DôchodokPoradňa

Matovič chce vyplatiť 13. dôchodky v júni, možno už v máji

Predmetom rokovaní je už len rozhodnutie o vyplatení celej alebo polovičnej sumy

Minister financií dnes na tlačovej konferencii ubezpečil seniorov, že sa naďalej zaoberajú finančnou kompenzáciou za vysokú infláciu, ktorá môže za enormné zdražovanie cien tovarov a služieb. Navrhuje skoršie vyplatenie trinástych dôchodkov. Zatiaľ však nie je jasné, či pôjde o celú sumu alebo jej polovicu. Spôsob ich vyplácania je stále predmetom rokovaní. Pomoc by mala smerovať do rúk takmer 1,4 miliónu dôchodcov a štát má na ňu vyčlenených 310 miliónov eur.

Suma trinástych dôchodkov je nastavená v rozmedzí od 50 eur pre poberateľov najvyšších penzií až po 300 eur pre najnižšie dôchodky. Jeho skoršie vyplatenie by znamenalo iba posun v čase, ktorý by seniorom pomohol vykryť nečakane náročné finančné obdobie s tým, začiatkom roka 2023 sa očakáva najmenej osem percentná valorizácia penzií. Tá by mala v januári budúceho roku priniesť seniorom s priemerným dôchodkom do peňaženky 40 až 50 eur mesačne, čo by podľa Igora Matoviča ročne predstavovalo jeden ďalší celý dôchodok navyše, inými slovami už štrnásty dôchodok v poradí.

Štát prispeje na obnovu rodinných domov

Čítaj tu

Rekordné zvyšovanie penzií

Odhady Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) na 1. polrok 2022 totiž hovoria zhruba o 8,3-percentnej inflácii, čo však môže byť v konečnom dôsledku viac, ak ceny nahor vytlačí aj súčasný vojenský konflikt na Ukrajine. V roku 2023 by preto mohli všetky dôchodky vzrásť o najmenej 8,3 percenta.

13. dôchodok
Poberateľom najnižších dôchodkov pribudnú stovky eur

Trináste dôchodky chcú vyplatiť v máji alebo v júni

Rezort práce s ministerstvom financií súhlasí a vie si predstaviť viacero alternatív skoršieho vyplatenia trinásteho dôchodku. Predmetom diskusií je skôr rozhodnutie, či vyplatiť v predstihu celú sumu, alebo len jej polovicu. Polovičná suma by znamenala preddavok z trinásteho dôchodku najmenej 25 eur pre dôchodky vo výške nad 912 eur a najviac 150 eur pre najnižšie penzie v sume 204 eur.

Podľa Matoviča štát vníma, že dôchodcovia potrebujú pomoc teraz a je podľa neho preto osožnejšie vyplatiť trináste dôchodky radšej o pár mesiacov skôr, ako na konci roka, keď sa budú dôchodky dvíhať tak či tak o dôchodcovskú infláciu za rok 2022.

Výška predčasného dôchodku je aj o desiatky eur nižšia

Čítaj tu

Text: Alena Kytková
Foto: Freepik.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button