Finančné okienkoHobbyPoradňa

Bezplatné vstupy do pamiatok a vlaky zadarmo

Osem skvelých výletov, ktoré nestoja nič

Múzeá a galérie, ktoré spadajú pod Ministerstvo kultúry SR, ponúkajú aj tento rok bezplatný vstup na prehliadky každú prvú nedeľu v mesiaci. Počas deväťročnej tradície celkovo sprístupnili až 37 výstavných a expozičných priestorov, medzi ktorými nechýbajú ani najnavštevovanejšie historické pamiatky ako Bojnický zámok, Hrad Červený Kameň, Spišský hrad či Kaštieľ Betliar.

Keď sa k tomu pripočíta bezplatné cestovanie vlakom pre seniorov v rámci Slovenska, na svete môže byť až osem skvelých poznávacích výletov s priateľmi a rodinou. Postačí len poznať miesta, ktoré bezplatné prehliadky ponúkajú, dátumy voľných vstupov a vybaviť si možnosť cestovať vlakom zadarmo.

Praha vytiahne neskúseným z vrecka veľa peňazí

Čítaj tu

Termíny bezplatných vstupov

Každá prvá nedeľa v mesiaci môže byť venovaná spoznávaniu histórie, umenia alebo prírodných krás Slovenska. Mnohokrát sa bezplatné termíny spájajú aj s inými podujatiami v meste, a tak je nezriedka možné zažiť zároveň aj tradičný jarmok, folklórne slávnosti či dobové predstavenia. V roku 2022 pripadajú neplatené prehliadky na tieto dátumy:

  • 3. apríl
  • 1. máj
  • 5. jún
  • 3. júl
  • 7. august
  • 4. september
  • 2. október
  • 6. november
  • 4. december
vlaky zadarmo dôchodcovia
Hrad Červený kameň

Zoznam pamiatok s bezplatným vstupom

Voľné vstupy ponúkajú výlučne pracoviská, ktoré spadajú pod Ministerstvo kultúry SR, ako všetky expozície pod hlavičkou Slovenského národného múzea, Slovenskej národnej galérie, Múzeá slovenského národného povstania a Slovenské technické múzeá. Na zozname sú tiež najnavštevovanejšie historické pamiatky ako Bojnický zámok, Spišský hrad, Hrad Červený kameň či Kaštieľ v Betliari. Voľné vstupy neponúkajú kultúrne a historické pamiatky, ktoré vlastnia alebo spravujú mestá samostatne.

Zoznam 37 expozícií, ktoré budú vždy v prvú nedeľu otvorené bezplatne

vlaky zadarmo
Kaštieľ Betliar

Bezplatné cestovanie vlakom

Pri cestovaní vlakmi majú nárok na úplne bezplatnú prepravu poberatelia predčasného, starobného, invalidného, vdovského, vdoveckého či výsluhového dôchodku.

Podmienkou je len registrácia v pokladni ŽSSK, ktorú nájdete na každej vlakovej stanici. Ak ste vo veku do 62 rokov, na vydanie preukazu budete potrebovať fotografiu vo veľkosti 2×3 cm a potvrdenie od Sociálnej poisťovne, resp. Rezortu vnútra či Finančného riaditeľstva o poberaní dôchodku, nie staršie ako 30 dní. Pokiaľ máte nad 62 rokov, na registráciu a vydanie dokladu na bezplatné cestovanie vám postačí občiansky preukaz a fotka v uvedenom rozmere. Vybavenie cestovného dokladu je bez poplatkov, trvá niekoľko minút a vybavíte ho na počkanie. Jeho platnosť je 12 mesiacov.

Ako si vybaviť bezplatné cestovanie vlakom

Čítaj tu

Počet bezplatných cestovných lístkov je  však v rýchlikoch a expresných vlakoch obmedzený. Pokiaľ sa vám takýto neujde a máte nad 70 rokov, zaplatíte namiesto plnej ceny cestovného lístka 15 centov za každý načatý kilometer.

Bezplatné cestovanie po Slovensku, do Európy so zľavou

Čítaj tu

Text: Alena Kytková
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button