Úsmev a smiech. Vyjadrujme nimi náladu, prípadne iróniu. Hovoríme o úsmeve veselom, šťastnom, blaženom, figliarskom, šibalskom, ale aj o úsmeve posmešnom, škodoradostnom, ironickom. Na druhej strane, nič nie je jednoduchšie a príjemnejšie, ako sa od srdca zasmiať. Smiech je nákazlivý.
Smiech je prastarým ľudským reflexom. Malé deti sa dokážu smiať skôr, ako dokážu povedať prvé slová. Vedci vychádzajú z predpokladu, že neurónové siete pre smiech existujú vo veľmi starých vývojových častiach mozgu. Podľa nemeckých vedcov, rôzne druhy smiechu zapájajú rôzne mozgové bunky a centrá v mozgu. Genetici hovoria, že smiech máme zakódovaný v génoch. Niekto sa stále usmieva, také slniečko. Iný je veľmi mrzutý. S tým sa zrejme nedá nič robiť, dedičnosť sa nedá oklamať. Ibaže, tiež je pravda, že nás ovplyvňuje i prostredie, v ktorom žijeme. Ak je prostredie pozitívne, veľa sa usmievame. Ak na nás doľahne nepriazeň osudu, úsmev nám chýba, zamrzne.
Univerzálna reč smiechu
Smiech posilňuje interpersonálne väzby. Spoločný smiech nás utužuje. Hovorí sa, že sa v spoločnosti rozosmejeme až tridsaťkrát častejšie, ako osamote. Smiech je teda našou „tabletkou šťastia“ a predlžuje život.
Aký vysoký bude 13. dôchodok?
Cena smiechu
Koľko stojí úsmev? Cent, euro, či sto eur… Úsmev má určite väčšiu cenu než peniaze. Každým úsmevom si predlžujeme život. Ja tomu verím, aj preto úsmev rada rozdávam. Mám rada ľudí, s ktorými som na rovnakej vlnovej dĺžke. Nie všetci sme rovnakí. Nie je tomu dávno, čo jedna pani čakala na MHD, svojím postojom a monológom tvorila klbko nešťastia. Nešťastná, že autobus nie a nie prísť, a ten čo príde, určite nebude nízkopodlažný. „V rozhlase hovorili, že sa máme usmievať. Čomu…?“, dodala posmešne s patričnou dávkou irónie v hlase. Nedala som sa zatiahnuť do rozhovoru. Tak, ako je nákazlivý smiech, nákazlivou sa môže stať aj zlá nálada. V podstate mi jej bolo ľúto. Potešila som sa, že prišiel autobus, hoci nebol nízkopodlažný.
Ako ovplyvňuje smiech naše prežívanie a naše telo?
V prvom rade môže za to serotonín, ktorí ľudia poznajú, ako hormón šťastia. Počas smiechu zaplaví naše telo. Ovplyvňuje našu náladu, spánok a eliminuje stres. Zvyšuje kapacitu pľúc, posilňuje srdce, prekrvuje telo a vyrovnáva tlak krvi. Urýchľuje sa regenerácia organizmu, zrýchľuje látková výmena. Zlepšuje sa činnosť mozgu a aktivuje až 17 svalov tváre. Vyvoláva príjemné pocity.
Seniori, nepodceňujte nákazu koronavírusom
Smiech lieči
Aktivujme si hormón šťastia. Vykonávajme činnosti, ktoré nám prinášajú radosť. Smiech prináša úľavu, znižuje napätie a stres. Úsmev je aj signálom kontaktu medzi nami. Nezabúdajme! Ľudia, ktorí majú dobrú náladu, sú výbornými spoločníkmi. Zlepšuje to ich sebavedomie a zvyšuje ich psychickú odolnosť. Pamätáte sa, kedy ste sa naposledy spontánne, od srdca zasmiali? Nespomínate si? Je na čase urobiť zmenu. Smiech pôsobí na naše telo ako liek.
Neprežívate najlepšie chvíle svojho života? Nie je vám do smiechu? Máte smutné obdobie, ktoré vás oberá o príležitosť zasmiať sa? Aj to patrí k životu. Môžeme sa aspoň pokúsiť a pozrieť sa na situáciu s nadhľadom, uvoľniť sa. Aspoň sa pousmiať. Vyberajme si pozitívnych ľudí, s ktorými chceme tráviť voľné chvíle. Všetko je v našich rukách. S úsmevom to ide ľahšie.
Všetko, čo potrebujete vedieť o odchode do dôchodku
Na záver opäť motivačný citát: „Keď sa budeš smiať, bude s tebou celý svet. Keď budeš plakať, budeš plakať sám,“ Bob Marley.
Text: Anna Čunderlíková
Foto: Freepik.com