PoisteniePoradňaRôzne

Takto môžete ušetriť na liekoch a zdravotníckych pomôckach

Značkové liečivá majú svoje lacnejšie verzie, informujte sa!

Nezriedka sa stáva, že so zvyšujúcim sa vekom odchádzame z lekárne stále s väčšou plastovou taškou plnou liekov a pri pohľade na pokladničný doklad sa nám zatočí hlava. Z roka na rok sú ceny liečiv, dietetických potravín či zdravotníckych pomôcok vyššie a vyššie. Áno, zdravotné poisťovne pravidelne vracajú svojim klientom doplatky za lieky prevyšujúce takzvaný ochranný limit. Prečo je teda suma „návratiek“ z poisťovne zvyčajne nižšia ako reálne zaplatené doplatky?

Ochranný limit určený dôchodcom, alebo inak povedané limit spoluúčasti na povinnom doplatku za lieky, má v súčasnosti výšku 30 eur. Znamená to, že ak za daný kalendárny štvrťrok doplatíte v lekárni za lekárom predpísané lieky viac ako 30 eur, všetko nad rámec tejto sumy vám poisťovňa vráti poštovou poukážkou alebo na bankový účet bez nutnosti požiadať o to. Vypláca sa spätne za posledný kalendárny štvrťrok.

Ako vybaviť potvrdenie o dôchodku pre bezplatné cestovanie vlakom?

Čítaj tu

Poisťovne vrátia najnižší možný doplatok

Avšak v praxi to funguje trošičku inak. Ak vám lekár odporučí konkrétny liek, dietetickú potravinu či zdravotnícku pomôcku, za ktorý doplatíte napríklad 5 eur a existuje jeho lacnejší variant – povedzme s doplatkom 30 centov, poisťovňa vám vráti vždy práve túto nižšiu sumu. V súčasnosti už lekári nepredpisujú pri liečení ochorenia na recept konkrétny liek, ale len jeho účinnú látku a jej presné dávkovanie. Napriek tomu sa často stáva, že na recepte je, okrem nej, uvedený aj názov lieku, ktorý mal lekár na mysli. V súčasnosti však pacient rozhodne dostáva možnosť vybrať si v lekárni rovnako kvalitný liek, ale za podstatne nižšiu cenu. Mnohí sa však alternatív boja a na mieste je otázka, ako veľmi dôverujú svojmu lekárovi či lekárnikovi.

Zvýšenie dôchodku na minimálny dôchodok

Čítaj tu

doplatky na liekoch
Generiká sú plnohotnotné lieky s rovnakou účinnosťou ako ich značkoví bratia

Značkové lieky majú rovnaké zloženie ako ich neznačkové kópie

Generické lieky sú svojím zložením, kvalitou aj účinnou látkou identické s tými originálnymi a pred uvedením na trh prešli rovnako prísnou kontrolou a schvaľovacím procesom regulačných úradov ako značkové referenčné farmaceutické produkty. Keby nespĺňali všetky legislatívne kritéria, nikdy by sa nesmeli predávať. Líšiť sa môžu jedine farbou alebo tvarom. „Generiká“ sú lacnejšie najmä preto, že sa vyrobili a dostali do predaja až po uplynutí ochrannej známky originálneho lieku. Pacienti však z obavy o svoje zdravie naďalej siahajú po značkovom liečive napriek tomu, že poisťovňa im spätne preplatí doplatok práve za najlacnejšiu verziu daného lieku.

Presná tabuľka zvýšenia dôchodkov 

TABUĽKA

Ceny rovnakých liekov sa podstatne líšia

Niektoré zdravotné poisťovne sa rozhodli vyjsť svojim poistencom v ústrety a to tak, že len čo im lekár predpíše určitú účinnú látku respektíve konkrétny liek, dostanú od svojej poisťovne sms správu, v ktorej je uvedený doplatok za predpísaný liek ako aj návrh na jeho lacnejšiu verziu. Pacienti tak okamžite môžu vidieť, ktoré liečivo má najnižší doplatok a slobodne sa rozhodnúť pre kúpu. Či už vaša zdravotná poisťovňa posiela informačné správy o predpísanom lieku alebo nie, v každom prípade máte nárok sa informovať o jeho drahšej aj lacnejšej verzii. Preto sa nebojte opýtať svojho lekára. Mesačne totiž môžete značne ušetriť.

8 najdôležitejších odpovedí o dôchodkoch, ktoré by ste mali vedieť

Čítaj tu

Ochranný limit 30 eur za kalendárny štvrťrok sa vzťahuje na

  • poberateľov starobného dôchodku,
  • poberateľov dôchodku z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov vo veku ustanovenom na vznik nároku na starobný dôchodok,
  • poberateľov dôchodku z iného členského štátu Európskej únie, Nórska, Lichtenštajnska, Islandu, Švajčiarska – ak nie je takáto osoba poistená v tomto členskom štáte, nie je poberateľom dôchodku z tretieho štátu,
  • poistenca, ktorý dovŕšil dôchodkový vek a nevznikol mu nárok na starobný dôchodok rovnako ako pre poistenca, ktorý je poberateľom predčasného dôchodku a nevznikol mu nárok na starobný dôchodok.

Pre invalidných dôchodcov a držiteľov preukazu ZŤP platí ochranný limit doplatkov za lieky vo výške 12 eur za kalendárny štvrťrok.

Až 100 eur na opravu zubov či protézy od Vašej zdravotnej poisťovne! Ako na to?

Čítaj tu

Text: Alena Kytková
Foto: 123rf.com, Pixabay.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button