Koronavírus

Seniori, nepodceňujte nákazu koronavírusom

Ako sa môžem nakaziť a ako prebieha liečba

Nový typ koronavírusu môže predstavovať vážne ohrozenie zdravia najmä u ľudí nad 65 rokov a u tých, ktorí zároveň trpia inými ochoreniami. Preto je veľmi dôležité, aby sme seniorov zbytočne neohrozovali, tvoria približne 16 % celej populácie s počtom 874-tisíc a patria medzi zraniteľnú skupinu obyvateľstva.

Ako sa môžem nakaziť?

Ľudia sa môžu nakaziť najmä od osôb, u ktorých bol neskôr koronavírus potvrdený, avšak aj v čase nákazy bez samotných príznakov. Jedná sa o kvapôčkovú infekciu, a teda sa ochorenie prenáša malými aerosolmi z nosa alebo úst, keď infikovaná osoba kašle alebo vydychuje. Je preto na mieste obmedziť podávanie rúk, či iný osobný kontakt s osobou vykazujúcou príznaky respiračného ochorenia, resp. s osobou, ktorá bola v krajinách alebo oblastiach, kde je potvrdené ochorenie COVID-19. Podľa najnovších informácií sa to však bohužiaľ týka aj viacerých slovenských regiónov, a tak dôchodcom je odporúčaná dobrovoľná karanténa – izolácia. Dodržujme taktiež dvojmetrový odstup od nich.

Online: 21 potvrdených prípadov na Slovensku

Čítaj tu

Ako sa môžem pred nákazou chrániť?

Prevencia pred nákazou nie je zložitá, iba si vyžaduje disciplínu. Keďže poznáme vstupné brány infekcie, ktorými sú spojovka oka, nosová sliznica a ústa, práve tie si treba chrániť pred kontaktom s vírusom. Keď vidíme človeka, ktorý má príznaky respiračného ochorenia, vyhýbame sa priamemu kontaktu tvárou v tvár. Ak si totiž chorý človek kýchne alebo zakašle, častice slín sú schopné preletieť až do vzdialenosti dvoch metrov. Každá častica pritom obsahuje obrovské množstvo vírusov, ktoré môžu dopadnúť na naše telo, teda na plochy, ktorých sa následne dotýkame.

Ako sa prejavuje nákaza koronavírusom a prepuknutie ochorenia?

Čítaj tu

Koronavírus patrí, ako už bolo spomenuté, ku kvapôčkovým nákazám, na ktoré dobre účinkujú nasledujúce preventívne opatrenia:

  • časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu.
  • Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami.
  • Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom.
  • Obmedzte nosenie náramkov a iných predmetov na rukách.
  • Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky.
  • Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením.
  • Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.
  • Zvážte cestovanie do zasiahnutých oblastí, ktoré je rizikové.

Mýty a fakty o koronavíruse

Čítaj tu

Dezinfekcia domova

Je nutné dôsledne dbať aj na čistotu bezprostredného prostredia a domova, čiže povrchov bezprostredného každodenného kontaktu. Kľúčové je dôkladne čistenie dotykových povrchov, ako sú kľučky, stoly, stoličky, komody, sociálne zariadenia, kúpeľne a podobne, čistiacimi prostriedkami na báze chlóru (napríklad Savo) alebo alkoholu . Dôležité je nechať prostriedok na čistenom povrchu pôsobiť aspoň päť minúť.

Váš Život seniora

Ukázať viac

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button