PobytyPobyty so zľavou a dotácie

Komu prispeje zamestnávateľ na dovolenku až 275 eur?

Užite si jeden alebo hneď niekoľko pobytov vďaka jedinečnému benefitu

Rekreačný poukaz v celkovej výške až 275 eur pre zamestnancov potešil nejedného z nás, ktorí pracujeme vo väčšej firme viac ako dva roky. Počas najbližších dvanástich mesiacov sa teda môžeme vypraviť nie iba na jednu, ale hneď na niekoľko príjemných dovoleniek v rámci Slovenska. Optimálna konečná cena za všetky dokopy by mala byť približne 500 eur, aby sme vyčerpali maximálny možný príspevok. Pri aktuálne priaznivých cenách za pobytové balíčky tak môžeme za krásami Slovenska vycestovať aj každý štvrťrok.

Dňom 1. januára 2019 vstúpila do platnosti novela zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce, ktorá ukladá zamestnávateľom s počtom zamestnancov nad 49 osôb (priemerný evidenčný počet zamestnancov za predchádzajúci kalendárny rok) povinnosť poskytovať takzvané rekreačné poukazy pre svojich pracovníkov. Zákon chce týmto spôsobom aktívne podporiť rozvoj cestovného ruchu na Slovensku, vzbudiť záujem o domácu dovolenku, ale tiež rozvíjať zamestnanecké benefity. Nárok na rekreačný poukaz majú, okrem pracovníkov v súkromnej sfére, aj štátni zamestnanci (na takzvaný štátnozamestnanecký pomer), policajti, hasiči, vojaci či colníci.

Ako získať štátnu dotáciu 50 eur na dovolenku?

Čítaj tu

Na zvýhodnenú dovolenku aj s rodinou

Zamestnávateľ je povinný uhradiť svojmu zamestnancovi oprávnené výdavky na rekreáciu vo výške 55 percent v celkovej hodnote až 275 eur ročne. Podmienkou na získanie benefitu je však trvalý pracovný pomer v jednej firme najmenej 24 mesiacov. Výhodná dovolenka sa vzťahuje aj na ostatných členov rodiny, to znamená, že na dovolenku môžete vziať manžela alebo manželku či svoje deti. Opačne to však neplatí – zamestnávateľ nie je povinný preplatiť časť výdavkov v prípade, že dieťa vezme na pobyt svojich rodičov či starých rodičov.

rekreačné poukazy pre zamestnancov
Užite si aj vy dovolenku na Slovensku

Vybrať si môžete akékoľvek miesto na Slovensku

Už teraz si môžete vybrať a užiť dovolenku kdekoľvek na Slovensku. Jedným z povinných kritérií je dĺžka trvania pobytu najmenej dve noci v jednom zariadení. Do celkovej ceny si môžete zahrnúť okrem prenocovania aj výdavky na stravu. Pokiaľ však z akéhokoľvek dôvodu nemôžete využiť stravovacie služby hotela (napríklad ste na špeciálnej dietetickej strave) môžete využiť v pokoji iné. Výber dovolenky máte úplne vo svojej réžií. Na konci pobytu je dôležité, aby vám na recepcii vystavili platný doklad na vaše meno. Ten je potom potrebné doručiť zamestnávateľovi najneskôr do tridsiatich dní od skončenia rekreácie. Bonus vo výške 55 percent vám bude následne vyplatený v najbližšom výplatnom termíne.

Presná tabuľka zvýšenia dôchodkov 

TABUĽKA

Príspevok až 275 eur ročne nielen na jednu dovolenku

Keďže ceny rekreácií na Slovensku sú v poslednej dobe viac ako priaznivé a aj samotné ubytovacie zariadenia majú veľký záujem o domácich turistov, môžete jednoducho natrafiť na lacnejšiu dovolenku. Kompetentní mysleli aj na takúto situáciu a dovolené je absolvovať pokojne aj niekoľko pobytov v priebehu jedného roka. Inými slovami, ak počas roka absolvujete jednu alebo viac dovoleniek v celkovej sume 500 eur, zamestnávateľ vám preplatí 55 percent nákladov až do výšky maximálnej ceny rekreačného poukazu, čiže 275 eur. Dovolenky je možné začať čerpať prakticky ihneď bez nutnosti upovedomiť svojho zamestnávateľa. Dajte však pozor, ubytovanie na jednu noc vám zamestnávateľ nepreplatí.

8 najdôležitejších vecí o dôchodkoch

Čítaj tu

Pobytové balíčky sa oplatia

Rekreačný poukaz pre zamestnancov je možné využiť nielen na individuálne služby ubytovacích zariadení podľa aktuálne platného cenníka. Vybrať si môžete z množstva zľavnených či akciových ponúk alebo kompletných zvýhodnených balíčkov v ľubovoľnom termíne kdekoľvek na území Slovenskej republiky. Ich výhodou mnohokrát je práve to, že zahŕňajú okrem ubytovania aj doplnkové služby či wellness. Hľadajte dobre, tí šikovnejší si môžu hotelový komfort užiť viackrát v priebehu jedného roku.

Text: Alena Kytková
Foto: 123rf.com, Pixabay.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button