
Žien, ktoré sa narodili najskôr v roku 1960 a mužov narodených po roku 1966 vrátane, sa priamo dotkne takzvané zastropovanie dôchodkového veku, ktoré parlament definitívne schválil. Novela Ústavného zákona tak stanovila pevný vek odchodu do dôchodku na 64 rokov a v praxi sa začne aplikovať od júla 2019.
Schválenie novely nielenže rozkolíše vody verejnej ekonomiky, ale zároveň nás stavia pred rozhodujúcu otázku o tom, či je lepšie mať pevne stanovený vek odchodu do dôchodku, aby budúci dôchodcovia nemuseli žiť v obave, že budú pracovať do „sedemdesiatky“ alebo sa budú musieť zmieriť s nižšou penziou. Pretože neblahý dopad na verejne financie je reálnou hrozbou.
Vieme, prečo si nenechať vybavovanie dôchodku na poslednú chvíľu
Ročník a počet detí rozhodne
Odchod do dôchodku vo veku 64 rokov sa vzťahuje na mužov a bezdetné ženy. Pre tie, ktoré vychovali najmenej jedno a viac detí, schválili poslanci nástup do penzie podľa iného metra. Jedno dieťa znamená odchod do penzie vo veku 63 rokov a 6 mesiacov, ak dve, na dôchodok nastúpi žena vo veku rovných 63 rokov. Ak ste vychovali tri a viac detí, do penzie odídete vo veku 62 rokov a 6 mesiacov.

Slovensko bude musieť nájsť náhradné zdroje
Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) však upozorňuje na to, že zmena novely ústavného zákona o zastropovaní dôchodkového veku povedie v budúcnosti k zníženiu novopriznanej penzie o takmer 10 percent. Pesimistickú predpoveď odôvodňujú menším počtom odpracovaných rokov u budúcich dôchodcov. Očakávajú totiž vyšší počet penzistov a priamo úmerne nižší počet ekonomicky aktívnych ľudí. Výsledkom čoho môžu byť nedostatočné príjmy krajiny na to, aby zastrešili dávku starobného dôchodku minimálne vo výške, akú poznáme dnes. V budúcnosti preto podľa RRZ bude musieť Slovensko nájsť nový zdroj príjmov do štátnej pokladnice a tie by mohli plynúť zo zvýšenia odvodov a daní, respektíve pomocou zníženia výdavkov na verejnú správu.
Analytici varujú
Obavy plynú aj z vedomosti, že štát nemá vlastné priame zdroje a každé jedno euro zaplatené starobnému dôchodcovi musí byť odobraté pracujúcemu: „V skutočnosti tieto náklady zaplatia deti dôchodcov,“ uviedol pre Topky Radovan Ďurana, analytik INESS a zároveň vidí v novom zákone hrozbu, ktorá sa v praxi najskôr prejaví o pätnásť rokov. „Ignorujú skutočnosť, že Slováci nikdy nepoberali tak dlho dôchodky, ako ich poberajú dnes. Doba dožitia 62-ročného človeka vzrástla za posledných 15 rokov o takmer 2 roky. Problém to bude predstavovať pre ekonomiku. Viac dôchodcov sa rovná menej pracujúcich. Pracujúci, deti dôchodcov, budú musieť zaplatiť viac na odvodoch, aby zaplatili vyššie výdavky na dôchodky,“ dodáva Ďurana.
Koho sa týkajú zmeny dôchodkového veku od roku 2019?
Jedni sa tešia, iní zaujali kritický postoj
Odborári však takzvané zastropovanie dôchodkov naopak vítajú a so schválením odchodu do penzie vo veku 64 rokov vyjadrujú spokojnosť: „Sme veľmi radi, že tento návrh prešiel aj v druhom a treťom čítaní v parlamente a ďakujeme za podporu našej snahy nielen poslancom, ale i všetkým ľuďom, ktorí podpísali petíciu za referendum o zastropovaní dôchodkového veku,“ uviedol v stanovisku pre médiá predseda Rady OZ KOVO Emil Machyna.
Avšak zamestnávatelia sa búria a tento krok parlamentu za šťastný rozhodne nepovažujú. Rovnako ako všetci kritici schváleného zákona vidia reálne ohrozenie najmä verejných financií a s tým súvisiacu destabilizáciu a podstatne nižšie dôchodky v budúcnosti. O celkovom dopade na ekonomiku štátu nehovoriac. So zákonom len ťažko súhlasí aj Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK), ktorá ho považuje za prejav nezodpovednosti: „Súčasný systém naviazania veku odchodu do dôchodku na priemernú dĺžku života človeka, tzv. automatický mechanizmus, považujeme za funkčný vzhľadom na ekonomický a demografický vývoj populácie.“
Top správa: Takto získate príspevok na dovolenku pre seniorov
Na jednej strane znamená schválené zastropovanie dôchodkového veku stopku neustále sa zvyšujúcej hranice odchodu do dôchodku, ktorá v posledné roky narobila vrásky budúcim dôchodcom čakajúcim na penziu, na druhej strane môžeme reálne predpokladať, že naše dôchodky budú jednoducho nižšie. Aj v tomto prípade jedine čas a prax ukážu, ako na tom naši penzisti pri odchode do dôchodku naozaj budú.
Text: Alena Kytková
Zdroj: Topky.sk, Ekonomika.sme.sk
Foto: 123rf.com, RRZ