PoradňaSociálna poisťovňa

Rodičovský bonus silno pretláčajú

Od budúceho roka chcú, aby deti prispeli k dôchodkom svojich rodičov

Od roku 2023 by mal byť do praxe zavedený takzvaný rodičovský bonus. Jedná sa o príspevok k dôchodku seniorov, ktorí vychovali najmenej jedno dieťa. Predpokladá sa, že maximálna suma, ktorú by na to mohol štát vynaložiť, je 550 miliónov eur. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny tvrdí, že k dispozícií budú mať až 758 miliónov a rodičovský bonus silno pretláča. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť však argumentuje, že sa jedna o jednorazové, ale najmä fiktívne príjmy.

 

Rodičovský príspevok by mal pozitívnym spôsobom ovplyvniť výšku dôchodkov ľudí, ktorí vychovali deti, pričom prispievať takýmto spôsobom svojim rodičom by bolo právom dieťaťa, nie jeho povinnosťou.

V čom budú iné dôchodky v roku 2022?

Čítaj tu

Rovnaký diel matke aj otcovi

Podľa návrhu rezortu práce, by dieťa prispievalo svojim rodičom rovnakým dielom – 2,5% matke a 2,5 % otcovi. Rodičovský bonus by bol naviazaný na dane a odvody, ktoré potomok odvádza štátu. Na výplatnej páske dieťaťa by rozdiel viditeľný nebol, no vo veľkom by to pocítil najmä štátny rozpočet, ktorý by mal vďaka rodičovskému bonusu prísť približne o 550 miliónov eur.

vyššie dôchodky
Čo však s bezdetnými rodičmi zatiaľ nedohodli

Predstavili financovanie rodičovského bonusu

Rezort práce ale v utorok (11. januára 2021) predstavil zdroje, ktoré by výpadok verejných financií mali dorovnať, pričom sa spolieha najmä na dobré hospodárenie Sociálnej poisťovne. Štát si sľubuje viac peňazí z výberu poistného. Kým za rok 2021 počítali so sumou 9,311 miliardy eur, skutočný výber bol 9,555 miliardy eur, čo je viac o 244 miliónov eur. Rovnako sľubne vyzerajú aj prognózy rokov 2022 a 2023. Rozpočet v roku 2021 v rámci prognózy na rok 2023 počítal s výberom poistného vo výške 9,003 miliardy eur, v roku 2022 to už bolo 9,390 miliardy eur. Čo je o 387 miliónov eur viac, avšak minister práce hovorí o konzervatívnom odhade, ktorý počíta s vyšším než odhadovaným výberom poistného od ekonomicky aktívnych ľudí v roku 2023 o 310 miliónov eur.

Kto má záujem, ešte stále stíha termíny na očkovanie za odmenu

Čítaj tu

Druhým zdrojom financovania rodičovského bonusu by mala byť úspora výdavkov Sociálnej poisťovne o 140 miliónov eur, a to vďaka novele zákona o sociálnom poistení z roku 2020.

Posledným zdrojom financovania by však mali tiež byť pandemické zmeny v demografickej štruktúre obyvateľstva Slovenska. V roku 2023 sa bude pre úmrtia vyplácať o 200 miliónov eur menej na starobných dôchodkoch.

Exekučné zrážky dôchodcov budú po novom nižšie

Čítaj tu

Text: Alena Kytková
Foto: Freepik.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button