Praktické tipy na plnú chladničku za výhodnejšiu cenu
Aj vás trápi, že v dôsledku vysokej inflácie sa potraviny stávajú čoraz drahšími? Chcete si dopriať vyváženú stravu, no kvôli vysokým cenám si nemôžete dovoliť naplniť chladničku tak ako kedysi? Pripravili sme si pre vás niekoľko osvedčených praktických tipov, vďaka ktorým pri nákupoch ušetríte aj viac ako 40 EUR mesačne.
Základom je plánovanie
Ak sa do obchodu vyberiete bez jasného plánu a nakupujete všetko, čo vám príde na chuť, pravdepodobne miniete viac ako by ste chceli. Aby ste sa tejto situácii vyhli, plánujte vopred. Porozmýšľajte nad tým, čo budete jesť počas týždňa. Napíšte si zoznam jednotlivých jedál a surovín, ktoré budete potrebovať.
Skontrolujte si stav zásob
Keď si do nákupného zoznamu napíšete konkrétne suroviny, pred odchodom do obchodu si pre istotu skontrolujte, či ich náhodou nemáte doma. V prvom rade sa snažte použiť potraviny, ktoré vám ležia v zásobe. Nestane sa vám tak, že skončí ich doba trvanlivosti alebo sa jednoducho pokazia.
Praktický tip: Spravte si veľkú revíziu vašich zásob. Vytvorte si zoznam jednotlivých potravín, ktoré máte doma a ku každej z nich si napíšte dátum trvanlivosti. Aspoň raz týždenne si zoznam prezrite a aktualizujte. Vďaka tomuto jednoduchému triku nebudete zbytočne kupovať veci, ktoré vám netreba a vyhnete sa vyhadzovaniu jedla.
Nájdite najvýhodnejší supermarket
Každý supermarket má svoju vlastnú cenotvorbu. Kým v jednom stojí vaša obľúbená káva 1,49 EUR, v inom vás rovnaké balenie vyjde na 1,42 EUR. Na prvý pohľad sú to možno len malé rozdiely, no keď pravidelne nakupujete veľa potravín, v priebehu jedného mesiaca dokážete vďaka navštevovaniu lacnejšieho obchodu ušetriť aj viac ako 10 EUR.
Využite zľavy naplno
Supermarkety pravidelne zlacňujú vybrané produkty. Vďaka jednorazovým zľavám môžete výrazne ušetriť už pri jednom nákupe. Predtým, ako sa vyberiete do obchodu, si vždy prelistujte aktuálny leták s výhodnými ponukami. Napríklad, prezrite si najnovšie Kaufland akcie a do vášho nákupného zoznamu pridajte produkty, ktoré majú zníženú cenu. Zvýšenú pozornosť sa oplatí venovať nielen zdravým cereáliám od Emco (zľava 50 %), ktoré sú TOP voľbou na raňajky, ale taktiež rastlinnej nátierke Flora (zľava 53 %).
Zľavnené produkty s dlhšou dobou trvanlivosti, ako napríklad instantnú kávu NESCAFÉ GOLD (200 g aktuálne len za 6,99 EUR), sa oplatí brať vo väčších množstvách, aby ste ich o týždeň či dva nemuseli kupovať za bežnú cenu.
Naša rada: Väčšina supermarketov dnes zverejňuje svoje zľavy aj na internete, nemusíte tak zháňať klasické papierové letáky. Prehľad aktuálne zlacnených výrobkov nájdete na webovej stránke alebo v aplikácii daného obchodu.
Pozor na nevýhodné ponuky
Myslite na to, že nie každá špeciálna akcia musí byť naozaj výhodná. Napríklad, keď uvidíte ponuku typu „kúpte si 10 jogurtov a 2 dostanete zadarmo“, zvážte si, či také množstvo naozaj dokážete skonzumovať pred uplynutím doby trvanlivosti.
Vybavte si zákaznícku kartičku
V dnešnej dobe už väčšina supermarketov ponúka vernostnú kartičku, vďaka ktorej budete nakupovať ešte výhodnejšie – môžete získať špeciálne zľavy na vybrané produkty.
Vernostné kartičky viete mať zvyčajne uložené aj v aplikácii vo vašom smartfóne. Takže sa vám nestane, že ich stratíte alebo zabudnete doma.
Všímajte si jednotkovú cenu
Keď si budete v obchode porovnávať 2 podobné výrobky, vždy si všímajte jednotkovú cenu – napríklad, koľko stojí 100 gramov daného produktu.
Príklad: Ak 200-gramové maslo stojí 2,50 EUR a podobné 100-gramové maslo stojí 2,00 EUR, prvé menované bude výhodnejšou voľbou. A to aj napriek tomu, že je „drahšie“.
Vyberajte si potraviny z obslužných pultov
Balené šunky, salámy, syry či párky sú častokrát drahšie ako porovnateľné výrobky dostupné v obslužných pultoch. Nehovoriac o tom, že v obslužných pultoch si môžete vypýtať presne také množstvo, aké potrebujete. Nemusíte tak robiť žiadne kompromisy.
Zdroj foto: unsplash.com
– Partnerský článok –