PoradňaRôzneZdravie

Ministerstvo zdravotníctva chystá veľkú zmenu: Od júla na operáciu do – iného mesta?

Najväčšie upratovanie nemocničných oddelení za posledných 14 rokov

Asi je ťažké si vôbec predstaviť situáciu, že v jednej nemocnici operujú lekári s menšou praxou ako v inej. Keď sa nad tým zamyslíme, dáva to logiku. Aj keď operačné sály určite nezapadajú prachom, nie všade sa vykonávajú špecializované operačné zákroky ako na bežiacom páse či rovnako často. Na základe podobnej analýzy prišlo Ministerstvo zdravotníctva spolu so zdravotnými poisťovňami s návrhom stratifikácie nemocníc. Ich spoločným cieľom je dôkladné upratanie menej využívaných oddelení za účelom zvýšenia odbornosti a skvalitnenia zdravotnej starostlivosti. Inými slovami, nemocnice budú vykonávať iba tie zákroky, ktorým sa podľa stanovených noriem obvykle venujú najčastejšie.

Od 1. júla 2019 by podľa návrhu rezortu malo dôjsť k transformácií nemocníc podľa vzorca – nemôžu všetky vykonávať všetko. V praxi to znamená, že oddelenia nemocníc budú musieť spĺňať určité kvóty a vedieť zdokladovať, koľko špecializovaných chirurgických či intervenčných zákrokov vykonávajú na pravidelnej báze. Pokiaľ ich nebude dostatok, zdravotné poisťovne s nimi odmietnu podpísať zmluvy. Ministerstvo má zatiaľ na stole iba pracovnú verziu, ak by však k jej realizácií došlo, bola by to prvá väčšia zmena tohto druhu za posledných štrnásť rokov, na základe ktorej by museli niektoré oddelenia, z dôvodu slabšej vyťaženosti, zatvoriť.

Vieme, prečo si nenechať vybavovanie dôchodku na poslednú chvíľu

Čítaj tu

Rozhodujúcim je počet vykonávaných zákrokov

Ak teda nemocnice nesplnia normy, čo sa počtu vykonaných operácií týka, ich činnosť bude vyhodnotená ako nedostatočná a špecializované chirurgické zákroky či liečba bude pacientom poskytnutá v inej nemocnici, ktorá sa na dané ochorenie či zákrok zameriava. Vo výsledku sa tak pacientom dostane kvalitnejšej a skúsenejšej opatery od špičkových odborníkov, aj keď za cenu dlhšieho cestovania do vzdialenejšieho pracoviska. O osude nemocníc rozhodnú počty vykonaných úkonov, ale už teraz je jasné, že niektoré víťazné budú, iné žiaľ nie.

stratifikácia nemocníc
Po schválení návrhu o stratifikácií nemocníc sa niektoré zákroky budú vykonávať iba v špecializovaných nemocniciach

V cudzej nemocnici len na pár dní

Zmeny sa dotknú len konkrétnych zákrokov. Pooperačné doliečovanie pacientov bude aj naďalej prebiehať v mieste ich bydliska a nesťaží tak situáciu rodinným príslušníkom ani pacientom samotným. Rovnako tak aj prevádzky Lekárskej služby prvej pomoci, takzvané „pohotovosti“ či „urgenty“, zostanú naďalej zachované tak, ako sme zvyknutí.

8 najdôležitejších vecí o dôchodkoch

Čítaj tu

Zmeny sú smerované k pacientom

Či už k avizovaným zmenám na menej využívaných oddeleniach nemocníc nakoniec dôjde alebo nie, záleží od schválenia návrhu rezortu. Pacienti by sa zmien však rozhodne nemali báť. Naopak, spoločným menovateľom chystajúcej sa reformy, je zo strany ministerstva ako aj zo strany zdravotných poisťovní, najmä snaha skvalitniť zdravotnú starostlivosť o pacientov.

Koho sa týkajú zmeny dôchodkového veku od roku 2019?

Čítaj tu

Text: Alena Kytková
Foto: 123rf.com, Pixabay.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button