PoradňaRôzne

Pomôcky, príspevky, úľavy: Na aké bonusy máte nárok?

Prehľad výhod, ktoré si môžete ako dôchodca uplatniť

Zdravotnícke pomôcky, príspevky pre seniorov, úľavy na koncesionárskych poplatkoch a daniach, zľavy na rekreačné pobyty či kultúrne akcie – po dosiahnutí určitého veku alebo splnení daných podmienok si môžete uplatniť množstvo výhod. Ako ich ale využiť? Kde si na jednotlivé bonusy nárokovať a aké predpoklady sú potrebné na ich získanie?

Zľavu, príspevok či výhodu si môžeme v dnešnej dobe uplatniť na mnoho vecí – takých, ktoré nám jednoducho urobia radosť, akými sú napríklad nižšie ceny za lístky do galérií, športovísk či na rôzne podujatia, ale aj takých, ktoré nám citeľne uľahčujú život, prípadne sa pre nás stali nevyhnutnosťou.

Príspevky na zdravotnícke pomôcky

Barly, vozíčky, postele, zdvíhacie zariadenia, inzulínové pumpy a ďalšie príslušenstvo môže čiastočne hradiť zdravotná poisťovňa v prípade, že na ne máte nárok. Ten posúdi váš lekár, v prípade finančne náročnejších pomôcok revízny lekár, ktorý vás zároveň informuje o tom, akú sumu uhradí poisťovňa a koľko si budete musieť na danú pomôcku vyhradiť z vlastného vrecka.

príspevky pre seniorov
Ušetriť môžete aj na daniach či koncesionárskych poplatkoch

Uplatnite si úľavy na daniach a koncesionárskych poplatkoch

Ak ste poberateľom dôchodku alebo dávky v hmotnej núdzi, ktorý nemá pravidelný príjem zo zárobkovej činnosti a ani nežije v jednej domácnosti s osobou, ktorá takýto príjem má, máte nárok na polovičnú sadzbu úhrady koncesionárskych poplatkov. Samozrejme, nezískavate ho automaticky – fakt, že nemusíte platiť plnú sumu si musíte odsledovať vy sami, oznámiť ho poberateľovi úhrady a následne mu zaslať hneď niekoľko dokladov vrátane formulára na zmenu sadzby úhrady a rôznych potvrdení (ich zoznam nájdete na stránke https://uhrady.rtvs.sk/domacnosti/pre-dochodcov). Zľavu získavate od prvého dňa nasledujúceho mesiaca, v ktorom ste preukázali svoj nárok na ňu.

Čo sa týka daní, informácie o rôznych výhodách a úľavách nájdete v záväznom nariadení vašej obce alebo mesta (seniori si zvyčajne môžu uplatniť zľavu na poplatok za komunálny odpad, daň z nehnuteľnosti a daň za psa). Viaceré mestá tiež poskytujú príspevok na stravu (napr. vo forme stravných lístkov).

Prečítajte si tiež: Bezplatné cestovanie po Slovensku, do Európy so zľavou

Čas na oddych: Dovolenky, kúpele a príjemná spoločnosť

Ak sa rozhodnete stráviť trochu času mimo domova, k dispozícii sú vám rôzne zľavy cestovných kancelárií (najmä na zájazdy mimo hlavnej sezóny, kedy môžete ako senior ušetriť až 20 % z bežnej ceny dovolenky). Výrazné výhody poskytujú aj mnohé kúpele, a to aj v prípade, že vám rekreačný a regeneračný pobyt neodporučil lekár. Ďalšou možnosťou, ako príjemne stráviť voľný čas, je zveriť sa do rúk tzv. profesionálnej vnučke. Tá nahrádza tú skutočnú a zapĺňa miesto absentujúcej či zaneprázdnenej rodiny. Zatelefonuje vám, pôjde s vami na nákupy alebo vám pomôže s drobnými prácami v domácnosti alebo záhradke. Verte, že časom ani nespoznáte, že ste túto osobu nemali vo svojom živote odjakživa.

Text: Martina Píšová
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Back to top button