Zo života

Ako ma cvičený pes nechcel pustiť do krajiny a ako mi papagáj Kea takmer ukradol retiazku

NOVÝ ZÉLAND – krajina zelených kopcov, o ktorej sníva takmer každý cestovateľ

Ja, ako žena praktická, som až tak smelé sny nikdy nemala. Napriek tomu, podarilo sa. Toho roku som navštívila Nový Zéland. Žijú tu totiž rodičia môjho zaťa.

Na Novom Zélande nenájdete žiadne nebezpečné živočíchy – hady, pavúky, či divú zver. Príroda je však famózna. Niet tu miesta, kde by sa navôkol (okrem mora, pravdaže) nevypínali zelené hory.

Vedeli sme, že pre vstup na ostrovy platí veľa prísnych pravidiel a obmedzení. Najväčší dôraz kladú na to, aby sa na ostrovy nedoviezlo nič, čo by mohlo narušiť ekosystém krajiny. Preto chodia colníci so psami neúnavne okolo batožiny turistov. Boli sme pokojní, okrem štedrovečerných oblátok sme neviezli ani zrniečko. Napriek tomu sa jednému zo psov zapáčila moja príručná taška (cestovali sme s čakaním na prestupy takmer 70 hodín, teda sme boli vybavení hygienickými potrebami aj náhradným oblečením). Čuchal, čmuchal, chodil dookola mojej tašky. Teda ma zobrali na špeciálnejšiu prehliadku po tom, ako som im svätosväte tvrdila, že určite neprevážam nič protiprávne.

Život na Novom Zélande
Nový Zéland – sen takmer každého cestovateľa

Biosecurity postupne vyťahovala obsah mojej tašky – až prišli na potravinovú dózu. Vtedy mi zaplo!!! Však ja som zobrala na cesty voňavú domácu klobásku od susedky, aby mali detičky čo chrumkať! Dóza bola síce už prázdna, no vôňa sa tiahla po celej miestnosti. Nečudo, že sa cvičený pes zalizoval.

VšZP vám prispeje na boľavý chrbát. A na čo ešte máte nárok?

Čítaj tu

Všetko sa vysvetlilo, colníkov som pobavila a so smiechom sme sa išli zvítať s našimi hostiteľmi.

Do Nelsonu, mesta na severe Južného ostrova, kde sme mali zázemie u Lesley a Dava, sme leteli z Prahy cez Dubaj, Bali a Auckland.

Lesley a Dave sa prisťahovali na Nový Zéland z Anglicka pred viac ako dvadsiatimi rokmi. Dave, vynikajúci sprievodca s množstvom vedomostí o krajine a jeho obyvateľoch, nás sprevádzal na všetkých výletoch.

Pár hodín sme strávili na farme, kde okrem rôznych zvierat, chovajú aj horského papagája NESTOR KEA. Žije na jedinom mieste na svete – na Južnom ostrove.

V minulosti ho často lovili, pretože svojim ostrým zobákom zraňoval, či dokonca zabíjal, farmárom ovce. Dôvodom napádania oviec bol ich podkožný tuk. V oblasti sú známi svojou inteligenciou. Dokážu prekonávať prekážky, odstraňovať zámky, otvárať si fľaše alebo používať nástroje, aby sa dostali k potrave. Dokonca dokážu spolupracovať a rozdeliť si úlohy, aby získali, čo chcú. Stierače okien a ich jemná guma sú jedným z ich obľúbených cieľov, prípadne si šikovne vytiahnu izoláciu medzi dverami. Bez nej to bude v aute pískať, hučať a aj klimatizácia bude mať problém s účinkom.

Nový Zéland
Papagáj Kea ukradol dcére náušnicu

Ako ušetriť na liekoch a zdravotníckych pomôckach?

Čítaj tu

Papagáj, ktorý žil na farme, sa zameral najskôr na dcéru. Sadol jej na hlavu, posunul sa za krk a jedným trhnutím zobáka jej strhol náušnicu (podarilo sa mi „útok“ zachytiť fotoaparátom). Lubie zostala úplne paralyzovaná, len deň predtým náušnice dostala od svokry. Papagáj Kea kúsok odletel a zastal s náušnicou v zobáku, čo som okamžite využila a zo zobáka som mu náušnicu vyrvala. Tak sa presťahoval za môj krk a k mojej retiazke. To sa mu však nepodarilo, chytila som mu, aj keď trocha v strachu, zobák (čo zas zachytila Lubie vo foťáku). Všetci sme mali z toho zábavný zážitok.

Všetko, čo potrebujete vedieť o dôchodkoch nájdete TU

Čítaj tu

Text: Ľubka Jenčíková – Ovenka
Foto: Ľubka Jenčíková – Ovenka

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button