DôchodokPoradňaSociálna poisťovňaVšeobecné info

Je možný súbeh dôchodku a PN-ky?

Sociálna poisťovňa informuje o nároku na dávku nemocenské

Dôchodca, ktorý popri poberaní dôchodku pracuje buď v riadnom pracovnom pomere alebo ako samostatne zárobkovo činná osoba, môže v prípade choroby požiadať Sociálnu poisťovňu aj o dávku nemocenské, potvrdenú ošetrujúcim lekárom.

Priznaný dôchodok pred vznikom práceneschopnosti

Dôležité však je, aby mal dôchodok priznaný ešte pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti. V tom prípade môže poberať súbežne dve dávky – dôchodkovú aj nemocenskú.

Priznaný dôchodok v čase práceneschopnosti

Ak mu však Sociálna poisťovňa dôchodok (starobný alebo invalidný) prizná až v čase, keď už mu práceneschopnosť trvá, k súbehu výplaty nemocenskej dávky a dôchodkovej dávky dôjsť nemôže – Sociálna poisťovňa mu v takom prípade začne dôchodok vyplácať až po ukončení poberania nemocenskej dávky.

Pracujúci dôchodca na dohodu a nemocenské

Sociálna poisťovňa v tejto súvislosti pripomína, že pri práci na základe dohôd mimo pracovného pomeru (dohoda o vykonaní práce alebo dohoda o pracovnej činnosti) žiadny pracujúci dôchodca poistné na nemocenské poistenie od 1. 7. 2018 neplatí, preto mu pri práci na dohodu ani nemôže vzniknúť nárok na dávku nemocenské.

Dôležitá informácia zo Sociálnej poisťovne ohľadom termínu výplat dôchodkov pred Veľkou nocou a v máji.

Čítaj tu

Kedy sa zvýši starobný dôchodok, ak ste pracovali na dohodu?

Čítaj tu

Text: Život seniora
Foto: 123rf.com
Zdroj: Sociálna poisťovňa – socpoist

Ukázať viac

Váš Život Seniora

Napíšte nám na info@zivotseniora.sk alebo zavolajte na: 0907 723 203. Hľadáme šikovné dopisovateľky a šikovných dopisovateľov. Ozvite sa!

Súvisiace články

Back to top button