DôchodokPoradňarodičovský dôchodok

Rodičovským dôchodkom hrozí radikálne znižovanie

Dôvodom je hľadanie prostriedkov na financovanie plného trinásteho dôchodku v roku 2024

Od januára 2024 sa má zmeniť systém počítania a vyplácania rodičovských dôchodkov. Na tlačovej konferencii to v utorok (7. novembra 2023) potvrdil minister práce Erik Tomáš. Dôvodom má byť hľadanie finančných prostriedkov na vyplatenie plného trinásteho dôchodku už v budúcom roku, ktorého kvalifikovaný odhad je 606 eur pre každého dôchodcu. Nová vláda vidí cestu v radikálnom znížení súm rodičovských dôchodkov.

Po novom budú predstavovať dve percentá z odvedených daní svojich detí. Ak by sa po novom počítali zo sumy 1211 eur, ako v súčasnosti maximálny rodičovský dôchodok, seniori by namiesto 261,60 eur za jedno dieťa a na jedného rodiča dostali iba 29,11 eura.

Rodičovský dôchodok nezrušia, no výrazne znížia

Ústava podľa ministra práce ponúka dve cesty, akým spôsobom môžu deti prispievať svojim rodičom na dôchodok. Prvá je cez odvody do sociálneho poistenia, druhá cez časť daní. „A my sme sa rozhodli, že to bude tá druhá cesta,“ povedal. „Rodičovský dôchodok sa nezruší, pretože ho nie možné zrušiť. Je zakotvený v Ústave SR. Ale bude vyplácaný iným spôsobom. Nebude vyplácaný cez odvody do sociálneho poistenia, ale cez časť daní. Túto zmenu chceme urobiť už k prvému januáru budúceho roka,“ vysvetlil Tomáš. Ušetriť chce takto 315 miliónov eur, ktoré budú v budúcom roku použité na vyplácanie 13. dôchodkov.

Takto sa bude od januára valorizovať minimálny dôchodok

 Čítaj tu

rodičovský bonus 2024
Rodičovský dôchodok bude v roku 2024 podstatne nižší

Dve percentá z daní

Ak by od januára 2024 začala platiť zmena v systéme vyplácania rodičovských dôchodkov, znamenalo by to, že dôchodcovia by dostali rodičovský dôchodok iba jedenkrát ročne, a to po ročnom zúčtovaní príjmov ich detí, respektíve po podaní daňového priznania za predošlý rok. Jeho suma by predstavovala 2 percentá z odvedených daní.

V súčasnosti je suma maximálneho rodičovského bonusu 21,80 eura mesačne za jedno dieťa a pre jedného rodiča (261,60 ročne), a počítaná je z hrubej mzdy v sume 1211 eur, čo predstavuje priemernú mzdu na Slovensku spred dvoch rokov.

Po zmene by však výška rodičovského dôchodku predstavovala len 2 percenta z odvedených daní za predchádzajúce zdaňovacie obdobie. Pri hrubej mzde 1211 eur za dvanásť odpracovaných mesiacov, by bola nová výška rodičovského dôchodku 29,11 eur, čiže o viac ako 232 eur menej pri jednom dieťati a na jedného rodiča. Manželský pár na dôchodku s jedným priemerne zarábajúcim dieťaťom by prišiel o najmenej 464 eur, s dvomi o takmer 930 eur.

Dôchodky sa budú v januári valorizovať dvomi spôsobmi

 Čítaj tu

Porovnanie súm rodičovského dôchodku pred a po zmene:

Výška hrubej mzdy dieťaťa

(v eur)

Rodičovský dôchodok 2023

(v eur)

Rodičovský dôchodok 2024

(v eur)

700 126 8,90
900 162 16,80
1200 216 28,70

Prepočty sú orientačné

Jednorazový príspevok

Podľa slov ministra práce by však mohli dôchodcovia do konca roka 2023 dostať jednorazový paušálny príspevok, o ktorom budú bližšie informovať v priebehu nasledujúcich dní.

Aký vysoký 13. dôchodok dostanete? Pomôže on-line kalkulačka

 Čítaj tu

Text: Alena Kytková
Foto: Freepik.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button