Všeobecné info

Od začiatku týždňa zranil medveď troch ľudí a deväť vystrašil

Stretnutí s medveďom pribúda

Štátny podnik Lesy SR upozorňuje turistov na zvýšenú pravdepodobnosť stretnutia s medveďom najmä v regióne Poľana. Kým doteraz sa lesníci bránili, že útoky najväčších šeliem sú sporadické a výnimočné, teraz nabádajú k opatrnosti. V stredu (11.5.2022) v podvečerných hodinách došlo už k tretiemu útoku medveďa na človeka od začiatku roka. Medvedica s tromi mladými zaútočila na dvoch turistov v katastri obce Hriňová v blízkosti hotela Poľana len dva dni po tom, ako bol v pondelok nahlásený nešťastný stret medveďa s 33-ročným lesníkom pri Očovej.

V regióne Podpoľanie ale došlo ku kolízii so šelmou od začiatku týždňa už dokopy trikrát, z toho dvakrát v priebehu jedného dňa. V jednom prípade sa to zaobišlo bez zranení, no v dvoch si útok vyžiadal ošetrenie, v jednom dokonca hospitalizáciu.

Zdravie nadovšetko – zvládnete týchto 10 výziev?

Čítaj tu

V stredu medveď vystrašil jedenásť ľudí

V stredu, 11. mája, na Hradných lúkach, iba pár kilometrov od obce Dúbravy, naháňal medveď deväť-členný tím, ktorý bol obhliadať pozemky v chránenom území. Boli medzi nimi aj zamestnanci Ministerstva životného prostredia a Štátnej ochrany prírody zo Zvolena. O tom, že sa v oblasti potuluje medveď vedeli, no napriek tomu ich stretnutie prekvapilo: „Jeden zamestnanec hovoril, že zhodou okolností tu nedávno stretol medveďa a ani to nedopovedal, z lesíka vystrčila hlavu medvedica a začala revať. Všetci začali utekať, bola panika. Na vlastnej koži tak zistili, že tento stav v Podpoľaní je vážny,“ opísal prekvapivé stretnutie podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja Roman Malatinec.

Druhý stret v priebehu jedného dňa

Dvaja turisti v Hriňovej už toľko šťastia ale nemali. Len o pár hodín neskôr, v lokalite vzdialenej niekoľko kilometrov a v ťažko dostupnom teréne, vážne zranila medvedica 45-ročného muža, ktorý je momentálne v umelom spánku v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici, druhý utrpel ľahšie zranenia. Po nahlásení útoku na tiesňovú linku boli na miesto vyslaní hasiči z Banskej Bystrice, Detvy a Zvolena. Zranených turistov hľadali na dvoch štvorkolkách aj so zdravotníckou posádkou.

stretnutie s medveďom
Podpoľanie. Od začiatku týždňa došlo v turisticky obľúbenom regióne k trom vážnym stretom medvedice s človekom

V pondelok napadla medvedica horára

V pondelok v doobedňajších hodinách zas zaútočila medvedica na 33-ročného horára, ktorý vykonával terénnu obhliadku miesta, kde sa malo zalesňovať. Išlo o lokalitu Jasle, asi 300 metrov od budovy bývalej lesnej správy Kyslinky, v blízkosti prístupovej cesty z Hrochote v smere na Zálomskú a Očovú. Medvedica zaútočila na lesníka odzadu, našťastie mu nespôsobila vážne zranenia. Horár má natrhnutý stehenný sval, je poudieraný a na bedrách má škrabance.

Dotyk s prírodou seniorom veľmi prospieva

Čítaj tu

Stretnutí s medveďom môže pribúdať

Štátny podnik upozorňuje verejnosť, a to nielen návštevníkov, cyklistov, turistov či hubárov na Poľane, ale aj v iných pohoriach na Slovensku, aby sa po lesoch nepohybovali sami. Dlhodobo upozorňujú na potrebu regulácie populácie medveďa hnedého na Slovensku. Ich stavy už dnes považujú za neúnosné. Je pravdepodobné, že stretnutí s človekom bude pribúdať.

13 dôchodky vyplatia v júli

Čítaj tu

Text: Alena Kytková
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button