VšeobecnéZdravie

Ako byť aktívny v každom veku

Zaujíma vás, ako sa udržať fit a šťastní? S pribúdajúcim vekom je ťažké nájsť motiváciu, ale to je veľká chyba. Akonáhle človek prestane a podľahne negatívnym pocitom, začne naozaj rýchlo „starnúť“. V tomto článku vám poradíme, čo robiť, aby ste sa stále cítili fit a šťastní.

Zastavenie úbytku svalovej hmoty

Pohyb je nevyhnutný. Akonáhle telo nie je aktívne, začne slabnúť. Svaly vydržia chvíľkovú nečinnosť, odpočinok je dôležitý, ale z dlhodobého hľadiska si pripravujete pôdu pre bolesti chrbta a možno aj zbytočné priberanie. A čím ste starší, tým ťažšie sa vám s nadváhou funguje.

Nemusíte hneď bežať maratón alebo liezť na miestny kopec, ale určite nevynechávajte každodenný strečing, prechádzku alebo krátke domáce cvičenie. Ale ako vlastne cvičiť? Dobrým spôsobom je cvičenie prostredníctvom sledovania videí na YouTube na vašom inteligentnom televízore, ktorý má v súčasnosti doma takmer každý.

Ak je pekné počasie, poobzerajte sa po okolí. Vytiahnite si tenisky (pohodlné topánky vyrába napríklad značka Nike), batoh a vyrazte do mesta. Chôdza je pre telo najprirodzenejší pohyb, čo znamená, že sa ľahko udržíte v kondícii aj vo vyššom veku. Nezáleží na tom, či si vymyslíte cieľ svojej cesty, alebo sa len prejdete po okolí, hlavné je, aby ste rozhýbali svoje telo.

Zamestnajte svoju hlavu

Keď človek vypadne z pracovného procesu, má tendenciu zlenivieť. Prestane toľko používať hlavu, sadne si pred televízor a postupne upadá do ničoty. Ľudský mozog je však rád aktívny, preto mu ničnerobenie vôbec nevyhovuje.

Kúpte si puzzle, sudoku alebo knihy na trénovanie pamäte. Krížovky sú tiež dobré, ale po čase sa začnú opakovať, čo znamená príliš malú výzvu. Preto si ich pekne spestrite a poriadne precvičte svoj mozog.

Najlepším “cvičením” mozgu je začať sa učiť nový jazyk. Pomaly, ale isto. Upozorňujeme, že to nebude ľahké, ale na druhej strane sa budete cítiť naozaj dobre. V súčasnosti existujú študijné videá na YouTube, podcasty, aplikácie, ale pokojne si zaobstarajte aj klasickú papierovú učebnicu.

Preneste sa s knihou do iného sveta

Čítanie je úplne skvelá činnosť. Je zábavné, pestré, pomáha nám upokojiť sa a zároveň trénuje našu slovnú zásobu, pamäť, predstavivosť a empatiu.

Knihy na vás nemajú jediný negatívny účinok. Štúdie skutočne naznačujú, že knihomoli sa oveľa lepšie vcítia do druhých, majú lepšie schopnosti kritického myslenia a sú sústredenejší.

Máte problém s malými písmenami? Zaobstarajte si čítačku. Môžete si vybrať veľkosť a typ písma. Niektoré majú dokonca podsvietenie, takže môžete čítať aj v posteli. Navyše sa nemusíte obávať, že by vám obrazovka dráždila oči, pretože technológia elektronického atramentu kopíruje vlastnosti tradičného textu na papieri. Funguje na úplne inom princípe ako telefóny a počítače, na ktoré by ste sa pred spaním nemali pozerať.

Do čítačky je možné nahrať stovky až tisíce kníh, robiť si poznámky, nahrať slovník cudzích slov a mnoho ďalšieho. A to všetko v takej malej veľkosti, že sa zmestí do malej kabelky. Čítačka je ideálna na cestovanie alebo dovolenku.

Buďte v obraze, ale zbytočne sa nestresujte

Snažte sa nedostať do stavu, keď budete preklínať všetko, čo nepochádza z vašej mladosti. Doba sa vyvíja a je to prirodzené. Každá generácia má svoje zlozvyky a problémy, tak to bolo a tak to aj bude.

Oveľa lepšie sa vám bude dariť, ak budete mať prehľad, budete svieži a otvorení rôznym možnostiam. Objavujte nové kultúry, počúvajte modernú hudbu alebo si zapnite televízny program, o ktorom hovoria vaše vnúčatá. Zaujímajte sa o to, čo ich baví a napĺňa. Buďte zvedaví a zaujímajte sa o novinky a hlavne sa ich nebojte.

Ak budete mať otvorenú myseľ, nikdy nezostarnete, pretože sa budete učiť nové veci a získavať úplne nové informácie. Na druhej strane sa nenechajte oklamať a neverte všetkému, čo sa dočítate na internete. Niektorí ľudia majú tendenciu stať sa militantnými a radikálnymi. Držte sa od nich ďalej.

Silné sociálne vzťahy predlžujú život

Posledným bodom je sociálny kontakt. S pribúdajúcim vekom sa ľahko stane, že človek prestane komunikovať s priateľmi a má pocit, že je lepšie byť sám.

Nie je to tak. Rôzne štúdie ukazujú, že sociálny kontakt je absolútne nenahraditeľný. Ľudia, ktorí udržiavajú priateľské vzťahy, žijú dlhšie a šťastnejšie. Vzájomná podpora, komunikácia a obohatenie môžu poskytnúť veľkú dávku motivácie a energie.

Zdroj foto: pixabay.com

– Partnerský článok –

Ukázať viac

Váš Život Seniora

Napíšte nám na info@zivotseniora.sk alebo zavolajte na: 0907 723 203. Hľadáme šikovné dopisovateľky a šikovných dopisovateľov. Ozvite sa!

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button