OktóberZáhrada

Chystáte sa vysádzať ovocné stromy?

Vyberajte si druhy bohaté na vitamíny a odolné voči ochoreniam

Rozhodli ste sa pestovať ovocné stromy a neviete si vybrať správnu odrodu? Okrem klimatických podmienok treba mať na pamäti aj fakt, že cesta od vysadenia dreviny po prvú väčšiu úrodu trvá zvyčajne tri roky. Netreba preto založenie vlastného sadu odkladať. Vysádzať môžete prakticky ihneď – október je na to ako stvorený.

V mnohých slovenských záhradách ustúpili v posledných desaťročiach ovocné stromy okrasným drevinám či trávniku. Cieľom sa stalo celoročne upravené okolie rodinného domu, najlepšie bez zbytočnej námahy. Výsadba ovocných drevín však našťastie slávi svoj návrat aj vďaka osvete renomovaného odborníka v oblasti pestovania ovocných stromov Ivana Hričovského, autora mnohých odborných publikácií na danú tému. Poradil nám, ktoré odrody jednotlivých druhov ovocných stromov sú nenáročné na pestovanie, odolné voči chorobám a samozrejme najchutnejšie a plné hodnotných vitamínov.

Vďačné jadroviny

Pestovanie jabĺk a hrušiek sa v našich končinách traduje odnepamäti a považuje sa všeobecne za nenáročné. Na niektoré odrody hrušiek však číha hubovité ochorenie, takzvaná Hrdzavka hrušková, ľudovo nazývaná aj „hrdza“. Jediná odroda, ktorá je voči nej vysoko odolná, je Dicolor. Hrdzavke úspešne odolávajú aj stále viac sa rozširujúce ázijské hrušky, ktoré sú mimoriadne chutné a svojím tvarom pripomínajú skôr jablko. Medzi najchutnejšie a najšťavnatejšie hrušky však stále patria KonferenciaLucasova.

Slivky a ringloty

Najväčším rizikom, ktoré odrádza začínajúcich ovocinárov od pestovania sliviek či ringlôt, je nebezpečné vírusové ochorenie, takzvaná šárka slivková. Vyznačuje sa typickými preliačeninami na povrchu plodu a červeným sfarbením dužiny pod ním. Takéto ovocie je prakticky bez chuti. Najviac ohrozená je Bystrická slivka. „Vyberajme si preto odrody, ktoré sú vysoko odolné voči šárke, ako je Čačanská lepotica, Čačanská najbolja, Katinka, Čačanská rodná alebo Stanley. Medzi druhy, ktoré sú voči ochoreniu úplne rezistentné patrí Jojo a Presenta,“ vymenúva profesor Hričovský odrody, pri ktorých máte úspech v pestovaní zaručený. Pre milovníkov ringlôt odporúča pestovať vždy dva najznámejšie druhy súčasne: „Nezabúdajme. Tajomstvo bohatej úrody ringlôt spočíva vo vysadení nielen ringloty zelenej, ale súbežne aj ringloty altánovej. Vtedy budeme mať ovocia vždy dostatok.“

ovocné stromy
Rakytník je bohatým zdrojom vitamínu C

Poznáte rakytník?

Azda najväčším ochrancom imunity zo záhrady je rakytník – dvojdomá rastlina, ktorú môžeme pestovať vo forme kríku alebo stromu. Už dva plody pokryjú dennú spotrebu viacerých vitamínov, pretože sú biologicky veľmi hodnotné a obsahujú okrem vitamínu C aj A a E, či tie zo skupiny B. Sadíme vždy samčiu rastlinu spolu s niekoľkými samičími. Jeden samček totiž dokáže úspešne opeľovať až šesť samičích stromov a zabezpečí tak bohatú úrodu. Medzi najobľúbenejšie odrody patria Bojan a Slovan.

Výživné egreše

Typickým problémom pri pestovaní tohto pôvodom ruského a takmer zabudnutého ovocia je múčnatka americká, ktorá nielenže nemilosrdne poškodzuje listy a zelené časti rastliny, ale na rozdiel od múčnatky európskej napáda a znehodnocuje aj plody. Pestovaniu egrešov sa preto mnohí z nás vyhýbajú. Ich výživová hodnota by nás však mala presvedčiť o opaku. Obsahujú takmer všetky vitamíny a minerály a účinne bojujú proti anémii a zápche. „V súčasnej dobe poznáme a máme odrody egrešov, ktoré sú voči múčnatke veľmi odolné ako napríklad Rixanta, Rokula, Rolonda alebo Pax – ktorá je červeno-fialová a nemá tŕne. Egreše sú úžasné a zdravé, napriek tomu nemáme ročnú konzumáciu na osobu ani dvadsať dekagramov,“ motivuje profesor Hričovský k pestovaniu egrešov.

Sadíme orechy

Pestovanie orechov je zvyčajne beh na dlhé trate, napriek tomu majú v ovocných záhradách nezameniteľné miesto, a to nielen pre svoje využitie v slovenskej kuchyni, ale aj pre svoju výživovú hodnotu. Vedeli ste, že existujú odrody, ktoré rodia v horizonte troch rokov od vysadenia a nezaberú svojou košatosťou a veľkosťou pol záhrady? „V prvom rade pestujeme orechy štepené na podpníku semenáča, čím výrazne skrátime dobu prvej úrody. Takto nám mladé orechy zarodia už v druhom, či treťom roku. Štepené orechy sú vzrastovo o tridsať percent nižšie, nezaberajú príliš veľa miesta a dajú sa pestovať v blízkosti domu či altánku,“ vysvetľuje profesor Hričovský a odporúča najmä samoopelivé odrody ako Mars, Lake či cudzoopelivý Jupiter.

Jesennú výsadbu ovocných stromov je možné vykonávať až do prvých mrazov. Za pomyselný štartovací dátum však považujeme 15. október. Nezabudnime čerstvo vysadené dreviny výdatne zaliať a dopriať im takzvaný výchovný rez. Ako ho správne previesť sa spýtajte priamo pri jeho kúpe. Každý mladý stromček je unikát, a tak nemožno tento typ rezu zovšeobecňovať.

Text: Alena Kytková
Foto: 123rf.com, Pixabay.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button