DôchodokPoradňa

Kto sa môže v tomto roku začať tešiť na vianočný príspevok?

Podmienky získania vianočného príspevku pre dôchodcov na rok 2018

Pár eur do rozpočtu navyše sa hodí každému a s blížiacimi sa vianočnými sviatkami to platí dvojnásobne. Štát preto každoročne poskytuje občanom poberajúcim dôchodok vianočný príspevok, podmienky na jeho získanie sa však zakaždým menia. V roku 2018 sa naň môže tešiť približne 1,2 milióna penzistov. Patríte medzi nich?

Vianoce sú sviatkami radosti, pokoja, lásky a príjemných chvíľ strávených s blízkymi, avšak povestné týždne pred nimi bývajú hektické. Dopravné zápchy, plné obchody s často prázdnymi regálmi a ľudia na „love“ darčekov k nim patria rovnako ako girlandy, vôňa jabĺčok a škorice či trblietajúci sa vianočný stromček. Snaha potešiť blízkych darčekmi a drobnosťami, ktoré si prajú (poznajú to hlavne ľudia, ktorí majú malé vnúčatká), sa však obvykle nezaobíde bez zvýšených výdavkov. S tými vám môže pomôcť práve vianočný príspevok od štátu.

Prilepšiť si môžete dokopy až o 100 €

Výška príspevku je vďaka sume životného minima, ktorá stúpla na 205,07 € a vyššej priemernej mzde z roku 2017, tento rok o čosi štedrejšia. Celková čiastka, ktorú je možné dostať, sa skladá z dvoch zložiek – z vianočného príspevku ako takého a jednorazového príplatku k nemu (ten sa ale poskytuje iba tým penzistom, ktorých dôchodok neprekračuje 410,14 €, teda dvojnásobok životného minima). Na to, aby ste sa zaradili medzi ľudí, ktorí majú nárok na vianočný príspevok, musíte spĺňať niekoľko podmienok:

  • Musíte byť poberateľom starobného, invalidného, predčasného, sociálneho, výsluhového, sirotského, vdovského alebo vdoveckého dôchodku.
  • Dôchodok môžete poberať aj zo zahraničia, každopádne však musíte mať trvalý pobyt na Slovensku.
  • Jeho maximálna výška nesmie prevyšovať 572,40 € mesačne.
vianočný príspevok pre dôchodcov
Vianočný príspevok dostane približne 1,2 milióna slovenských penzistov

Na príspevok sa môžete tešiť už v decembri

Ak spĺňate vyššie uvedené podmienky, suma vášho vianočného príspevku vám pribudne do rozpočtu v priebehu mesiaca december. Jej výška sa, samozrejme, odvíja od vášho dôchodku. Pôjde o minimálne 21,15 € a maximálne 87,26 €, prípadný jednorazový príplatok pritom činí ďalších 12,74 €. Na to, aby ste si vopred vypočítali, s akou sumou môžete o niekoľko týždňov rátať, použite nasledujúci vzorec: 87,26 – 0,18 x (výška dôchodku – 205,07), t. j. ak je výška vášho dôchodku napr. 300 €, postup bude nasledovný:

87,26 – 0,18 x (300 – 205,07)

87,26 – 0,18 x 94,93

87,26 – 17,09

= 70,17 €

Výška vianočného príspevku by pri tristo eurovom dôchodku bola 70,17 €, spolu s jednorazovým príspevkom vo výške 12,74 € by sa teda dotyčný penzista mohol tešiť na 82,91 €.

Text: Martina Píšová
Foto: 123rf.com, Pixabay.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Back to top button