DôchodokPoradňa

Dôchodcom možno mimoriadne zvýšia penzie

Za 3 percentá navyše bojuje aj Jednota dôchodcov Slovenska

Jednota dôchodcov na Slovensku (JDS) žiada vládu, aby od apríla tohto roka pristúpila k mimoriadnej valorizácii dôchodkov o 3 percentá. Upozorňuje na vysoký rast cien tovarov a služieb, ktorý v januári tohto roka podľa Štatistického úradu SR dosiahol medziročne 8,4 percenta. Ak tak neurobia, uvrhnú desaťtisíce dôchodcov do pasce chudoby. Minister Krajniak reagoval na žiadosť a pozval predstaviteľku JDS Valériu Pokornú na osobné stretnutie.

Ako informoval tlačový odbor rezortu práce a sociálnych vecí agentúru SITA, ich spoločné stretnutie sa uskutoční v pondelok 21. februára. Od začiatku tohto roka sa dôchodky zvýšili len o 1,3 percenta. Išlo o medziročný nárast cien za domácnosti dôchodcov za prvý polrok minulého roka, avšak je to najmenej za posledné roky, čo nekorešponduje s reálnym rastom spotrebiteľských cien, a teda nekopíruje vysokú infláciu, ktorú možno od začiatku roka pozorovať.

Popri predčasnej penzii si môžete aj privyrobiť

Čítaj tu

Ministerstvo práce venuje seniorom pozornosť

Jednota dôchodcov Slovenska apelovala na vládu už koncom roka 2021, kde dôrazne poukazovala na veľmi nízku dôchodcovskú infláciu, o ktorú sa v januári zvyšovali dôchodky. Napriek všetkej snahe sa im nepodarilo situáciu zvrátiť a seniori prvýkrát po dlhej dobe nedostali navýšenie penzie ani o 9,20 eur, čo bola vlani zákonom garantovaná valorizačná čiastka. Ako ďalej uviedol tlačový odbor, na pondelkovom osobnom stretnutí sa chystajú vzniknutú situáciu aj rôzne návrhy na jej riešenie prerokovať. Zdôrazňujú tiež, že seniori sú v centre pozornosti ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny: „Doposiaľ sa nám podarilo splniť väčšinu priorít programového vyhlásenia vlády v tejto oblasti.“ Ako príklad uviedli odškodnenie žien na dôchodku narodených v rokoch 1957 až 1965, zrušenie doplatkov za lieky pre seniorov, či zníženie zrážok, ktoré môžu exekútori mesačne zrážať zo mzdy alebo z dôchodku.

extra zvýšenie penzií
Ak vláda nepríjme riešenie, seniori vďaka inflácii skončia na hranici chudoby

Českým seniorom sľubujú viac

Pre vysokú infláciu chce české ministerstvo práce a sociálnych vecí od júna mimoriadne zvýšiť dôchodky, a to až o 8,2 percenta, čo je v priemere o viac ako tisíc korún mesačne. Výrazné zdražovanie cien totiž cítia aj seniori v Česku. Návrh sa má dostať do vlády už budúci týždeň. Jedinou podmienkou na to, aby česká vláda pristúpila k mimoriadnemu zvyšovaniu penzií v už polovici roka a nečakala na januárovú valorizáciu, bol nárast spotrebiteľských cien v druhom polroku 2021 najmenej o päť percent, čo štatistiky potvrdili. V Česku si tak seniori s januárovou valorizáciou prilepšili priemerne o 805 korún a v júni sa môžu tešiť na ďalšiu tisícku.

Takto pôjdu do dôchodku sporné ročníky

Čítaj tu

Text: Alena Kytková
Foto: Freepik.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button