Neskorší odchod do penzie, no vyššie dôchodky pre matky
Krajniak posúva svoju reformu na pripomienkovanie
Vek odchodu do dôchodku, ktorý je v súčasnosti nastavený na 64 rokov a platí od júla 2019, čaká opätovné prehodnotenie. Plány ministerstva práce totiž predbežne avizujú ďalšie posúvanie dôchodkového veku smerom nahor s odkazom, že sa jedná o férovú a nevyhnutnú zmenu v priebežne financovanom dôchodkovom systéme. Dôchodková reforma ministra práce Milana Krajniaka však sľubuje aj zmeny v česko-slovenských dôchodkoch, vyššie pozostalostné penzie či individuálny odchod do dôchodku v skoršom veku.
Úprava dôchodkového veku sa do ústavného zákona dostala ešte v decembri spolu s reformou súdnictva. Hlavnou plánovanou zmenou je definitívne zrušenie dôchodkového veku, ktorý je v súčasnosti zastropovaný na 64 rokov. Namiesto toho chystá rezort práce jeho opätovné naviazanie na rast strednej dĺžky života, čo opäť raz bude znamenať neskorší odchod do penzie. No sľubuje tiež vyrovnanie výšky dôchodkov žien, ktoré vychovali viaceré deti, čím uprednostnili materstvo pred kariérou.
Do dôchodku neskôr, pretože žijeme dlhšie
Cieľom naviazania dôchodkového veku na rast strednej dĺžky života je podľa rezortu práce predovšetkým zlepšenie finančnej udržateľnosti priebežne financovaného prvého piliera dôchodkového systému. Ako uvádza vo svojej predbežnej správe, potreba predlžovania dôchodkového veku súvisí najmä s predlžovaním obdobia poberania dôchodku. Keďže stredná dĺžka života neustále rastie, prirodzene sa predlžuje aj obdobie poberania jednotlivých dôchodkov, čím vzniká nápor na ich financovanie.
Ministerstvo však vyvracia obavy z vysokého dôchodkového veku tým, že budúci penzisti budú dôchodok poberať približne rovnako dlho, ako tí dnešní, a to aj napriek neskoršiemu odchodu do penzie. Pretože tak ukazuje krivka nárastu strednej dĺžky života.
Odchádzate do dôchodku v roku 2021?
Zákonný, ale aj individuálny strop odchodu do penzie
Reformou dôchodkového systému vznikne nárok na odchod do penzie každému človeku hneď dvakrát. V prvom prípade môže poistenec odísť do dôchodku po tom, čo dosiahne zákonom stanovený vek odchodu do dôchodku počítaný automaticky podľa strednej dĺžky života.
V druhom prípade sa bude jednať o možnosť individuálneho dôchodkového stropu, čo by podľa Krajniaka malo byť po odpracovaní 40. rokov. Ak teda človek nastúpi do pracovného prostredia ako 18-ročný, vo veku 58 rokov bude spĺňať podmienky odchodu do penzie a svoj nárok si bude môcť uplatniť aj vtedy, ak oficiálny vek odchodu do dôchodku bude stanovený na podstatne vyšší vek, treba však počítať s nižším dôchodkom. V súčasnosti platí, že nárok na penziu vzniká, keď človek odpracuje 15 rokov a súčasne dosiahne dôchodkový vek.
Kompenzácia za materstvo a rodičovstvo
Dôchodková reforma však sľubuje priniesť aj vyrovnanie výšky penzie a dôchodkového veku matiek, resp. rodičov. Ako najväčší problém vidí rezort nerovnováhu v sume poberaného dôchodku matky, ktorá strávila viac rokov na materskej či rodičovskej dovolenke z dôvodu výchovy viacerých detí. Priemerný plat žien je spravidla nižší ako u mužov a ak sa k tomu prirátajú roky strávené starostlivosťou o deti, počas ktorých žene neplatí štát ani povinné sociálne odvody, ich dôchodok býva rádovo nižší ako u žien, ktoré si zvolili kariéru pred materstvom.
Takto sa zvýšili dôchodky v roku 2021
V súčasnosti platí, že povinné krytie dôchodkového poistenia patrí rodičom iba do veku 6 rokov dieťaťa, resp. do 18 roku v prípade dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom. Povinné odvody na dôchodok odvádza štát aj za osoby poberajúce peňažný príspevok na opatrovanie či osobných asistentov osôb s ťažkým zdravotným postihnutím, pokiaľ vykonávajú asistenciu najmenej 140 hodín mesačne. Po novom by chcel štát platiť matke počas obdobia starostlivosti o dieťa vyššie dôchodkové poistenie, čím jej pomôže k sľubnejšiemu dôchodku.
Ako získať príspevok 50 eur na dovolenku
Pripomienkovanie návrhu novely je naplánované na júl tohto roku a do platnosti by mala vstúpiť začiatkom roku 2023.
Text: Alena Kytková
Foto: Freepik.com