Zo života

Praha je krásna, no neskúseným vytiahne z vrecka priveľa peňazí

Poradíme, ako si bezpečne užiť výlet do hlavného mesta susedného Česka

Johann Wolfgang Goethe o Prahe: „V koruně měst je nejdrahocennějším kamenem.“ Stovežatá, krásna, zlatá. Také a mnohé iné prívlastky rokmi dostala jedna z najkrajších metropôl Európy. Očarí každého, kto ju navštívi. Avšak na bezbranných turistov tam číhajú nekresťansky vysoké ceny či vreckoví zlodeji. Skúsený pocestný ich však ľahko okabáti.

Od detstva nás rodičia pravidelne vodili po zákutiach hlavného mesta, ktoré aj oni, ako mladí ľudia, obdivovali. Žili tam niekoľko rokov. Maminka v 30. rokoch minulého storočia a otec po 2. svetovej vojne. Krátko po mojej päťdesiatke ma okolnosti zaviedli práve do Prahy. Mala byť len akousi prestupnou stanicou. Nakoniec som tam však zakotvila na celých desať rokov. Každú voľnú chvíľu som chodila po meste a okolí, obdivovala, vyhľadávala miesta, ktoré som nepoznala. A zakaždým som nachádzala obdivuhodné perly.

Česi vítajú Slovákov s otvorenou náručou

Praha je mesto, ktoré môže navštíviť úplne každý Slovák. Nemusí ovládať cudzie jazyky. Vystačí si so Slovenčinou. Ak niekto povie, že Česi Slovákov nemajú radi, musím oponovať. Za celých desať rokov som sa stretla len s jediným, ktorý ma nenávistne slovne napadol. Na pohľad dáma, no keď vyriekla prvé slová, aj krčmoví povaľači by sčervenali. Okolostojaci Česi ju však riadne uzemnili. Našla som si tu priateľov, cestovateľskú skupinu skvelých ľudí. A aj keď som robila vedúcu českým zamestnancom, nikdy mi nedali najavo svoju nevôľu. Dodnes s nimi udržiavam priateľské styky, navštevujeme sa navzájom.

Prehľad seniorskych zliav

Čítaj tu

Zľavy na cestovnom pre dôchodcov

V celom Česku majú seniori nad 65 rokov až 75% zľavy na cestovnom vo vlaku. Stačí mať pri sebe doklad totožnosti. Tak napríklad z Kútov (pričom vrámci Slovenska máte cestovné zdarma) pocestujete do Prahy a späť približne za 160-180 CZK. Cestovný lístok si môžete kúpiť už vo svojej stanici na občiansky preukaz.

Lacnejšia verejná doprava

Ak pobudnete v Prahe viac dní, je lepšie a samozrejme aj lacnejšie si zakúpiť časové cestovné lístky na MHD. Seniori vo veku 60-70 rokov by si mali pripraviť fotografiu o rozmere 3,5 x 4,5 cm, vďaka ktorej im vydajú takzvanú preukážku PID (Pražská integrovaná doprava). Dostanete ju napočkanie na základe občianskeho preukazu alebo pasu na Hlavním nádraží. S takouto preukážkou máte ihneď zľavu na MHD po celom území mesta Prahy až 50%. Ak si kúpite cestovný lístok 24 hodinový, stojí 55,- CZK a naviac platí aj na lanovku na Petřín či na lodné prievozy po Vltave. Pozor! Nie však na vyhliadkové plavby, ktoré, mimochodom, odporúčam absolvovať, najmä tie večerné sú jednoducho úžasné.

výlet do Prahy
V Prahe sa najlepšie a najlacnejšie najete tam, kde jedia miestni.

Metro šetrí čas

V Prahe je vynikajúca dostupnosť MHD, dostanete sa prakticky všade a rýchlo. Ak si chcete popozerať krásy mesta a čas vás nesúri, cestujte električkami. Pokiaľ sa chcete presúvať rýchlo, voľte radšej metro. Vyplatí sa kúpiť si aj Pražskú kartu, pokiaľ chcete navštevovať interiéry pražských zaujímavosti či kultúrnych pamiatok.

Prenocovanie za babku

Ubytovanie je potrebné objednať si vopred. Teda v prípade, že chcete ušetriť. Odporúčam napríklad internáty na vysokých školách, napríklad Koleje Jižní Město – kolej VOLHA, kde cena za prenocovanie v letných mesiacoch júl a august je v trojposteľovej izbe približne 290,- CZK za osobu na jednu noc. Poznám to tam veľmi dobre, pretože som tam mala pridelený byt desať rokov. Ubytovať sa tiež môžete aj na ubytovniach. Tu by som však bola opatrná. Určite nezaškodí preveriť si čistotu a pomery ubytovne v recenziách vopred.

Ako získať potvrdenie pre bezplatné cestovanie vlakom

Čítaj tu

Dlhoprstí nespia

V Prahe je veľmi veľa profesionálov – zlodejov. Ani na sekundu nesmiete prestať byť ostražití. Kradnú hlavne tam, kde je veľa ľudí. Nebezpečné v tomto duchu sú najmä stanice, Václavské náměstí, Staroměstská radnice, a to obzvlášť v čase, keď je v prevádzke pražský Orloj. Ale pozor je potrebné si dávať aj na prechodoch, v obchodoch  a samozrejme v MHD.

Desatoro proti zlodejom

Osobne odporúčam nosiť ruksak zásadne vpredu. Kabelky veľmi neradím. A ak, tak jedine na dlhom remeni a držať na hrudi. Zapínanie na zips tak, aby ste mali zámok na zipse vpredu, určite nie vzadu. Vždy si na nej držte ruku! Ani na moment neodkladajte batožinu na pult, do nákupného košíka či na zem bez dohľadu. Peniaze majte vždy na viacerých miestach. Ak nedajbože o jedny prídete, iné vám zostanú. Doklad totožnosti si nechávajte v hoteli a noste so sebou len fotokópie. Vyhnete sa tak mnohým nepríjemnostiam pri vybavovaní náhradných dokladov v prípade straty či krádeže.

Navštívte slovenské hrady a zámky so seniorskou zľavou

Peniaze, kabelky, platobné karty

Ja osobne som si nechávala pri sebe iba drobné, najviac 200-300 CZK. Ostatné som porozdeľovala rôzne po vnútorných vreckách na zips. Zámček zipsu som ešte zaistila zatváracím špendlíkom. Prípadne do vrecúška, ktoré som si tiež zvnútra pripla špendlíkom. Z vlastnej skúsenosti priznávam – zlodej mi ukradol z hlbokého vrecka na kabáte mobilný telefón počas nástupu do električky. Ak sa vám predsa len stane, že šikovný vreckár využije vašu chvíľkovú nepozornosť, okradne vás vďaka bezpečnostným trikom iba o malú čiastku. Nikdy som nenosila viac pri sebe ako tisícku. Väčšie sumy zvyknem platiť kartou, ktorú mám pravdaže tiež poriadne ukrytú. Ostatné peniaze bezpečne nechávam tam, kde som ubytovaná. Nespoliehajte sa ani na kódované zaistenia, nenoste šperky ani nič, čím by ste zbytočne pútali pozornosť zlodejov. Neverili by ste, majú „perfektne“ zorganizovanú sieť svojich „profíkov“.

Lacné vs. drahé stravovanie

Nákupy robte zásadne na okrajoch Prahy, pretože na najnavštevovanejších miestach je všetko niekoľkonásobne predražené. Reštaurácie si vyberajte v zapadnutejších zákutiach. Hlavne tam, kde chodia miestni obyvatelia. To platí napokon v celom svete. Miestni veľmi dobre poznajú, kde sa dobre a lacno najedia. Vyplatí sa vám tiež nakupovať potraviny v okrajových marketoch a obchodných centrách. Raňajky vás tak vyjdú oveľa lacnejšie. Chutne a lacno sa prestravujete napríklad v menze Vysokej školy na Volhe. Rovnako aj v okolitých pizzériách.

V budúcom príspevku poradíme a pomôžeme naplánovať, ako v Prahe vidieť čo najviac zaujímavostí za čo najmenej peňazí.

Text: Ľubka Jenčíková – Ovenka
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button