VšeobecnéZdravieZdravý život

Cvičenia na perfektný štart

Tretia časť seriálu „Ži zdravšie“ s trénerom Michalom Drienikom

Nie všetci máme na cvičenie k dispozícii rovnaké podmienky. Jeden človek má problémy s kolenom, ďalší možno ešte pracuje a na pohyb mu nezostáva veľa voľného času. Iný má rád tréning v skupine, no najbližšie štúdio má pätnásť kilometrov od domu. Najdôležitejšie zo všetkého však aj napriek okolnostiam zostáva správne rozhodnutie cvičiť – a prvý krok, ktorý toto rozhodnutie spečatí.

Niečo chcieť a robiť to, sú dve veľmi rozdielne veci. Ako ale preklenúť obdobie od prvotnej myšlienky k jej realizácii? Potrebné je začať zľahka a neklásť si nereálne ciele. Ak sme nikdy predtým necvičili, je veľkou hlúposťou si od určitého dňa z ničoho nič naordinovať plán, že budeme cvičiť tri hodiny denne a jesť len bezmäsité jedlá. Inými slovami – klasický scenár novoročných predsavzatí, ktoré nikdy nefungujú. Dôvod je prostý – veľké zmeny skrátka nefungujú. Na to, aby sme vo svojom živote skutočne niečo obrátili k lepšiemu, je potrebné, aby sme išli na veci pomaly, postupne a rozvážne.

Základom je dostať sa do kondície

„Pri cvičebných plánoch je vždy potrebné pozerať v prvom rade na to, v akej kondícii sa daná osoba nachádza,“ hovorí Michal, ktorý už vďaka svojim skúsenostiam z tréningov pomohol mnohým ľuďom. „Je pritom jedno, koľko má človek rokov. V súčasnosti jestvuje mnoho aj mladých ľudí, ktorí celkom zanedbávali svoje zdravie. Výsledkom je potom často veľká nadváha, rôzne ťažkosti, bolesti kĺbov, telo bez energie… V takomto prípade je potrebné začať s ľahkými cvičeniami, ktoré človeka dostanú do všeobecnej kondície.“ Heslo „začať zľahka a postupne pridávať“ je teda skvelým štartom do akéhokoľvek cvičebného režimu.

Prechádzky na čerstvom vzduchu potešia celý organizmus

Na to, aby sa telo rozhýbalo, nepotrebuje veľké výzvy. „Ak človek nemá pohyb, odporúčal by som začať s prechádzkami. Nič náročné – každý deň, povedzme, tridsať minút a postupne tento čas navyšovať, prípadne voliť ťažšie terény,“ odporúča Michal, zdôrazňuje pritom potrebu pravidelnosti v cvičení, jedným dychom ale dodáva, že je vždy potrebné počúvať svoje telo.

Ako zlepšiť kondíciu
Pravidelné prechádzky spoľahlivo utužia kondíciu

Systém je jednoduchý: „Začnem robiť krátke prechádzky a automaticky tak zvýšim svoj výdaj energie. Telo tak odbúrava podkožný tuk a človek sa cíti zdravšie a vitálnejšie aj vďaka tomu, že do aktivity sa zapojí aj kardiovaskulárny systém. Nie je pritom potrebné nikam sa ponáhľať. Začiatkami cvičenia nemyslíme len prvý týždeň či dva, pokojne môže ísť aj o tri mesiace, kým príde čas na ďalšie kroky.“

Cvičenia s vlastnou váhou, joga a plank

„Celotelové cvičenia s vlastnou váhou – teda bez závaží – sú taktiež výborným spôsobom, ako sa dostať do kondície,“ radí Michal. Myslí tým najmä jednoduché cviky ako sú drepy, skracovačky či takzvaný „plank“: „Hovorí sa tomu aj doska a je to vynikajúce cvičenie na spevnenie celého tela. Zapájame doň totiž celé jadro, teda svaly, ktoré nám držia pokope chrbticu a vnútorné orgány.“ V tomto prípade sa opäť raz ukazuje, že čo sa týka našej telesnej stavby, všetko súvisí so všetkým.

Cvičením posilníme nielen svalstvo, ale tým aj kosti a kĺby. Zlepšíme cirkuláciu krvi, začne sa nám ľahšie dýchať, aktivita vyplaví do organizmu hormóny šťastia a výrazne sa teda uľaví nielen nášmu telu, ale aj duši. Motivujúce zlepšenia pritom pocítime už vo veľmi krátkom čase: „Keď cítim, že už dám bez problémov napríklad dvadsať drepov, môžem sa trochu vynájsť a pridať si malú záťaž – napríklad si pri nich naložiť do ruksaku kilo alebo dve knižiek a zavesiť na chrbátik.“ O tom, aké úžasné zmeny vďaka cvičeniu vo svojom živote pocítime, budeme hovoriť už v nasledujúcej časti seriálu „Ži zdravšie“ s Michalom Drienikom.

Text: Martina Píšová
Foto: Pixabay.com

Michal Drienik – sprievodca seriálom „Ži zdravšie“
YouTube: http://www.youtube.com/user/MichalDrienik
Projekt BeDifferent: http://www.bedifferent.sk/
Kniha Rozvíjaj rovnako telo aj myseľ: http://www.martinus.sk/?uItem=295175

Ukázať viac

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button