DôchodokPoradňaSociálna poisťovňa

Valorizácia dôchodkov prebehla, no nie všetci dôchodcovia dostali vyššiu penziu

Kto si musí na peniažky počkať a prečo?

Viac ako 150 tisíc penzistov, ktorí počas starobného dôchodku naďalej pracujú a činnosť vykonávali aj počas roku 2018, zostali pri výplate januárového dôchodku nemilo prekvapení. Dávka im totiž nebola zvýšená tak, ako Sociálna poisťovňa v rámci valorizácie dôchodkov pre rok 2019 sľubovala. Jedná sa najčastejšie o stále pracujúcich učiteľov, ale dotknuté sú všetky kariérne sektory.

8 najdôležitejších vecí o dôchodkoch

Čítaj tu

Ešte v januári 2019 zasielala Sociálna poisťovňa všetkým dôchodcom rozhodnutie o zvyšovaní dôchodkov na základe každoročnej valorizácie. Ide o kompenzáciu medziročného nárastu inflácie, a teda zvyšovania cien. Ako bolo avizované, starobný dôchodok sa mal zvýšiť najmenej o pevnú sumu 8,70 eur. Vyššej penzii sa dnes tešia všetci poberatelia starobného dôchodku okrem tých pracujúcich. Mnohí z nich na svojich účtoch zvýšenie neregistrujú, najmä nie za obdobie roku 2018, v ktorom aktívne pracovali, a teda poctivo odvádzali dôchodkové poistenie.

Pracujúcich dôchodcov posudzujú zvlášť

Netreba sa báť. Na pracujúcich dôchodcov sa v žiadnom prípade nezabudlo. Každoročná valorizácia sa totiž týka všetkých. Sociálna poisťovňa však musí najprv posúdiť zvýšenie ich dôchodku za ďalšie obdobie dôchodkového poistenia, počas ktorého v roku 2018 pracovali, a to najneskôr v zákonom stanovenom  termíne, to znamená do 31. marca 2019.

Vieme, prečo si nenechať vybavovanie dôchodku na poslednú chvíľu

Čítaj tu

Chýbajúci rozdiel bude spätne doplatený

O zvýšení starobného dôchodku od 1. januára 2019 za obdobie dôchodkového poistenia získaného v roku 2018 (počas poberania starobného dôchodku) tak rozhodne Sociálna poisťovňa osobitne. Pracujúcim dôchodcom príde zvýšený dôchodok spolu s celým doplatkom po rozhodnutí Sociálnej poisťovne.

Text: Alena Kytková
Zdroj: Sociálna poisťovňa – Socpoist.sk
Foto: 123rf.com, Pixabay.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button