoľvek veku

Pevný pohybový systém a dni bez bolestí

„Obaja moji dedovia aj babka majú cez sedemdesiat rokov, no človek by im hádal možno päťdesiatpäť. Napríklad dedo cvičieva každý deň s činkami, je svalnatý, silný a ani zďaleka nevyzerá na svoj vek,“ hovorí Michal o jednom zo svojich vzorov, ktorý by mohol poslúžiť ako pozitívny príklad aj pre mnohých ďalších seniorov. Ak si však myslíte, že na to, aby ste mohli začať cvičiť, je potrebný skvelý genofond a pevné zdravie, ste na omyle. Začať sa dá naozaj kedykoľvek.

Možno sa hneď necítite na namáhavé cvičenie s činkami, spočiatku ale úplne postačia aj krátke prechádzky. Už aj tie totiž znamenajú pohyb. A prečo by sme sa vôbec mali hýbať? „Myslím si, že hlavnou motiváciou by pre každého jedného z nás malo byť zdravie. Ak svaly nepoužívame, začnú atrofovať a ochabovať. Sú to pritom práve oni, ktoré nám pomáhajú pri pohybe. Cvičením získavame aj pevnejšie kĺby, a tým pádom sa posilňuje celé naše pohybové ústrojenstvo. Sme potom zdravší, máme pevnejšie telo, bolesti miznú, stávame sa menej náchylnými na zranenia a počas dňa z nás vyžaruje energia,“ vysvetľuje Michal.

Životný reštart

Energia je niečo, čo zvykneme podceňovať – rovnako ako naše zdravie. Kým nám nechýbajú, nezaujímajú nás. Chyba. Na to, aby sme boli skutočne zdraví a šťastní sa totiž musíme starať o telo aj o dušu. Ideálne preventívne, no stále platí aj to, že pohyb je liek. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako začať cvičiť, zdravšie sa stravovať, odbúrať bloky, ktoré nám v zdravom začiatku obvykle bránia či ako získať celkovo krajší pohľad na seba, ale aj svet okolo nás, sledujte náš seriál aj naďalej. Možno prídete na to, že cvičenie naozaj dokáže odštartovať novú životnú etapu a vdýchnuť doň veci, v ktoré ste už ani neverili. Michal o tom skutočne vie svoje.

Text: Martina Píšová
Foto: Martina Píšová

Poznámka: Redakcia Život seniora apeluje na svojich čitateľov, že všetky odporúčania uvedené v článku sú všeobecné. Telo každého z nás sa líši, a preto je dobré sa pri cvičení poradiť s osobným trénerom alebo v prípade akýchkoľvek problémov priamo so svojím lekárom.

Michal Drienik – sprievodca seriálom „Ži zdravšie“
YouTube: http://www.youtube.com/user/MichalDrienik
Projekt BeDifferent: http://www.bedifferent.sk/
Kniha Rozvíjaj rovnako telo aj myseľ: http://www.martinus.sk/?uItem=295175

Ukázať viac

Súvisiace články

Back to top button