DôchodokPoradňaVšeobecné info

Komu a koľko prispeje mesto na obed alebo večeru?

Dôchodcovia konečne začínajú využívať dotáciu na spoločné stravovanie

Výživová hodnota stravy a jej pravidelnosť sú vo vyššom veku kľúčové pre zachovanie pevného zdravia. Výška dôchodkových dávok však mnohým penzistom nedovoľuje stravovať sa v zariadeniach mimo svojej kuchyne a klasické obedové menu si doprajú len občas. Riešením je príspevok na obedy od mesta, ktorý sa pohybuje vo výške od 30 centov až po takmer dve eurá. Kto má na dotáciu nárok?

Dotovaný obed je benefit určený všetkým dôchodcom, či už poberateľom starobného, predčasného alebo tiež invalidného dôchodku. Výška príspevku na jeden stravný lístok závisí od rozpočtu mesta na daný rok. Či budú obedy pre penzistov drahé alebo lacné, rozhodujú poslanci mestského či obecného zastupiteľstva. Je však spravodlivé podotknúť, že dotácie na obedy pre dôchodcov sú stabilným bodom rokovaní a súčasťou každoročných sociálnych programov. Dotácia na jeden obed sa pohybuje približne od 1,70 do 0,30 eur v závislosti od konkrétneho mesta a výšky dôchodku žiadateľa. V niektorých majú evidovaných ani nie sto žiadostí, inde využíva príspevok hojný počet dôchodcov. Záujem o spoločné stravovanie však v posledných rokoch narastá.

Výška príspevku na obedy závisí od výšky dôchodkovej dávky

Možnosť získať od mesta príspevok na obedové lístky má však aj svoje podmienky:

  • žiadateľ musí byť poberateľom starobného, predčasného alebo invalidného dôchodku,
  • nesmie pracovať na dohodu ani trvalý pracovný pomer,
  • musí mať trvalé bydlisko v mieste podávania žiadosti,
  • výška jeho dôchodku musí zodpovedať ustanovizniam mesta.

Po valorizácií (medziročnom zvýšení) dôchodkových dávok v roku 2019 mnohým občanom – penzistom zanikol nárok na dotáciu na obed, alebo sa príspevok na jeden stravný lístok znížil. Z tohto dôvodu pristúpili viaceré mestá a obce k prehodnoteniu podmienok vo veci príspevku na spoločné stravovanie pre dôchodcov a svoje tabuľky upravili. Výsledná výška dotácie sa však líši doslova od mesta k mestu, v závislosti od rozpočtu môže byť 30 centov až takmer dve eurá.  Plná cena stravného lístku sa pohybuje prevažne od 2,20 do 3,60 eur a líši sa kraj od kraja či samotného zariadenia.

Koho sa týkajú zmeny dôchodkového veku od roku 2019?

Čítaj tu

Príklad: Výška príspevku na obedy pre dôchodcov pre mestskú časť Bratislava – Ružinov
Výška príjmu (dôchodkovej dávky) Výška príspevku mesta / jeden stravný lístok
do 255,30 € 1,70 €
od 255,31 do 350 € 0,70 €
od 350,01 do 535,30 € 0,50 €
nad 535,30 € 0,30 €
dotované obedy
Skladba obedov pre dôchodcov je nutrične veľmi hodnotná a podlieha prísnym normám

Komu prispeje zamestnávateľ na dovolenku až 275 eur?

Čítaj tu

Príspevok na obed vybavíte na mestskom úrade

O finančný príspevok na spoločné stravovanie dôchodcov musíte písomne požiadať. Znie to zdĺhavo, no v skutočnosti stačí zájsť na mestský či obecný úrad a vypísať žiadosť. K svojej žiadosti budete potrebovať:

  • občiansky preukaz na overenie totožnosti,
  • rozhodnutie Sociálnej poisťovne o výške poberaného dôchodku,
  • na mieste tiež podpíšete čestné prehlásenie o splnení všetkých podmienok a súhlas so spracovaním osobných údajov.

Po podaní žiadosti má mesto 30 dní na jej posúdenie, vyhovenie alebo zamietnutie.

8 najdôležitejších vecí o dôchodkoch

Čítaj tu

Chutné obedy v mieste vášho bydliska

Takmer v každom meste je spoločné stravovanie pre dôchodcov zabezpečené vo vybraných jedálňach, v menších obciach vás nakŕmia v školských zariadeniach. Penzisti si pochvaľujú, obedové menu sa zvyčajne skladá z polievky a druhého chodu. Nápoj je samozrejmosťou a v niektorých prevádzkach nechýba koláč. Spoločné stravovanie má nespochybniteľný význam aj z hľadiska udržiavania spoločenských kontaktov, ktoré sú pre ľudí na dôchodku nesmierne dôležité. Okrem obedov si môžete dokúpiť večeru v rovnakej cene. Správna výživa je z hľadiska nutričnej hodnoty vo vyššom veku viac ako žiaduca, na čo myslia aj v zariadeniach spoločného stravovania pre penzistov. Skladba obedov je preto na vysokej úrovni a pod prísnou kontrolou.

Obedy sú vydávané počas pracovných dní, avšak v mnohých prevádzkach varia pre penzistov aj počas víkendov, dní pracovného pokoja či cez sviatky.

Text: Alena Kytková
Foto: 123rf.com, Pixabay.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button