Zo života

Silvester, najhlučnejší deň v roku

Zábavná pyrotechnika nechýba takmer v žiadnej domácnosti

Koniec roka je povestný bujarými oslavami, ohňostrojmi a zábavnou pyrotechnikou. Nástup Nového roku je tak už tradične spájaný aj s veľkým hlukom. Samotná zábavná pyrotechnika si každoročne vyžiada niekoľko zranení v dôsledku neodbornej manipulácie s ňou. Nakoľko je však zábavné, keď petarda, alebo napríklad delobuch, vybuchnú vedľa nič netušiaceho človeka, je otázne.

Vysoko rizikovými skupinami sú malé deti a seniori. Ich sluch je náchylný na poškodenie práve v čase, keď sú oslavy najintenzívnejšie. A nezanedbateľným nie je ani faktor strachu. Srdce v takýchto prípadoch ide doslova „vyskočiť“ z tela von. Počas posledného dňa v roku trpia aj zvieratá, a to hlavne psy.

Vyhýbať sa rizikovým miestam

V mestách a na verejných priestranstvách platí celoročný zákaz používania zábavnej pyrotechniky. Posledný deň v roku a nadchádzajúci Nový rok sú výnimkami, ale len na pár hodín. Napríklad v našom hlavnom meste platí celoročný zákaz pre zábavnú pyrotechniku, a to aj počas Silvestra. A práve tieto miesta, ako sú námestia, verejné priestranstvá či obytné zóny, patria k tým najrizikovejším. V tento deň, hlavne vo večerných hodinách, sa neodporúča ísť ani na prechádzku so psom alebo s malými deťmi.

Ako delíme zábavnú pyrotechniku

F1 – prskavky, fontánky atď. Zábavná pyrotechnika v tejto kategórii predstavuje nízke nebezpečenstvo a má nízku hladinu hluku. Je možné ju použiť aj v uzavretých priestoroch.

F2 – rakety, delobuchy, rímske sviece atď. Taktiež predstavuje nízke nebezpečenstvo a nízku hladinu hluku. Odporúča sa používať v obmedzených priestoroch vonku.

F3 – rakety, delobuchy a pod. so stredným nebezpečenstvom a s využitím na veľkých vonkajších priestranstvách. Hluk z tejto kategórie zábavnej pyrotechniky nie je škodlivý pre ľudské zdravie.

 F4 – ohňostroje, a iné, s vysokou mierou nebezpečia. Používať ju môžu len profesionáli s odbornými skúškami.

Hlučný ohňostroj na Silvestra
Hlučné oslavy Nového roku

Silvester

Koniec roka si zaslúži priblížiť aj meno, ktoré je v kalendári 31. decembra. Mužské meno Silvester má latinský pôvod a v preklade doslova znamená „muž z lesa“. A prečo oslavujme Silvestra práve v posledný deň v roku? Pretože presne v tento deň, ale pred takmer tisíc sedemsto rokmi, zomrel nositeľ tohto mena pápež Silvester I.

Odporúčanie

Obrňte sa vysokou dávkou trpezlivosti. Vyhýbajte sa miestam, kde sa zdržujú skupinky ľudí. Nechoďte na námestia. Počas osláv Nového roku sa radšej zdržujte doma. Svojich štvornohých miláčikov schovajte do vnútra. Ak si chcete užiť príchod Nového roku vonku, vyzbrojte sa minimálne ušnými zátkami alebo vatou do uší.

Text: Alena Kytková
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button