Všeobecné info

Viete, prečo vás bolí hlava?

Začala vás bolieť hlava? Práve vtedy, keď vás čaká náročná prezentácia alebo kopec pracovných úloh. Častokrát si bolesť hlavy spôsobíme sami. Poznáte bežné spúšťače bolesti hlavy? Ako tomu predchádzať?

Ako často som dnes pil?

Nedostatočné pitie počas dňa je jednou z možností, prečo vás rozbolela hlava.

Dodržiavanie správneho pitného režimu podľa vašej telesnej hmotnosti (okrem kávy, čaju a alkoholu) je zároveň dobrou prevenciou proti bolesti hlavy.

Čo som dnes jedol?

Možno vás to prekvapí a možno ani nie, že vynechanie jedla, hlad, málo jedla alebo dokonca vybrané potraviny môžu spôsobiť bolesť hlavy.

Táto bolesť je krátka (niekoľko minút) a po čase odznie.

Keď je po strese, príde bolesť hlavy

Stretli ste sa už s takouto situáciou? Pred vami bola ťažká a stresujúca úloha, ktorú ste však zdarne vyriešili. No keď napätie pominulo, objavila sa bolesť hlavy.

Pre tieto prípady sa vám skvele hodia relaxačné techniky a dychové cvičenia.

Hlavne ženská záležitosť

U žien sú častou príčinou bolestí hlavy práve hormóny, ktoré súvisia s menštruačným cyklom. Keď poklesne estrogén, spustí bolesť hlavy.

Ďalšou životnou situáciou, kde sú zvyčajné bolesti hlavy, je tehotenstvo. Tu je tých príčin viacero (hormóny, preťažená chrbtica, nedostatok spánku) a riešia sa vždy s lekárom.

Včera party, dnes bolesť hlavy

Divoká party, rodinná oslava či firemný večierok si budete pamätať nielen podľa zábavy a zážitkov, ale možno aj podľa poriadnej bolesti hlavy.

Nadmerné pitie alkoholu spojeného s ponocovaním a nedostatkom spánku sú ďalšími spúšťačmi bolestí hlavy.

Naložil som si viac, ako som uniesol

Ide o situácie, keď si toho pri fyzickej aktivite naložíte nad vaše sily (jednoducho, keď to pri športe preženiete).

Bolesť hlavy je reakciou na dlhodobé zotrvanie vo vysokej tepovej frekvencii, dehydratáciu alebo zníženú hladinu cukru v krvi.

Choroby a úrazy

Ak na vás niečo lezie (prechladnutie, angína, chrípka), zvyčajne sa objaví aj bolesť hlavy.

Sú prípady, keď je bolesť hlavy sprievodným javom vážneho ochorenia, úrazu alebo úderu do hlavy. V týchto prípadoch vám odborne poradí lekár.

Pomôže tabletka od bolesti?

Niekedy to vôbec neriešite a pri akejkoľvek bolesti hlavy siahnete po voľne predajných tabletách proti bolesti (napr. Paralen 500). No možno by postačil pohár vody, zdravé jedlo, aromaterapia, bylinkový čaj, doplnenie vitamínu alebo minerálu či iné preventívne opatrenie.

Buďte viac všímaví. Odstráňte extrémy zo svojho života a dodržiavajte zdravý životný štýl. Sledujte vaše bolesti hlavy (pokojne aj formou denníka) a snažte sa zistiť ich príčinu.

Zdroj foto: partner

– Partnerský článok –

Ukázať viac

Váš Život Seniora

Napíšte nám na info@zivotseniora.sk alebo zavolajte na: 0907 723 203. Hľadáme šikovné dopisovateľky a šikovných dopisovateľov. Ozvite sa!

Súvisiace články

Back to top button