DôchodokSociálna poisťovňa

Trinásty dôchodok bude v priemere o polovicu nižší

Väčšina dôchodcov však stále dostane viac ako 230 eur

Vláda v stredu (26. augusta 2020) schválila návrh novely zákona o 13. dôchodkoch, podľa ktorého si poberatelia akejkoľvek penzie polepšia koncom roka podstatne menej, ako stanovuje platný zákon.

Štatút trinásteho dôchodku, ktorý nahradil pôvodný vianočný príspevok, bol prijatý v skrátenom legislatívnom konaní, štyri dni pred parlamentnými voľbami vo februári 2020 a každému dôchodcovi zaručoval jeden dôchodok navyše, a to v sume jeho priemernej výšky. Starobní dôchodcovia sa tak mohli tešiť na sumu 460,40 eur, poberatelia predčasných dôchodkov na 433,20 eur. Nová vláda vyčítala starej najmä urýchlený schvaľovací proces, ale tiež celoplošné vyplácanie trinástych dôchodkov bez ohľadu na výšku poberanej penzie. Dôchodcovia boli preto držaní v napätí, či tento rok dostanú alebo nedostanú finančné prilepšenie a ak áno, tak v akej výške.

Výška minimálneho dôchodku sa od januára zvýši

Čítaj tu

Trináste dôchodky budú, ale nižšie

Ministerstvo práce pripravilo zmeny, podľa ktorých budú trináste dôchodky tento rok vyplatené, avšak budú odstupňované a podstatne nižšie. Vo väčšine prípadov pôjde o polovicu sumy, ktorú prikazuje aktuálny zákon. Dôchodcovia s najnižšími penziami dostanú najvyššiu sociálnu dávku, až 300 eur a naopak, poberatelia najvyšších dôchodkov nie viac ako 50 eur: Zákon o 13. dôchodku je pripravený takým spôsobom, že dáva dôchodcom viac ako dvojnásobok toho, na čo boli kedykoľvek zvyknutí k štandardnému dôchodku dostať. Chceme pomôcť tým, ktorí to potrebujú najviac,“ vysvetlil nové princípy vyplácania minister Krajniak, pričom sa odvolával na zhoršujúcu sa ekonomickú situáciu z dôvodu pandémie koronavírusu a nedostatok finančných prostriedkov na vyplácanie trinástych dôchodkov vo výške, ktorú stanovuje zákon.

Poukázal tiež na to, že kým minulý rok dostal dôchodca s priemernou penziou vianočný príspevok vo výške 80 eur, tento rok by nová sociálna dávka predstavovala jeho 2,5 násobok, čo nie je málo a vládu to bude stáť o 152 miliónov eur viac ako minulý rok.

trinásty dôchodok

Nárok na 13. dôchodok budú mať všetci poberatelia dôchodku bez ohľadu na sumu poberanej penzie. Jeho maximálna výška bude 300 eur pre poberateľov dôchodkov v celkovej sume nižšej ako je suma životného minima.

So stúpajúcou výškou dôchodku sa výška 13. dôchodku bude znižovať až do minimálnej sumy, pričom minimálna suma 13. dôchodku bude vo výške 50 eur.

Takto pôjdu do dôchodku ročníky 1958, 1959 a 1960

Čítaj tu

Zmena novely zákona čaká na odobrenie parlamentom.

Text: Alena Kytková
Zdroj: MPSVaR
Foto: Freepik.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button