PoisteniePoradňa

Všeobecná zdravotná vám prispeje na boľavý chrbát či boj s nadváhou

Zľava až 30 % na kúpeľný pobyt pre samoplatcov

Bolesti chrbta či chrbtice ako takej, trápia mimoriadne veľa dospelých pacientov v produktívnom aj neskoršom veku. Dôvodom býva často sedavé zamestnanie alebo niekoľkohodinové státie v rovnakej polohe. Samozrejme, chrbát bude bolieť dovtedy, kým sa niečo v dennom harmonograme nezmení. Liečba postihnutého pohybového aparátu, a tiež obezity, je nákladná a v prípade kúpeľných pobytov nie vždy hradená poisťovňou. Všeobecná zdravotná však prišla s inovatívnym riešením.

Už v polovici roku 2018 uviedla na trh finančne zvýhodnené liečebno-preventívne programy „Zdravý chrbát“ a „Obezita“, ktoré vznikli v spolupráci s vybranými kúpeľmi na Slovensku. Ich cieľom je najmä prevencia a liečba dvoch najčastejších zdravotných problémov. Obezitou v súčasnosti trpia takmer dve tretiny dospelého obyvateľstva a je pôvodcom mnohých ďalších závažných ochorení. Na bolesti chrbtice sa sťažuje práve nemenej pacientov. Pritom voči obom sa dá účinne bojovať zmenou životného štýlu a správnymi návykmi, na čo vsadila aj VšZP pri tvorbe 10-dňových liečebno-preventívnych ozdravných pobytov v kúpeľoch pre samoplatcov určených na liečbu nadváhy a pohybového aparátu. Platné sú od 1. júla 2018. „Prevenciu považujeme za kľúčovú v zlepšovaní kvality života našich poistencov, preto im pravidelne prinášame nové benefity,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VšZP Miroslav Kočan.

Ako sa zmenia exekučné zrážky dôchodkov?

Čítaj tu

Poisťovňa preplatí jednu tretinu z ceny pobytu

Program „Obezita“ je určený pre všetkých poistencov, ktorí majú viac ako 18 rokov a BMI vyššie ako 30 alebo vyššie ako 28 v kombinácii s vysokým tlakom a poruchou metabolizmu tukov a cukrov. Program „Zdravý chrbát“ zas môžu využiť práve poistenci s opakujúcimi sa funkčnými ochoreniami chrbtice, ktoré obmedzujú ich každodenné aktivity. VšZP poisťovňa ponúka svojím poistencom finančné benefity a to tak, že preplatí klientom až tretinu samotného pobytu. Niektoré vybrané kúpele ďalej poskytnú pacientom zľavu až do výšky 12 % z ceny ubytovania a celodenného stravovania. Slovami riaditeľky odboru zdravotného a revízneho oddelenia VšZP Beáty Havelkovej: „Prevencia a nefarmakologická liečba zameraná na redukciu rizikových faktorov chronických ochorení je jedným z významných nástrojov efektívneho využívania prostriedkov verejného zdravotného poistenia. Jedno euro investované do prevencie šetrí 4 eurá vynaložené na liečbu chronických ochorení.“

Program VšZP Chudnutie
Obezitou trpia dve tretiny dospelých Slovákov, pričom nadváha dokázateľne spôsobuje mnohé závažné ochorenia

O finančný benefit treba požiadať

Pokiaľ sami zvažujete kúpeľnú liečbu zameranú na boj s obezitou či boľavým chrbtom, stačí si niektorý z preventívnych programov rezervovať v samotných kúpeľoch. Poisťovňa vám sľúbenú zľavu preplatí až po jeho absolvovaní, musíte si však o ňu písomne požiadať najneskôr do troch mesiacov. Cena 10-dňových pobytov sa po všetkých zľavách pohybuje vo výške 600 eur a sú v nej zahrnuté, okrem ubytovania a stravovania, každodenné liečebné procedúry, cielené pohybové aktivity, edukačné stretnutia s lekármi a fyzioterapeutmi či psychologický tréning na zvládanie stresu a podporu motivácie.

Presná tabuľka zvýšenia dôchodkov 

TABUĽKA

Ťažko povedať, ako sa ujmú ozdravné programy medzi pacientami a nakoľko budú úspešné na poli prevencie. Jedno je však isté, nadváhu a boľavý chrbát netreba zanedbávať. A pokiaľ rozmýšľate nad podobným liečebným pobytom na vlastné náklady, je dobré vedieť, že máte nárok až na tretinovú zľavu z celkovej ceny pobytu.

8 najdôležitejších vecí o dôchodkoch

Čítaj tu

Text: Alena Kytková, VšZP

Foto: 123rf.com, Pixabay.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button