DôchodokPoradňaSociálna poisťovňa

Po valorizácii dôchodkov sa zmenia aj exekučné zrážky

O zvýšenej sume exekučnej zrážky dostane dôchodca písomné oznámenie.

Sociálna poisťovňa informuje, že dôchodky (starobný, predčasný starobný, invalidný, vdovský, vdovecký, sirotský a sociálny), okrem vyrovnávacieho príplatku, sa všetkým, teda aj exekvovaným dôchodcom, zvyšujú od 1. januára 2019.

Valorizáciou dôchodku sa zvýši príjem exekvovaného dôchodcu. Sociálna poisťovňa je povinná vykonávať exekučné zrážky z aktuálnej sumy dôchodku, preto pri každej zmene sumy dôchodku musí prepočítať aj výšku exekučnej zrážky.

Bezplatné cestovanie vlakom pre dôchodcov. Ako si ho vybaviť?

Čítaj tu

Aký bude postup

Prepočet exekučnej zrážky dôchodcovi, ktorý má exekúciu, vykoná Sociálna poisťovňa individuálne a to tak, že z valorizovaného dôchodku sa odpočíta základná suma, ktorá musí dôchodcovi zostať. Je to 100 % životného minima, teda od 1. 7. 2018 – 205,07 eur mesačne. Na každú osobu, ktorej dôchodca poskytuje výživné, mu musí zostať ďalších 50 % sumy životného minima, teda 102,53 eur mesačne. Okrem toho sa ešte osobitne prihliada na prípady, ak je pohľadávkou výživné na maloleté dieťa.

O zvýšenej sume exekučnej zrážky dostane dôchodca písomné oznámenie.

Suma exekučnej zrážky sa spravidla prepočítava dvakrát do roka, a to pri valorizácii dôchodkov v januári – vtedy sa suma zrážky spravidla zvýši a pri zvýšení sumy životného minima v júli – vtedy sa suma zrážky spravidla zníži.

8 najdôležitejších vecí o dôchodkoch

Čítaj tu

Presná tabuľka zvýšenia dôchodkov 

TABUĽKA

Ako ušetriť na liekoch a zdravotníckych pomôckach?

Čítaj tu

Až 100 eur na opravu zubov či protézy od Vašej zdravotnej poisťovne! Ako na to?

Čítaj tu

Zvýšenie dôchodku na minimálny dôchodok

Čítaj tu

Text: Život seniora

Zdroj: Sociálna poisťovňa – socpoist,
Foto: pixabay.com

Ukázať viac

Váš Život Seniora

Napíšte nám na info@zivotseniora.sk alebo zavolajte na: 0907 723 203. Hľadáme šikovné dopisovateľky a šikovných dopisovateľov. Ozvite sa!

Súvisiace články

Back to top button