DôchodokPoradňa

Kedy sa zvýši starobný dôchodok, ak ste pracovali na dohodu?

Starobný dôchodok sa pri práci na dohodou do 200 eur za minulý rok nezvyšuje

Sociálna poisťovňa upozorňuje starobných dôchodcov, že ak v uplynulom kalendárnom roku pracovali na dohodu s odvodovou úľavou pri príjme do 200 eur mesačne, Sociálna poisťovňa im za toto obdobie starobný dôchodok nezvyšuje ako u ostatných tzv. pracujúcich dôchodcoch, ktorí odvodovú úľavu pri práci popri dôchodku nevyužili.

Odvodová úľava a príjem z dohody do 200 eur

Ak totiž mesačný príjem z dohody nepresiahne sumu 200 eur a dôchodca si čestným vyhlásením u zamestnávateľa vlani uplatnil tzv. odvodovú úľavu, zamestnávateľ za neho do Sociálnej poisťovne neodvádzal poistné, takže dôchodca nebol povinne dôchodkovo poistený. Starobný dôchodok sa podľa zákona o sociálnom poistení automaticky zvyšuje raz ročne práve za obdobie dôchodkového poistenia v predchádzajúcom kalendárnom roku.

Kedy sa zvýši starobný dôchodok pracujúcemu dôchodcovi?

Starobný dôchodok by sa teda dôchodcovi, ktorý vlani pracoval na dohodu, mohol zvýšiť iba v tom prípade, ak by zamestnávateľ za neho pri uplatnení odvodovej výnimky odvádzal poistné z príjmu nad hranicou 200 eur.

Sociálna poisťovňa v týchto dňoch zasiela výplatu a rozhodnutia o zvýšení viac ako 172 tisíc starobných a predčasných starobných dôchodkov od 1. januára 2019 za obdobie ich dôchodkového poistenia v minulom kalendárnom roku.

Bližšie informácie o zasielaní výplat a rozhodnutí Sociálnou poisťovňou o zvýšení starobných a predčasných starobných dôchodkov.

Čítaj tu

Text: Život seniora
Foto: 123rf.com
Zdroj: Sociálna poisťovňa – socpoist

Ukázať viac

Váš Život Seniora

Napíšte nám na info@zivotseniora.sk alebo zavolajte na: 0907 723 203. Hľadáme šikovné dopisovateľky a šikovných dopisovateľov. Ozvite sa!

Súvisiace články

Back to top button