DôchodokPoradňa

Je zastropovanie veku odchodu do dôchodku výhodou?

Už dnes vieme, kedy pôjdeme do penzie

Žien, ktoré sa narodili najskôr v roku 1960 a mužov narodených po roku 1966 vrátane, sa priamo dotkne takzvané zastropovanie dôchodkového veku, ktoré parlament definitívne schválil. Novela Ústavného zákona tak stanovila pevný vek odchodu do dôchodku na 64 rokov a v praxi sa začne aplikovať od júla 2019.

Schválenie novely nielenže rozkolíše vody verejnej ekonomiky, ale zároveň nás stavia pred rozhodujúcu otázku o tom, či je lepšie mať pevne stanovený vek odchodu do dôchodku, aby budúci dôchodcovia nemuseli žiť v obave, že budú pracovať do „sedemdesiatky“ alebo sa budú musieť zmieriť s nižšou penziou. Pretože neblahý dopad na verejne financie je reálnou hrozbou.

Vieme, prečo si nenechať vybavovanie dôchodku na poslednú chvíľu

Čítaj tu

Ročník a počet detí rozhodne

Odchod do dôchodku vo veku 64 rokov sa vzťahuje na mužov a bezdetné ženy. Pre tie, ktoré vychovali najmenej jedno a viac detí, schválili poslanci nástup do penzie podľa iného metra. Jedno dieťa znamená odchod do penzie vo veku 63 rokov a 6 mesiacov, ak dve, na dôchodok nastúpi žena vo veku rovných 63 rokov. Ak ste vychovali tri a viac detí, do penzie odídete vo veku 62 rokov a 6 mesiacov.

zastropovanie dôchodkov
Zastropovaný vek odchodu do dôchodku Zdroj: Rada pre rozpočtovú zodpovednosť

Slovensko bude musieť nájsť náhradné zdroje

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) však upozorňuje na to, že zmena novely ústavného zákona o zastropovaní dôchodkového veku povedie v budúcnosti k zníženiu novopriznanej penzie o takmer 10 percent. Pesimistickú predpoveď odôvodňujú menším počtom odpracovaných rokov u budúcich dôchodcov. Očakávajú totiž vyšší počet penzistov a priamo úmerne nižší počet ekonomicky aktívnych ľudí. Výsledkom čoho môžu byť nedostatočné príjmy krajiny na to, aby zastrešili dávku starobného dôchodku minimálne vo výške, akú poznáme dnes. V budúcnosti preto podľa RRZ bude musieť Slovensko nájsť nový zdroj príjmov do štátnej pokladnice a tie by mohli plynúť zo zvýšenia odvodov a daní, respektíve pomocou zníženia výdavkov na verejnú správu.

Analytici varujú

Obavy plynú aj z vedomosti, že štát nemá vlastné priame zdroje a každé jedno euro zaplatené starobnému dôchodcovi musí byť odobraté pracujúcemu: „V skutočnosti tieto náklady zaplatia deti dôchodcov,“ uviedol pre Topky Radovan Ďurana, analytik INESS a zároveň vidí v novom zákone hrozbu, ktorá sa v praxi najskôr prejaví o pätnásť rokov. „Ignorujú skutočnosť, že Slováci nikdy nepoberali tak dlho dôchodky, ako ich poberajú dnes. Doba dožitia 62-ročného človeka vzrástla za posledných 15 rokov o takmer 2 roky. Problém to bude predstavovať pre ekonomiku. Viac dôchodcov sa rovná menej pracujúcich. Pracujúci, deti dôchodcov, budú musieť zaplatiť viac na odvodoch, aby zaplatili vyššie výdavky na dôchodky,“ dodáva Ďurana.​

Koho sa týkajú zmeny dôchodkového veku od roku 2019?

Čítaj tu

Jedni sa tešia, iní zaujali kritický postoj

Odborári však takzvané zastropovanie dôchodkov naopak vítajú a so schválením odchodu do penzie vo veku 64 rokov vyjadrujú spokojnosť: „Sme veľmi radi, že tento návrh prešiel aj v druhom a treťom čítaní v parlamente a ďakujeme za podporu našej snahy nielen poslancom, ale i všetkým ľuďom, ktorí podpísali petíciu za referendum o zastropovaní dôchodkového veku,“ uviedol v stanovisku pre médiá predseda Rady OZ KOVO Emil Machyna.

Avšak zamestnávatelia sa búria a tento krok parlamentu za šťastný rozhodne nepovažujú. Rovnako ako všetci kritici schváleného zákona vidia reálne ohrozenie najmä verejných financií a s tým súvisiacu destabilizáciu a podstatne nižšie dôchodky v budúcnosti. O celkovom dopade na ekonomiku štátu nehovoriac. So zákonom len ťažko súhlasí aj Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK), ktorá ho považuje za prejav nezodpovednosti: „Súčasný systém naviazania veku odchodu do dôchodku na priemernú dĺžku života človeka, tzv. automatický mechanizmus, považujeme za funkčný vzhľadom na ekonomický a demografický vývoj populácie.“

Top správa: Takto získate príspevok na dovolenku pre seniorov

Čítaj tu

Na jednej strane znamená schválené zastropovanie dôchodkového veku stopku neustále sa zvyšujúcej hranice odchodu do dôchodku, ktorá v posledné roky narobila vrásky budúcim dôchodcom čakajúcim na penziu, na druhej strane môžeme reálne predpokladať, že naše dôchodky budú jednoducho nižšie. Aj v tomto prípade jedine čas a prax ukážu, ako na tom naši penzisti pri odchode do dôchodku naozaj budú.

Text: Alena Kytková
Zdroj: Topky.sk, Ekonomika.sme.sk
Foto: 123rf.com, RRZ

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button