Koronavírus online

Koronavírus – 21 potvrdených prípadov ochorení na Slovensku

Situácia sa začína radikálne meniť a prípadov bude pribúdať čoraz viac

Takto pred týždňom na Slovensku nebol ešte zaznamenaný ani jeden prípad ochorenia COVID-19. Prvý prípad bol zaznamenaný v piatok 6. marca 2020. Včera, v stredu 11. marca bolo potvrdených ochorení na koronavírus na úrovni 10 pacientov. Len počas jedného dňa vzrástol počet ochorení o viac ako 100%.

Krízový štáb prijal rozsiahle opatrenia

Tie by mali obmedziť šírenie vírusu. „Všetko, čo nie je potrebné pre život, bude na 14 dní zatvorené,“ povedal premiér Peter Pellegrini.

Čo nové nariadil krízový štáb:

  • Od pondelka 16. marca – Zatvorenie škôl a školských zariadení minimálne na 14 dní. Zatvoria sa všetky školy – materské, základné, stredné aj vysoké. Posúvajú sa aj maturity.
  • Od piatku 13. marca – Zavedenie hraničných kontrol a zachovanie len veľkých hraničných priechodov.  Peter Pellegrini informoval, že na územie Slovenska nebudú púšťať ľudí, ktorí tu nemajú trvalý pobyt, alebo tých, ktorí nepracujú na Slovensku. Na Slovensko tak nepustia ľudí bez trvalého či prechodného pobytu na Slovensku alebo ak nebudú mať potvrdenie o pracovnom pomere. Obnovia sa hraničné kontroly na priechodoch s Českom, Maďarskom, Rakúskom a Ukrajinou. Otvorená ostáva hranica s Poľskom, situáciu však budú sledovať.
  • Od piatku 13. marca – Zatvorenie všetkých troch medzinárodných letísk. 
  • Od piatku 13. marca – Zatvoria sa lyžiarske strediská, wellness centrá, aquaparky, fitnescentrá a zábavné parky alebo bary. Fungovať nebudú ani kúpele. Zoznam bude krízový štáb ešte špecifikovať.
  • Zastavenie medzinárodnej prepravy (okrem zásobovania).
  • Povinná domáca karanténa pre ľudí prichádzajúcich zo zahraničia. To znamená, nielen ľudia, ktorí sa vrátia z najpostihnutejších oblastí – Číny, Talianska, Iránu a Južnej Kórey, ale všetci, ktorí prišli zo zahraničia.
  • Zatvorenie sociálnych a kultúrnych zariadení. Platí zákaz ich návštev.
  • Od soboty 14. marca – Obmedzená prevádzka obchodných centier. Bude možné nakúpiť len potraviny, lieky a drogériu. Obchodné reťazce obmedzené nebudú, rovnako ani iné obchody.
  • Vnútroštátne vlaky budú premávať v prázdninovom režime. Obmedzí sa aj autobusová doprava.
  • Obmedzia sa aj hodiny na úradoch či v Sociálnej poisťovni na tri hodiny denne s tým, že sa obmedzí aj počet ľudí, ktorí tam budú môcť vstúpiť. Pošta zatiaľ otváracie hodiny neskracuje, ale už tam platia obmedzenia pre vstup klientov.
  • Zrušia sa aj zájazdy do zahraničia.

O ďalších opatreniach vás budeme priebežne informovať.

Životseniora.sk

Ukázať viac

Váš Život Seniora

Napíšte nám na info@zivotseniora.sk alebo zavolajte na: 0907 723 203. Hľadáme šikovné dopisovateľky a šikovných dopisovateľov. Ozvite sa!
Back to top button