PoradňaRôzne

Dôverčiví dôchodcovia sú pre podvodníkov najľahšou korisťou

Nedajte sa nachytať na emotívny príbeh či zúfalú prosbu o pomoc

Obeťami trestnej činnosti podvodníkov sú veľmi často dôverčiví ľudia v dôchodkovom veku. Zlodeji sa pod zámienkou rôznych emotívnych príbehov snažia od nič netušiacich seniorov vymámiť peniaze, alebo ich nehanebne a trúfalo okradnúť priamo v ich bytoch. Páchatelia sa neštítia vydávať za rôznych pracovníkov tváriac sa, že odpisujú plyn, vodu alebo prišli vrátiť preplatok za energie. Polícia Slovenskej republiky varuje starších spoluobčanov pred vynaliezavými zlodejmi.

Podozrivý telefonát od vnuka, ktorý „súrne potrebuje finančnú hotovosť a hodlá pre ňu poslať svojho najlepšieho kamaráta, pretože práve nemôže odísť z práce“ je taktika, ktorá ešte stále dokáže nachytať nejedného dôchodcu s dobrým srdcom, ktorí v domnienke, že volá ich skutočný vnuk alebo vnučka, vydá nasporenú hotovosť dobrovoľne do rúk podvodníkovi. Páchatelia sú však oveľa vynaliezavejší a na vymámenie peňazí od seniorov používajú emotívne príbehy, prosia o pomoc alebo sa pod rôznymi zámienkami neodbytne pokúšajú dostať dôchodcom do bytu.

Čo vás trápi? Aké sú najčastejšie otázky o dôchodkoch?

Čítaj tu

Fiktívni pracovníci vodárni, elektrárni či plynárni

„Osoby vyššieho veku sa pre svoju dôverčivosť a dobrosrdečnosť stávajú najčastejšie obeťami podvodov a krádeží. Páchatelia sa pod rôznymi zámienkami dostávajú do ich blízkosti, uvedú ich do omylu, a podvodom, či obyčajnou krádežou, ich pripravia o cenné predmety alebo peniaze,“ varuje Polícia SR na svojom facebookovom profile. Zároveň upozorňuje seniorov, že podozrivé osoby sa môžu vydávať za pracovníkov elektrárni, vodárni alebo plynárni. Dôveru seniora si získavajú tým, že „vracajú preplatky za energie“, ale požadujú od neho najskôr rozmeniť hotovosť. Vždy je potrebné overiť si ich totožnosť. Sú však aj prípady, kedy starších ľudí páchateľ kontaktuje a okradne pod zámienkou hlásania božieho slova.

okrádanie seniorov
Podvodníci dôchodcov kontaktujú pod zámienkou predaja rôzneho tovaru alebo s ponukou služieb

Telefonát s neuveriteľne výhodnou ponukou a podomový predaj

Reklama na akékoľvek produkty, služby či dokonca vitamínové doplnky a zázračné zdravotnícke pomôcky nemá ďaleko od toho, aby bola definovaná ako klamlivá. Všimnite si, že predajcovia namiesto priamych sľubov: „Tento produkt vyrieši Váš problém,“ používajú skôr opatrné slovné spojenie: „Tento produkt môže vyriešiť Váš problém.“ Takýmito a im podobnými definíciami dokážu šikovní predajcovia predať dôverčivým seniorom buď vskutku predražený tovar alebo produkt, ktorý neprinesie očakávané výsledky.

Problém s určením výšky dôchodku? Častejšie, ako si myslíte

Čítaj tu

Podľa Polície Slovenskej republiky však hrozí pri podomovom predaji aj priame okradnutie: „K úsporám seniorov alebo k ich cennostiam sa páchatelia snažia dostať rôznym spôsobom. Dôchodcov kontaktujú pod zámienkou predaja rôzneho tovaru alebo s ponukou služieb. Keď im nič netušiaci dôchodca otvorí, ponúkajú mu na predaj kuchynský riad, vitamíny alebo deky. Vždy majú pri sebe vysokú hotovosť. Preto staršiu osobu požiadajú o jej rozmenenie. Pritom pozorujú, kde má odložené peniaze. Následne požiadajú o vodu, že sú smädní alebo či môžu použiť toaletu. Pritom využijú chvíľkovú nepozornosť seniora a z bytu už odchádzajú s úsporami alebo cennými predmetmi.“ Pozor si dávajte najmä pri ponukách cez telefón a pri podomovom predaji radšej neotvárajte dvere vôbec.

Top správa: Takto získate príspevok na dovolenku pre seniorov

Čítaj tu

Falošní majstri a remeselníci

Aj pri záujme o drobné či väčšie úpravy bytu alebo domu treba byť maximálne obozretní. Dôchodcovia sú ľahkou korisťou pre podvodníkov, pretože sa nechajú jednoduchšie oklamať. Nevedia sa dostatočne orientovať v množstve ponúkaných služieb a málokedy si overujú dôveryhodnosť firmy, ktorá ich oslovila. Takmer vôbec nehľadajú ani odporúčania a referencie danej spoločnosti. Opatrnosť je namieste hlavne, ak opravári či majstri pýtajú nekresťanskú zálohu za služby vopred. Taktiež hrozí, že odvedú „fušerskú prácu“ a sklamaný dôchodca sa pravdy nedovolá. Odporúčame preto, preveriť si firmu dopredu, nepodliehať podozrivo nízkym cenám alebo poprosiť o pomoc pri overovaní dôveryhodnosti firmy rodinu alebo známych.

Text: Alena Kytková
Zdroj: Polícia Slovenskej republiky
Foto: 123rf.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button