AprílMarecOktóberZáhrada

Vysychanie tují: Škodca či nedostatok vlahy?

Huby, hmyz, sucho či psík – vieme, čo spôsobuje hnednutie populárnych ihličnatých stromov

Málokoho poteší pohľad na vysychajúce tuje alebo nebodaj postupné chátranie živého plotu, ktorý stal nemalú finančnú investíciu. S problémom hnednutia tují sa skôr či neskôr stretneme všetci. Máme sa teda so žiarivo zelenými okrasnými stromami nadobro rozlúčiť alebo sa dá tomuto nepeknému stavu predísť?

Príčin vysychania okrasných tují, konifer, borievok či cypruštekov môže byť hneď niekoľko. Najdôležitejšie je však poznať, v akom smere rastliny schnú. Ak pozorujete hnedé sfarbenie dreviny smerom od kmeňa von, jedná sa o prirodzenú obnovu ihlíc, a teda žiadna panika nie je na mieste. Je zbytočné tomuto procesu brániť. Naopak, pomôžte stromu a suché ihličie s konárikmi jednoducho odstráňte. Ak sa však suché vetvičky začnú objavovať na vonkajšej strane koruny a smerujú dovnútra – spozornite. Vašu tuju môže ohrozovať nedostatok vlahy, živín a tiež naraz niekoľko druhov ochorení či škodcov.

Napadnutie hubami spoznáte ľahko

Prezrite si pozorne suchý hnedý konár. Pokiaľ sa na ňom nachádzajú miniatúrne plodnice čiernej farby a vetvička na koncoch pôsobí ako spálená, jedná sa o hubovité ochorenie spôsobené Kabatinou thujae alebo Didymascellou thujina. V prospech spomenutého ochorenia svedčí aj ročné obdobie nálezu. Tuje sa totiž sfarbujú do hrdzavo-hneda počas neskorej jesene a zimného obdobia. Zmena farby na jar, počas leta či začiatkom jesene, napovedá o ochorení. Riešením je postrek na to určený, ktorý by mal zabezpečiť nové zdravé prírastky a celkovú obnovu dreviny už nasledujúcu jar.

hnedé tuje
Hnedé konce vetvičiek napovedajú o skutočnom napadnutí škodcom či inom ochorení

Tuje ako šťavnatá potrava pre hmyzieho škodcu

Hladný Lykokaz borievkový znehodnocuje dreviny doslova ich požieraním a neúnavným tunelovaním. Spoznáte ho podľa dutých cestičiek, ktoré sú viditeľné na vyschnutých konárikoch. Pokiaľ si nie ste svojim nálezom istý, poradia vám v každom záhradkárstve. Vezmite vetvičku a nechajte ju diagnostikovať. Boj s Lykokazom borievkovým nie je odsúdený na neúspech, aj keď treba spomenúť, že jeho pôsobenie má skôr estetický dopad na drevinu. Použiť treba širokospektrálny postrek určený na žravých škodcov všeobecne. Aplikovať by sa mal v predjarnom období dvakrát po sebe s odstupom štrnástich dní.

Slnko, voda, živiny

Hnednutie tují býva najčastejšie spôsobené práve ročným obdobím a prirodzenou výmenou ihlíc počas obnovy dreviny. Málokto však vie, že tuje potrebujú pre zdravý rast najmä dostatok vlahy a živín. Tieto mrazuvzdorné dreviny dokážu priveľmi vyčerpať pôdu už v prvých rokoch po vysadení. Pravidelné hnojenie dokáže očividne zabrániť ich hnednutiu a vysychaniu. Dostatok vody je v pestovaní týchto pôvodom amerických ihličnatých drevín priam kľúčový. Suchá zima či leto bez dostatku vlahy sa, skôr či neskôr, podpíšu na ich nevábnom vzhľade. Východiskom je teda pravidelne polievanie v každom ročnom období a primerané hnojenie od jari do jesene. Určite si však zožeňte takzvanú „horkú soľ“ – prvú pomoc pre podvýživené a napadnuté tuje. Pripraveným roztokom je stromy potrebné výdatne poliať, rovnako ako ho použiť vo forme postreku do postihnutej koruny.

Chráňte čerstvo vysadené stromčeky

Tuje, konifery, borievky či cyprušteky môže nevedome poškodzovať aj domáci miláčik – pes. Dohliadnite na to, aby si svoje územie značkoval čo najďalej od okrasných drevín. Ich moč je totiž pre ne príliš agresívny. Ďalšou príčinou hnednutia mladých tují sú myši a hraboše, pretože podrývajú koreňovú sústavu stromov a bránia tak dostatočnému vstrebávaniu živín. Čiže aj taká mačka môže v boji proti hnednutiu tují výrazne pomôcť.

Text: Alena Kytková
Foto: 123rf.com, Pixabay.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button