DôchodokPoradňaSociálna poisťovňa

Zákon o trinástych dôchodkoch vstúpil do platnosti

Jeho legitímnosť, ako aj schvaľovací proces, však preverí Ústavný súd

Prezidentka, Zuzana Čaputová, sa v stredu (11. marca 2020) vyjadrila k novelizácii zákona 461/2003 Z.z. o Sociálnom poistení, ktorý verejnosť pozná ako zákon o trinástom dôchodku. Právo veta nevyužila, zákon podpísala, no po zvážení všetkých skutočností, ktoré jeho schváleniu predchádzali, sa rozhodla podať podnet na Ústavný súd.

Zákon o trinástych dôchodkoch teda vstupuje do platnosti tak, ako ho parlament schválil 25. februára 2020. Hneď v úvode prejavu však bolo cítiť prezidentkin nesúhlas so spôsobom, akým bol schválený: „Ak by prišlo k jeho schváleniu za iných okolností a inak, ako sme boli svedkami pár dní pred voľbami, moje rozhodovanie by bolo podstatne jednoduchšie,“ otvorila vyhlásenie Čaputová. Podľa jej slov sa za 27-ročnej histórie Slovenskej republiky ešte nestalo, že by vláda predložila návrh zákona takého zásadného významu, tesne pred koncom funkčného obdobia parlamentu a tak krátko pred koncom parlamentnej kampane.

Aký vysoký bude 13. dôchodok? Znenie návrhu zákona

Čítaj tu

Kritizovala najmä schvaľovací proces

Prezidentka v žiadnom prípade nenamietala nič voči nutnosti zabezpečiť vyššiu životnú úroveň dôchodcov na Slovensku a opakovane sa priklonila k potrebe riešiť aj tému trinásteho dôchodku. Namietala však a spochybnila dôvody, za ktorých vláda na mimoriadnej parlamentnej schôdzi, v skrátenom legislatívnom konaní a tesne pred voľbami, zákon prijala. Považuje to dokonca za učebnicový príklad toho, akoby sa zákony, ktoré sa týkajú takmer jeden a pol milióna občanov a predstavujú výdavky pre štát vo výške takmer pol milióna eur, prijímať rozhodne nemali. Svoj kritický postoj k schvaľovaciemu procesu odôvodnila ďalej tým, že v žiadnom prípade nechce, aby sa v budúcnosti podobným spôsobom v zrýchlenom režime schvaľovali akékoľvek zásadné návrhy zákonov.

Takto pôjdu do dôchodku ročníky 1958, 1959 a 1960

Čítaj tu

Zákon o trinástych dôchodkoch je platný

Prezidentka sa rozhodla nevyužiť právo veta, pretože by bolo absolútne a nová vláda by nemala zákonnú možnosť a moc na jeho prelomenie. Podala však podnet na Ústavný súd, ktorý preverí okolnosti a legitímnosť schváleného zákona, ako i celého procesu. Toho času je však zákon o trinástom dôchodku platný.

Text: Alena Kytková
Zdroj: TA3
Foto: 123rf.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button