VšeobecnéVšeobecné infoZdravie

Kondícia očí sa vekom prirodzene mení

Viete, prečo je dôležité starať sa pravidelne o svoj zrak?

Mnohí z nás odkladajú návštevu očného lekára na neskôr. Vedome prehliadame únavu očí, bolesti hlavy či rozostrené videnie. Približne od štyridsiateho roku života však každý z nás začína pomaly pozorovať viditeľné zmeny vo videní. Niekto má problém prečítať malé písmená na obaloch, iní márne zaostrujú zrak do diaľky. Začíname rozmýšľať o tom, či náhodou nepotrebujeme okuliare.

Príčiny zhoršeného videnia s pribúdajúcim vekom môžu byť naozaj rôzne. Aj keď sa tretinu svojho dospelého veku na zrak prakticky nesťažujeme, zdrojom našich neskorších problémov s ostrosťou videnia môžu byť aj skryté očné chyby, ktoré nás potichu sprevádzajú od detstva. Oči sú šikovný párový orgán a v mladom veku dokážu akúkoľvek očnú vadu úspešne korigovať úplne samy v rozpätí až desiatich dioptrií. A tak sa za zhoršujúcim sa zrakom postupom rokov môžu skrývať nielen vrodené predispozície či neprejavené chyby zraku z detstva. Pribúdajúci vek, vplyv prostredia či celodenná práca na PC povedú skôr či neskôr naše kroky do očnej ambulancie.

Počuli ste už o vetchozrakosti?

Aj očná šošovka starne. Dokonca sa dá povedať, že po 45-tom roku života je to už dáma v rokoch. Vekom stráca svoju pružnosť, prirodzene tuhne a nie je viac schopná zaostrovať na počkanie tak, ako by sme si to želali. Aj ľudia, ktorí sa tešia mimoriadne ostrému zraku, siahnu časom po okuliaroch. Presbyopia, ako sa opotrebovaniu očnej šošovky vekom odborne hovorí, je prirodzeným javom. Zo začiatku sa prejavuje sťaženým videním pri čítaní na kratšiu vzdialenosť. Zrak musíme pri pohľade do blízka viac napínať. Postupom času však oko potrápi aj zaostrovanie šošovky na strednú či dokonca na dlhšiu vzdialenosť. Riešením sú okuliare, ktoré nám pomôžu korigovať vetchozrakosť  a stanú sa naším spoločníkom pri čítaní či šoférovaní.

Refrakčné chyby zraku

Krátkozrakosť či ďalekozrakosť sú typickými prejavmi porúch zraku. Zatiaľ čo krátkozrakosť, čiže schopnosť vidieť ostro do blízka, avšak menej do diaľky, sa najčastejšie objavuje už v detstve a dokonca si ju nemusíme plne uvedomovať ani neskôr. Stupeň krátkozrakosti sa približne vo veku dospelosti stabilizuje a k jej zhoršeniu už spravidla nedochádza. Pokiaľ sa pristihneme, že pri pohľade do diaľky potrebujeme prižmúriť oči a namáhavo zaostrovať zrak, pravdepodobne ňou trpíme.

Ďalekozrakosť rovnako patrí medzi najrozšírenejšie očné vady. Avšak v tomto prípade vidíme ostro vzdialené predmety na úkor tých blízkych. Vplyvom zvyšujúceho sa veku aj tu platí, že šošovka stráca svoju schopnosť prispôsobiť sa sledovanému objektu a my to pocítime ako stratu zrakovej ostrosti a predmety, ktoré máme blízko seba, vidíme nejasne. Najznámejším poznávacím znamením ďalekozrakých ľudí je držanie knihy či časopisu ďaleko od očí.

Vyšší vek môže znamenať zhoršenie zraku

K častým očným ochoreniam prejavujúcim sa najmä vo vyššom veku, patrí šedý a zelený zákal. So šedým zákalom sa po 75. roku života stretne viac ako 75 percent populácie. V súčasnosti však nie je výnimkou, ak sa objaví približne o desať rokov skôr. Jedná sa o stratu priehľadnosti šošovky, ktorá je v stave zdravého oka číra. Pri tejto diagnóze sa však zakalí a zrenička, ktorá je pôvodne čiernej farby, získava šedastý odtieň. Spočiatku ochorenie nemusí byť zrejmé, neustále sa ale vyvíja a videnie je časom výrazne zhoršené a skreslené. Pravá príčina vzniku choroby nie je známa. Jeho vznik môže byť ovplyvnený geneticky, niektorými chorobami aj nezdravým životným štýlom. Riziko vzniku zvyšuje najmä fajčenie, drogy, zlá výživa, ale aj nadmerné pôsobenie infračerveného a ultrafialového žiarenia.

Koho sa týkajú zmeny dôchodkového veku od roku 2019?

Čítaj tu

Nepodceňujte tlak v očiach

Vo vyššom veku nie je ojedinelý ani tzv. glaukóm, čiže zelený zákal. Plne sa prejavuje až vo vyššom štádiu. Spočiatku nespôsobuje takmer žiadne ťažkosti. Práve preto je považovaný za zradné a nebezpečné ochorenie. Poškodzuje totiž zrakový nerv a čím neskôr sa choroba odhalí, tým viac môže byť zrak postihnutý. A to natrvalo, pretože poškodenie zrakového nervu sa nedá nijako opraviť. Príčinou zeleného zákalu býva často vysoký vnútroočnicový tlak, ktorý vie odhaliť jedine očný lekár. Ohrození sú aj ľudia nad 65 rokov, prípadne všetci tí, v ktorých rodine sa ochorenie objavilo. Skorou diagnostikou sa dá úspešne predísť ďalšiemu zhoršovaniu zraku.

Očná prehliadka

Mnohí z nás si to, že zle vidíme, veľakrát ani neuvedomujeme. Do očnej ambulancie nás však najčastejšie privedú až tzv. astenopické ťažkosti. Medzi typické symptómy, ktoré poznáme snáď všetci, patria bolesti a pálenie očí. Ich suchosť či slzenie, únava, vyčerpanosť či bolesti hlavy. Až očný lekár dokáže na základe dôkladného vyšetrenia potvrdiť niektorú z porúch zraku. Pacienti majú nárok na preventívnu prehliadku zraku raz ročne, nechajte si preto nielen pravidelne premerať svoj zrak, ale aj skontrolovať očné pozadie či svoje oči kompletne vyšetriť. Vďaka správnej diagnostike a vhodnými okuliarmi si takmer okamžite vyostríte zrak. Zbavíte sa aj ostatných nepríjemných sprievodných znakov poškodeného videnia. Refrakčné chyby možno v súčasnosti riešiť aj pomocou laserových alebo chirurgických zákrokov. Laserové operácie sú vhodným riešením ďalekozrakosti, krátkozrakosti ale tiež  astigmatizmu.

8 najdôležitejších vecí o dôchodkoch

Čítaj tu

Oftalmológ verzus optometrista

Nechať si zmerať ostrosť zraku takmer na počkanie v predajni s očnou optikou sa v posledných rokoch stalo doslova rýchlym riešením na drobné každodenné nedostatky s ostrosťou videnia. So skúseným optometristom sa stretneme v ktorejkoľvek lepšej predajni s dioptrickými okuliarmi. Takýto špecialista má na nás a naše oči spravidla viac času ako očný lekár. Je oprávnený merať zrak a navrhnúť vhodné dioptrické šošovky. Na základe jeho odporúčania pre nás potom optik zhotoví dioptrické okuliare. Na začiatok starostlivosti o naše oči je to určite dobrým krokom. Avšak meranie zraku optometristom nenahradí kompletné očné vyšetrenie. Oftalmológ (očný lekár) je, naproti tomu, oprávnený stanoviť diagnózu a previesť celkové vyšetrenie zraku vrátane preskúmania očného pozadia. Nenechajte sa preto odradiť dlhšou čakacou dobou na vyšetrenie.

očné ochorenia
Vyšetrenie očí nebolí, no zachraňuje zrak

Očné vyšetrenie nebolí, no zachraňuje zrak

Ako prvú podstúpime kontrolu ostrosti videnia bez okuliarov. Následne pristúpi lekár k meraniu tzv. objektívnej refrakcie, inými slovami, zmeria pacientovi dioptrie na diaľku a v prípade nálezu odchýlok začne testovať zrak pomocou skúšobných okuliarov s potrebnou veľkosťou dioptrie. Kompletné očné vyšetrenie je však zamerané aj na prevenciu šedého či zeleného zákalu pomocou merania vnútroočnicového tlaku. Na záver vezme očný lekár do rúk špeciálny oftalmologický mikroskop, ktorým preskúma celé oko, ako také. Nevynechá riasy, očné bielko, dúhovku, reakcie zrenice a šošovku. Oči sú zložitým orgánom, ktorých poškodenie vie značne zhoršiť kvalitu života. Mnohým ich ochoreniam sa však dá predchádzať, či výrazne obmedziť budúci progres. Najpodstatnejšia je skorá diagnostika. Pomocou vyšetrenia oka možno odhaliť aj závažnejšie ochorenia skrývajúce sa v ľudskom organizme. Oči sú nielen zrkadlom do duše. Ale aj obrazom nášho zdravia. Odzrkadľujú sa v nich autoimunitné ochorenia, cukrovka, poruchy štítnej žľazy, pečene, obličiek či mnohé iné degeneratívne či civilizačné ochorenia.

Dioptrické okuliare, očná joga či zdravá strava

Refrakčné chyby oka sa dajú úspešne korigovať dioptrickými okuliarmi. Pokiaľ trpíme krátkozrakosťou, riešením sú  mínusové šošovky. Pokiaľ je naším problémom, naopak, ďalekozrakosť, od lekára dostaneme plusové šošovky.

Mladosť svojim očiam však môžeme zaistiť aj pravidelným cvičením nielen očných svalov, ale aj zaostrovaním samotnej šošovky, ktorá po prekročení štyridsiatky akosi začína lenivieť. Veľkou pomôckou na udržanie dobrej kondície očí je napríklad pravidelné gúľanie nimi. Pozrite sa smerom nahor, a potom začnite očami krúžiť pomaly zľava doprava a opačne. Vynikajúcim cvičením na podporu zraku je tiež cielené zaostrovanie na predmety do diaľky alebo do blízka v závislosti od toho, ktorým smerom namáhate zrak najčastejšie. Ľudia hľadiaci väčšinu dňa do monitorov počítačov by mali povinne vziať svoje oči na prechádzku a kontrolovať svojim zrakom končiare lesov či vežičky budov. Veľmi dobrým pomocníkom v snahe zachovať si zdravé oči čo možno najdlhšie je pravidelný spánok, hoc aj kedykoľvek popoludní. Zavrite si oči jednoducho vždy, keď pocítite ich únavu.

Pýtajte si u lekára tento recept

Čítaj tu

Zrak bez poškodení

Oči sú jedným z najviac namáhaných orgánov ľudského tela a súčasný životný štýl ich celkovej kondícií skôr neprospieva. Očí niektorých ľudí si nepamätajú, kedy boli naposledy na čerstvom vzduchu. Suché ovzdušie v uzavretých priestoroch, kúrenie či klíma v aute a na pracovisku, modré svetlo monitorov, tabletov, televízorov aj mobilných telefónov, skracujú ich životnosť. Pohyb na priamom slnku bez dostatočnej UV ochrany slnečnými okuliarmi dokázateľne zhoršuje zrak. Vhodnou prevenciou je striedanie upreného pohľadu pri práci a pozeraní televízie s vhodným relaxom, napríklad ich zavretím na pár minút či pravidelným žmurkaním.

Oplatí sa jesť mrkvu?

Zdravá strava plná vitamínov sa v spojitosti s dobrým zrakom spomína len minimálne. Mnohí si pamätáme z detstva tvrdenie, že mrkva podporuje dobrý zdravotný stav našich očí. Táto koreňová zelenina je plná karotenoidov a v spojitosti so zrakom teda skutočne významná. Rovnakú službu pre nás spravia tekvice, cukety, kukurica, marhule či paprika.  Avšak v rebríčku oku prospešných potravín vedie skôr listová zelenina, ktorá je výnimočne bohatá na látky luteín a zeaxantín, ktoré zlepšujú najmä chronické ochorenia očí. Dokáže nás totiž chrániť pred vznikom „vekom podmienenej makulárnej degenerácie“, čo je ľudovo povedané ochorenie žltej škvrny, čo môže viesť až k vzniku veľkej slepej škvrny a natrvalo poškodiť zrak. Nevyhýbajte sa preto veľkým porciám šalátov a zelenine predovšetkým zelenej farby.

Komu a koľko prispeje mesto na obed alebo večeru?

Čítaj tu

Netreba zabúdať ani na povestné omega3 mastné kyseline hojne obsiahnuté v morských rybách ako sú tuniak, losos a makrela. Domáce vajíčka rovnako nakŕmia naše oči účinnými látkami. Mliečne výrobky zas spoľahlivo doplnia zinok. Neopomínajme ani ostatné vitamíny, ako sú C a E či dostatočný prísun minerálov. Aj keď to môže znieť úž únavne, pestrá strava plná hojivých látok chráni nielen naše oči, ale i celkový zdravotný stav nášho organizmu.

Text: Alena Kytková
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button