herciZo života

Juraj Kukura: Polená pod nohy mu hádzali kolegovia aj samotný život

Legenda československej hereckej scény oslavuje 72 rokov

V povedomí nášho malého Slovenska sa uchytilo len niekoľko mien tak zvučných, že ich okamžite identifikujú snáď všetky generácie, no meno Juraj Kukura medzi ne jednoznačne patrí. Veľký herec a scenárista si toho v živote prežil veľa – dostalo sa mu ako ohromujúcich úspechov, tak aj tvrdých úderov. Napriek tomu tu dnes, vo veku 72 rokov, stojí ako vyrovnaný, charizmatický člen elity tunajšej umeleckej scény.

Na začiatok pár životopisných faktov: Juraj Kukura sa narodil 15. marca 1947 v československom Prešove. Obaja jeho rodičia pracovali ako úradníci. Už ako študent VŠMÚ posielal svoje príspevky do časopisu Film a divadlo, pričom prvé veľké role v SND na seba taktiež nenechali dlho čakať. Zahral si v Revízorovi, ale aj v Shakespearových hrách Othello a Kráľ Lear. Z televízie si ho môžeme pamätať najmä ako drsného mužného hrdinu, a to napríklad z filmov Tri gaštanové kone, Adam Šangala, Koncert pre pozostalých či Pasca. Cudzie mu neboli ani postavy z rozprávok. V 80. rokoch využil príležitosť hosťovať aj v zahraničí, jeho herecké umenie si tak mohli vychutnať divadlá v Mníchove, Hamburgu, Bazileji či Bonne. Tento počin však bývalý komunistický režim zhodnotil ako nežiaduci. Cesta späť k slovenskej umeleckej scéne teda viedla až cez prelomový rok 1989.

Juraj Kukura
Juraj Kukura ako inšpektor Max

Michal Dočolomanský: Slovenský Jánošík s rumunskou krvou

Čítaj tu

Súper Josefa Abrháma

Čo spája Juraja Kukuru a jeho hereckého kolegu Josefa Abrháma (79), ktorého poznáme ako slávneho „vrchního“? Rivalita. V tomto prípade však nie na divadelných doskách či striebornom plátne, ale na poli lásky. Obaja totiž svojho času milovali jednu a tú istú ženu. Ich múzou bola slávna slovenská herečka a speváčka Zora Kolínska (†60). Tá sa s Abrhámom poznala ešte zo študentských čias na VŠMÚ v Bratislave. Ich románik však skončil po niekoľkých mesiacoch, keď Zoru zaujal študent dramaturgie menom Milan Lasica (79). Ich svadba sa uskutočnila v roku 1962 – presne v deň promócií, po ktorých sa zlomený Abrhám vrátil do Prahy. Manželstvo sa však po ôsmych rokoch rozpadlo. Josef Abrhám už v tom čase žil so speváčkou Naďou Urbánkovou (79), o slovo sa teda prihlásil Juraj Kukura. Ako mladší priznáva, že sa od svojej partnerky mnohé naučil a je jej za to vďačný. Sedem rokov, ktoré spolu strávili, považuje sám za nádherné.

Zora Kolínska
Zora Kolinská – veľká láska Juraja Kukuru

8 najdôležitejších vecí o dôchodkoch

Čítaj tu

Bolestnú stratu dieťaťa cítia aj po rokoch

Dlhodobé šťastie našiel herec až v manželstve s Tatianou Longauerovou, ani ich manželstvo však nebola len prechádzka ružovou záhradou. Za najťažšie obdobie v živote považuje Juraj Kukura jednoznačne rok, kedy prišli o ich nenarodené dieťatko. Preňho samého to bol neuveriteľný úder, no uvedomoval si, že musí zostať silný kvôli manželke. „Otočil ju na seba, uložil na svoju hruď a pokojne ju hladil po vlasoch. ‚Sú doktori, najlepší doktori,‘ šepkal, ‚nič také sa už nikdy nestane, to ti sľubujem,‘“ opisuje ťažké chvíle Martin Čičvák, autor hercových memoárov v knihe Kukura. Hoci toto obdobie bude mať trpkú príchuť už navždy, manželia sa dnes cítia byť požehnaní synom Filipom, ktorý dosiahol veľké úspechy na poli biofyziky a dnes pôsobí ako profesor na univerzite v Oxforde.

Juraj Kukura
Juraj Kukura s Dagmar Veškrnovou a Deanou Jakubiskovou vo filme Lepšie je byť bohatý a zdravý ako chudovný a chorý (1992)

Slovenskí kolegovia mu hádžu polená pod nohy

V súčasnosti žije manželský pár striedavo v Hamburgu, Prahe aj Bratislave. (S láskou svojho života si Juraj Kukura, mimochodom, dodnes vyká.) Najmä v Nemecku je herec veľmi uznávaný. Domovská pôda je, bohužiaľ, už iný prípad. Hoci Juraj Kukura už 17 rokov vedie Divadlo Aréna, stretáva sa aj s negatívnymi reakciami okolia. Naposledy ich pocítil predminulý rok, keď sa mal vrátiť v hre Richard III. na dosky SND. Dýku do chrbta mu vrazili samotní hereckí kolegovia, ktorí sa postavili proti jeho účinkovaniu. Herec sa teda sám rozhodol, že aby ďalej nevíril negatívnu energiu, radšej svoj angažmán napokon stiahne. Ľudia, ktorých v živote stretol veľký úspech, však vedia, že sa zaň často platí daň v podobe závistlivých reakcií okolia. My preto legendárnemu Jurajovi Kukurovi prajeme pevné nervy a k narodeninám veľa zdravia, šťastia a ešte mnoho radostných rokov po boku milovanej manželky Tatiany.

Ako získať štátnu dotáciu na dovolenku?

Čítaj tu

Text: Martina Píšová
Foto: Csfd.cz

Ukázať viac

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button