Zo života

Vyčarujte si vianočné oplátky – jednoducho

Zmysluplný koníček našej čitateľky - Anny Pavlíčkovej

Tradičné ľudové remeslo nevymrelo. Presvedčila nás o tom naša sympatická čitateľka, pani Anna Pavlíčková, z obce Vyšehradné pri Prievidzi. Zlákalo ju domáce pečenie vianočných oplátok a trubičiek. Prijali sme jej milé pozvanie a zo stretnutia sme si odniesli, okrem zaručených receptov, aj niekoľko tipov a trikov, ako rodinu potešiť vlastnoručne upečenými sviatočnými oplátkami.

Roky-rokúce piekla Ankina kamarátka, Gitka Kopecká, vianočné oplátky doma a mnohokrát sa z nich ušlo aj Ankinej rodine. Keď jej deti vyrástli a voľného času bolo čoraz viac, bola to práve jej najlepšia priateľka a spolužiačka zo základnej školy, ktorá ju pred takmer dvadsiatimi rokmi priviedla k nápadu vyrábať vianočne oplátky.

Náhoda jej priviala do cesty výrobcu strojov

„Moja svokra, zhodou okolností, práve v tom čase našla vo vtedajších Katolíckych novinách inzerát, v ktorom istý pán z obce Vrbatky v okrese Prostějov, ponúkal na predaj vlastnoručne vyrábané stroje aj s termostatom na pečenie vianočných oplátok,“ začína svoj príbeh Anka a dodáva, že mu ihneď napísala. Neskôr sa spolu telefonicky dohodli na kúpe. Balík onedlho dorazil a dobierka stála niečo viac ako 210 eur. Prvé vianočné pečenie odštartovalo hladko. Až tak jednoducho, že naša pekárka začala zvažovať kúpu ďalšieho. „Keď dokážem piecť na jednom, dokážem naraz aj na dvoch?“ pýtala sa samej seba, kým čakala na prvú hotovú várku. Netrvalo dlho a dospela k záveru, že veru zvládne piecť na oboch strojoch súčasne. Kúpila teda ďalší a dnes jej to už ide pekne od ruky. Pôvodný čas, potrebný na spracovanie dávky, sa tak skrátil na polovicu.

Vianočné oplátky
Anna Pavlíčková má dve vášne – cestovanie a pečenie vianočných oplátok

Slováci, roztrúsení po svete, nedajú na ne dopustiť

Najobľúbenejšími a najžiadanejšími boli od začiatku tradičné trubičky a slané oplátky. Neskôr sa pridali klasické oválne – sladké. Prvé balíky putovali na stôl do miestnej školy, kde pracovala Aničkina sestra Katka. A odtiaľ rovno do šíreho sveta. Darmo. Chuť tradičných domácich oplátok si zamilovali aj Slováci žijúci v zahraničí, ktorí mali to šťastie a možnosť ich v spomínanom školskom roku ochutnať. A tak šli oplátky prvýkrát do Ameriky. Našli si však aj cestu k našim krajanom v Londýne či Nemecku. „Každoročne odchádza začiatkom decembra zo Slovenska kuriér, ktorý rozváža balíky do Anglicka. Rodina tak môže poslať darčeky s vianočnými koláčmi deťom či súrodencom do Anglicka. Naše vianočné oplátky však chutia aj ich neslovenským susedom. Keď mám, pošlem na ochutnanie aj im. Najčastejšie do Nemecka,“ vysvetľuje Anka.

Takto sa vám podaria

Tajomstvo vydarených oplátok spočíva v kvalitnom ceste. Je veľmi dôležité, aby odležalo v chladničke aspoň dve hodiny. „Následne ho treba precediť, respektíve prepasírovať cez sito. Pomôže nám to zbaviť sa možných hrudiek z múky a cesto zostane dokonalo hladké.“ Podľa Anky sa oplátky nikdy neprilepia k stroju, ak použijeme čerstvé plnotučné mlieko z automatu či farmy: „Zo začiatku som používala krabicové z obchodu a tých nezdarov bolo viac. Oplátky často nešli vybrať zo stroja. Tým, že som prešla na čerstvé mlieko, ktoré si objednávam, tento problém už nemám – takmer vôbec sa nelepia.“ Videli sme to na vlastné oči – šli jednoducho vybrať pomocou drevenej lopatky. Rozhorúčené platne stroja na pečenie potiera zásadne včelím voskom.

vianočné oplátky
Vianočné oplátky nesmú na vianočnom stole chýbať

Domáce trubičky

„1 kg hladkej múky, 1 l mlieka, 1 l vody, 40 dkg kryštálového cukru, 2 vanilkové cukry, štipka soli, 8 lyžíc oleja (alebo rozpustenej Hery), 2 žĺtky a pre chuť a vôňu trošku škorice,“ prezradila Anka zaručený recept, ktorý sa vždy podarí. Zároveň však upozorňuje, aby sme do trubičiek nikdy nedávali vaječný bielok. Nepodarilo by sa nám totiž hotovú oplátku zatočiť do tvaru trubičky, bola by príliš nepoddajná. Na zavitie používa zásadne drevenú paličku ohobľovanú z jednej strany „do kónusu“. Do stroja leje jednu polievkovú lyžicu hotového cesta a pečie podľa potreby. Zlatistá farba vždy napovie. „Stroje s nastaviteľnou teplotou majú výhodu v tom, že pečú za každých okolností rovnomerne,“  prezrádza. Z tejto dávky vyjde približne 240 trubičiek.

Recept na obľúbené slané oplátky

1,2 kg hladkej múky, 7 čajových lyžičiek soli, 3 celé vajcia, 8 lyžíc oleja (alebo rozpustenej Hery), 1 l mlieka, 1 l vody. Suroviny opäť dobre rozmixujeme mixérom a cesto dáme do chladničky odležať. Následne prepasírujeme cez sito a pridáme jeden a pol čajovej lyžičky rasce: „Do slaných som tento rok vyskúšala pridať napríklad jednu celú bryndzu. Treba dať však trošku menej soli – aby cesto nebolo slané. Myslím si, že aj tieto chutia výborne,“ ukazuje na vylepšené výrobky. Do stroja lejeme dve čajové lyžičky cesta a opatrne priklopíme viečko. Získame naraz dve menšie kruhové slané oplátky.

Recept na tradičné sladké – oválne

1,2 kg hladkej múky, 30 tabliet umelého sladidla „Sacharin“ (zaliať troškou horúcej vody, aby sa rozpustili), 100 g kryštálového cukru, , 8 lyžíc oleja (alebo rozpustenej Hery), 3 celé vajcia, 2 vanilkové cukry, 1l mlieka a 1l vody. Aj toto cesto je potrebné po rozmiešaní dať na pár hodín do chladu odležať. V chladničke vydrží od jedného do troch dní a na jednu oplátku lejeme do stroja jednu polievkovú lyžicu.

Na záver Anka dodáva, že skladovanie hotových výrobkov je nemenej dôležité. Pri pečení vzniká vysoká vzdušná vlhkosť, ktorá by mohla zapríčiniť stratu ich chrumkavosti a krehkosti. Je preto dôležité, upečené oplátky čo najskôr uskladniť do plastových vrecúšok a zalisovať, alebo pevne zaviazať. Takto vydržia ako čerstvé po dobu niekoľkých mesiacov. Ak sa nezjedia, možno vyzdobia aj veľkonočný stôl. To sa však pani Anke Pavlíčkovej veru nikdy nestalo.

Ďakujeme za pozvanie a prajeme pokojné a šťastné Vianoce.

Text: Alena Kytková
Foto: Alena Kytková

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button