Koronavírus

Treba z príspevku za očkovanie zaplatiť dane?

Odmena za očkovanie nepodlieha povinnému zdaneniu

Ministerstvo financií vyplatilo odmenu za očkovanie už takmer pol miliónu seniorov nad 60 rokov. Prvé sa vyplácali príspevky za tretiu dávku v sume 300 eur a do konca februára by mali prísť na rad aj dôchodcovia po prvej či druhej dávke s odmenou vo výške 200 eur.

Menšia časť z nich však príspevok dostala ešte koncom decembra 2021, čím hotovosť od štátu automaticky spadá pod účtovné obdobie uplynulého kalendárneho roku a mnohí uvažujú, či podlieha alebo nepodlieha povinnému zdaneniu.

Minimálny dôchodok v roku 2022

Čítaj tu

Odmena za očkovanie nepodlieha zdaneniu

Dôchodca dostal v decembri 2021 finančnú pomoc pre seniorov 60+ za očkovanie proti ochoreniu COVID-19 v sume 300 eur. Musí platiť daň?

Podľa zákona č. 67/2020 o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 na podporu protipandemických opatrení poskytuje ministerstvo financií finančnú pomoc pre seniorov vo výške 200, resp. 300 eur v súvislosti s absolvovaním očkovania. Podľa tohto zákona sa poskytnutie finančnej pomoci pre seniorov považuje za podporu poskytovanú z prostriedkov štátneho rozpočtu, ktorá je podľa zákona o dani z príjmov oslobodená od dane z príjmov. Preto sa tento príjem neuvádza v podanom daňovom priznaní k dani z príjmov a nezdaňuje sa.

očkovací bonus
Odmena za očkovanie bude postupne vyplácaná do konca februára 2022

Reklamácie šekov

S vyplácaním odmien za očkovanie sa vyskytli aj reklamácie, pričom najčastejšou chybou pri nedoručiteľných odmenách boli nesprávne údaje, najmä v dátume narodenia, menej často už v rodnom čísle. Ak však má senior všetky ostatné údaje vyplnené správne, Slovenská pošta mu finančnú pomoc vyplatiť musí. Rezort financií ale ubezpečuje, že sa každým takýmto prípadom reklamácie pri nevyplatení šeku s odmenou zaoberá jednotlivo a pozorne, s cieľom vyriešiť vzniknutú situáciu v čo možno najkratšom čase.

Odvodová úľava v roku 2022

Čítaj tu

Text: Alena Kytková
Foto: Freepik.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button