PoradňaRôzne

Zľavy, akcie, výpredaje a iné lákadlá

Spoznajte zaručené taktiky obchodníkov

110Magické slovíčka, ktoré obchodníkom naozaj fungujú. Je jedno, aký je čas, ročné obdobie alebo deň. Zľavy zaberajú vždy a takmer pri všetkom.

Ako to celé začalo

Keď obchodníci nakúpili viac tovaru, ako dokázali predať, zistili, že sa im nemíňa. Doslova im stojí v regáloch a na skladoch. Preto sa rozhodli, že jeho cenu znížia natoľko, aby sa čo najrýchlejšie minul, a oni tak mohli naplniť sklady novým, lákavým tovarom.

Dnes 90 % zľava

V prvom rade je nutné byť všímavý. Cena tovaru, ktorý sa kupuje pravidelne, je viac menej v pamäti. Ale ako je to s tovarom, ktorý sa bežne nekupuje? Ak má mať produkt zľavu 90 %, jeho nová cena je len desatinou pôvodnej. Ak niečo stálo 30 eur, tak teraz je to za 3. Ale skutočne bola jeho cena pred zľavou 30 eur?

Baťovská cenotvorba

To, že lepšie vyzerá cenovka 9,99 ako 10,00 vedel aj Baťa. A zaviedol svoj povestný deviatkový číselný rad pri určovaní cien. V podvedomí to funguje tak, že hoci je rozdiel v cene len jeden cent, z nižšej ceny je lepší pocit. Ako keby bola cena „len“ deväť a nie „až“ desať.

Marketingové stratégie

Vstupom do obchodu sa dostáva človek na hracie pole, ktorého pravidlá už neurčujte on. To, aká hudba hrá v pozadí, to kde sú vystavené produkty, či vpravo, vľavo alebo na úrovní očí, akú farbu majú regály alebo prečo je najlákavejší tovar tesne pri pokladni. To všetko je starostlivo naplánované, aby zaujalo a predalo.

výpredaj
Obchodníci lákajú na povianočné zľavy

Zaberajú vždy

V tomto povianočnom období prišli výpredajové zľavy. Zhodou náhod hneď po vianočných zľavách a nasledovať ich budú novoročné zľavy. A tak dookola. Jednoducho, zľavy zaberajú vždy a v akomkoľvek množstve. Hlavne nech je tovar kúpený so zľavou a minimálne s päťdesiat percentnou.

Odporúčanie

Buďte pozorní. Nekupujte tovar len preto, že má zľavu. Všímajte si cenovky aj mimo akcií. Pozrite si aj jednotkovú cenu. Presvedčte sa, či pôvodná cena bez zľavy nie je neprimerane vysoká. Porovnávajte.

Text: Alena Kytková
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button