DôchodokPoradňa

Je rozhodnuté: Do dôchodku v 64 rokoch

Hranica posúvania veku odchodu do penzie sa definitívne zastavila

Slovensko sa ešte stále radí k európskym krajinám s najnižším vekom odchodu do dôchodku. Vzhľadom na stúpajúcu priemernú dĺžku života sa aj vek nástupu na penziu neustále zvyšoval, čo len veľmi neradi videli ľudia stojaci na jeho prahu. Tento rok však dosiahol svoj pomyselný strop a je ním vek odchodu do dôchodku pri dovŕšení 64 rokov.

Od 1. júla 2019 začne na Slovensku platiť ústavný zákon, ktorý určuje pevne stanovený vek odchodu do dôchodku na 64 rokov. Zákon koncom marca 2019 schválila Národná rada SR a 10. apríla ho podporil a podpísal aj samotný, ešte stále úradujúci, prezident SR Andrej Kiska. Zákon taktiež vo svojich ustanovizniach zahŕňa, že dôchodky budú naďalej vyplácané z takzvaného priebežne financovaného dôchodkového systému a systému starobného dôchodkového sporenia. Štát vyjadruje aj maximálnu podporu dobrovoľnému dôchodkovému sporeniu, aby budúci penzisti mali šancu užiť si penziu na uspokojivej úrovni.

Ako požiadať o predčasný dôchodok

Čítaj tu

Za výchovu dieťaťa skorší dôchodok

Ženy, ktoré vychovali aspoň jedno dieťa, budú môcť podľa novelizovaného ústavného zákona odísť do dôchodku skôr. Ešte „lepšie“ budú na tom matky, ktoré mali dve a viac detí. Vek odchodu do dôchodku sa totiž počtom vychovaných detí znižuje. Za dve deti je odchod do penzie stanovený na 63 rokov, za tri a viac detí pri dovŕšení 62,5 rokov.

zastropovanie dôchodkov
Zastropovaný vek odchodu do dôchodku
Zdroj: Rada pre rozpočtovú zodpovednosť

Nad výškou samotných dôchodkov však stále visí otáznik. Oponenti zákona totiž vyjadrili obavy z ich budúceho financovania. Pesimisti dokonca predpovedajú zníženie dôchodkov o takmer desať percent. Druhou možnosťou, ako zachovať prijateľnú výšku penzijnej dávky aj do budúcnosti, by mohlo byť napríklad poriadne okresanie výdavkov verejnej správy. Pravdepodobne však na vyrovnanie rozpočtu nájdu kompetentní cestu prostredníctvom tradičného zvyšovania daní a odvodov.

Dôležitá informácia: Zmena výplaty dôchodkov počas Veľkej noci

Čítaj tu

Na Islande pracujú takmer do 70-tky

Medzi krajiny s najvyššou hranicou veku odchodu do dôchodku patria Škandinávske krajiny. Ich životná úroveň je počas produktívneho života nepomerne vyššia ako naša a samotní Dáni či Nóri sa na dôchodok rozhodne nehrnú. V ich prospech hrá aj lepší zdravotný stav či starostlivosť a chuť realizovať sa. Nie je ničím výnimočným stretnúť pracovne aktívneho človeka po sedemdesiatke. Avšak, keď sa pozrieme na tunajšie zákony, vek odchodu do dôchodku je stanovený na 65 až 67 rokov a v približne rovnakom veku odchádzajú do dôchodku aj pracujúci na Islande. Vo Švédsku a Fínsku je hranica dôchodkového veku nižšia. Do penzie môžu odísť už ako 61-roční.

zastropovanie dôchodkov
V susednom Rakúsku je vek odchodu do dôchodku stanovený na 65 rokov

Naši susedia na tom nie sú oveľa lepšie

Ako je to s dôchodkovým vekom v okolitých krajinách, s ktorými priamo susedí Slovensko? Poliaci na tom nie sú o nič lepšie ako ľudia v severských krajinách a do dôchodku odchádzajú po dovŕšení minimálne 65 rokov, obvykle však až po prekročení 67 liet. Obyvatelia Rakúska majú miernejšie zákony a do penzie môžu ísť po dovŕšení 65 rokov. Česi sú na tom navlas rovnako a v Maďarsku vek odchodu dôchodku začína na hranici 62 rokov. Poslednou krajinou, s ktorou na východe hraničí tá naša, je Ukrajina, kde vek odchodu do penzie je rôzny a závisí od viacerých faktorov.

Môžem pracovať na dohodu a poberať predčasný dôchodok?

Čítaj tu

Vo Francúzsku je radosť žiť

V Európe sa, okrem Švédov, majú v téme odchodu do dôchodku najlepšie rozhodne Francúzi, ktorí opúšťajú pracoviská krátko po šesťdesiatke. Krajina voňavého pečiva však skrýva aj mnohé iné zaujímavosti, nad ktorými možno prekvapene pokrútime hlavou. Vo Francúzsku je možné zosobášiť sa s mŕtvym človekom. Nevychovaní ľudia by sa mali okamžite polepšiť, ak si mienia dať pod Eiffelovou vežou kávu. Za nepozdravenie sa pri vstupe do kaviarne či nepoužívanie slovíčok ak „prosím“ a „ďakujem“ hrozí, že za nápoje zaplatia takmer dvojnásobnú sumu. Za zmienku stojí aj fakt, že to bolo práve Francúzsko, ktoré ako prvé zaviedlo poznávacie značky na automobily.

Text: Alena Kytková
Foto: RRZ, 123rf.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button